• BIST 103.186
  • Altın 227,778
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İzmir : 11 °C

Evdeki bulgurdan oluyoruz

21.08.2014 21:30
Ahmet Durmaz / Esenyurt Haber Muhabiri

Ahmet Durmaz / Esenyurt Haber Muhabiri

Çankırı Meslek Yüksekokulu iki yıl öncesine kadar  Çankırı ekonomisine dinamizm kazandırması bakımında çok önemli bir misyona sahipti. 

Ancak iki yıl önce meslek lisesi mezunlarına dikey geçiş yani sınavsız kayıt imkanı sağlanması ile birlikte Çankırı’ya dışarıdan gelen öğrenci sayısı bir anda düşmeye başladı. Adı yüksek okul olmasına rağmen bazı üniversitelerin toplam öğrenci sayısından daha fazla öğrenciye sahip olan Çankırı Meslek Yüksekokulu sınav sistemindeki bu değişiklik nedeniyle eğitim öğretim kariyerinde de zor bir döneme girdi. Prof. Dr. Sabahattin Balcı ve ekibinin Dünya Bankası desteği ile özellikle yurt dışında Çankırı Meslek Yüksekokuluna kazandırdığı prestij yeni sistemde ciddi anlamda zarar görmeye başladı. 

        ODTÜ ve Hacettepe Üniversitesi’ne bağlı Meslek Yüksek Okullarına göre daha ön sıralarda tercih edilip yüksek puanlarla öğrenci alan ve mezunları özel sektörde tercihen işe alınırken bir anda sınavsız kayıt yaptıran öğrencilere kapılarını açmak zorunda kalan Çankırı Meslek Yüksekokulu sınav sisteminde değişiklik yapılmazsa çöküşün eşiğine gelecektir. Tabii ki bunda kaybeden Çankırı olacaktır. Bizler Çankırılı olarak üniversite için yanıp tutuşurken, evdeki bulgurdan olduğumuzu maalesef göremiyoruz.

 

İşin sadece Çankırı ve diğer taşra yüksek okullarının bölgelere kazandırdığı ekonomik boyutunu değil eğitim yönleriyle de ele alınması gerekir. Meslek Lisesi mezunlarına sınavsız geçiş hakkı verilmesiyle birlikte kamuda çalışan meslek lisesi mezunları memuriyette derecelerini yükseltmek ve tekniker unvanı alabilmek amacıyla meslek yüksek okullarına hücum etmektedirler. Bu okullardaki öğrencilerin durumuna bakıldığında çoğunluğunun kamudaki memurlar olduğu rahatlıkla görülmektedir. Aynı mantıktan gidildiğinde meslek yüksek okulu mezunlarına da fakültenin yolları sınavsız olarak açılmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığının yapılan bu hatadan bir an önce dönmesi, nitelikli ara elemanların sınavları kazanarak okumaları sağlanmalıdır.

Bu yazı toplam 781 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim