• BIST 89.884
  • Altın 214,502
  • Dolar 5,3714
  • Euro 6,0620
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 14 °C

Faciaya çeyrek var!

24.04.2014 21:09
Ahmet Durmaz / Esenyurt Haber Muhabiri

Ahmet Durmaz / Esenyurt Haber Muhabiri

Irak’ta vahşice öldürülen TIR şoförü Murat Yüce’nin, orada çalışma nedeni sadece ‘1 Milyar’ liralık ‘kredi kartı borcu’ idi... Borcunu ödeyebilmek için ailesinden, çocuklarından ayrılıp düşmüştü yollara Murat Yüce... O kredi kartını hiç almasaydı veya ödeyecek ‘bir milyarı’ olsaydı, şu an okuduğunuz bu yazıyı ben hiç yazmayacaktım o da bir yerlerde hayatını sürdürüyor olacaktı... 

Almayanı dövüyorlar!!! 

Türkiye, üç yıl önce yaşadığı ağır krizin faturasını ödemeye devam ediyor. Onun açtığı yaraların sızısı hala dindirilebilmiş değil. Krizden sonra ‘ekmek kapısı’ kapanan, yani işsiz kalan binlerce insanın tek bir şansı var... Aylarca bıkmadan, usanmadan arayarak yeni bir iş bulmak... Bulabilirse iyi de, ya bulamazsa... O zaman ne yapacak? Evine, çoluğuna çocuğuna ne yedirecek? (TAŞ MI!) Ya eşten dosttan bir süre idare edecek kadar borç para alacak ya da ‘kara gün dostu(!)’ olarak lanse edilen ve bankalarımız tarafından adeta ‘peynir-ekmek’ gibi dağıtılan (almayanı dövüyorlar!) kredi kartlarına sarılacak... ‘Nasıl olsa iş bulunca kapatır, kurtulurum’ düşüncesiyle başlayan kısır döngü, bir süre sonra tam bir çıkmaza dönüşecek... Binlerceailede yaşanmış ya da yaşanıyor olan gerçek; NE YAZIK Kİ İŞTE BU!!! 

Batık miktarı bir katrilyon! 

Ülkemizde 23 milyon dağıtılmış kredi kartı var. Yani her üç kişiden biri bankaların dağıttığı o plastik nesneyi, gönüllü olarak cebinde taşıyor. Herkeste bir tane olacak diye bir kural da yok. Cüzdanında dizi dizi, beşer-onar tane kartla dolaşanların sayısı hiç de az değil. Bu kartlarla yılbaşından beri yapılan harcama ise tam 30 KATRİLYON!!! Ya batık miktarı o da 1 Katrilyon... 

Harcarken güzel de... 

İşin çarpık yönü şurada. Bankalar kar mantığı ile hareket ettiği için her önüne gelene kartını dağıtmıyor adeta ‘gözünün içine sokuyor’... Yol kenarlarına kurulan standlar, şirketlere yapılan özel tanıtım gezileri, peşin fiyatına sekiz-ontaksit gibi kampanyalarla insanların gözleri boyanıyor. Bankacılar işlerini yapıyor, hem de çok iyi yapıyor onlara birşey dediğim yok. Ancak aylığının dört-beş katı limiti olan kartı alan vatandaş, bir anda feleğini şaşırıyor. Hanımın ayakkabısı mı eskimiş gir bir mağazaya, beğen yüzlerce çeşitten istediğini... Çocuğun bisiklet mi istiyor? Kolay... Bisiklet sana cebindeki kart kadar yakında... Peki ya ödeme??? O da kolay!!! Çıkar cebinden kartını, satıcı ‘post’ cihazından geçiriversin... BİTTTİİİİ... İstediğin herşey artık senin!.. Ne kolay değil mi? Ay sonunda ödemeyi senin yerine sanki başkası (Mişon Efendi) yapacak!!! Yani anlatmak istediğim, millet olarak hala kredi kartı ile harcanan her kuruşun, aslında gelecekte ‘bizim cebimizden çıkacak olan para’ olduğunun bilincinde değiliz. 

Melek mi yoksa şeytan mı? 

Bankacıların kendilerini savunma yöntemi hazır. Diyorlar ki; ‘Bilinçli kullanıldığında hayatınızı kolaylaştırır.’ Ancak, sadece bilinçli kullanmayı bilen varsa beri gelsin. Onbinlerce esnaf battı, bir milyonu aşkın dar gelirlivatandaş ‘kredi kartı tuzağına’ düşüp icralarla karşı karşıya kaldı. Hepsininhayatı karardı, ocakları söndü, aileleri dağıldı. Adliyelerde ise dağ gibi yığılan dosyalar yüzünden adım atacak yer yok. Geçen yıl, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün’ün çabalarıyla geçici bir kanun çıkarılmış ve kredi kartı borcu olanlara taksitle ödeme imkanı getirilmişti. O dönemde bu kanundan yararlanan vatandaş, sağdan soldan borç para buldu ve bankalara olan borcunu ödeyerek bu ‘kabus’tan kurtuldu. 

Uzmanlar uyarıyor! 

Türkiye, yeni bir kredi kartı krizi ile karşı karşıya... Çünkü kredi kartı ile yapılan harcama miktarı, geçen yıla göre yüzde altmış daha fazla. Üstelik bu artış, yılbaşından bugüne, yani sekiz aylık dönemi kapsıyor... Birilerinin buna ‘dur’ demesi gerekiyor. Ailelerin dağılmaması, insanlık dramlarının yaşanmaması ve de işsizlik kıskacında kıvranan, çaresiz vatandaşın hayatının kabusa dönüşmemesi için önlem almamız gerekiyor. Hem de acilen... BENDEN SÖYLEMESİ!!! 

Bu yazı toplam 500 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim