• BIST 101.742
  • Altın 228,354
  • Dolar 5,2959
  • Euro 5,9997
  • İstanbul : 5 °C
  • Ankara : -3 °C
  • İzmir : 8 °C

Esenyurt'un kalkınması bizim elimizde

25.08.2014 21:29
Cenk Zelyurt / Araştırmacı

Cenk Zelyurt / Araştırmacı

Dünyanın dört bir yanındaki Esenyurt'lulara, Esenyurt'u ve Esenyurt'luları sevenlere merhaba.

Bugüne kadar Esenyurt ile ilgili haberleri mahalli ve ulusal basın yoluyla yada televizyonlar aracılığı ile sizlere duyurmaya çalıştık. Bu defa teknolojinin ve çağın en önemli kolaylığı ile geniş kitlelere ulaşabilen internet aracılığı ile Esenyurt'taki gelişmeleri duyuracağız.

Peki böyle bir sanal gazeteye neden ihtiyaç duyduk. Esenyurt gerek Osmanlı döneminde gerekse Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze kadar devletin hep ihmal ettiği, kamu yatırımlarından ve özel sektör yatırımlarından yeterince nasibini alamamış, ama buna karşın hiçbir zaman devletine başkaldırmamış, isyan etmemiş bir kentimiz. Vergisini ödemiş, iç ve dış düşmanlara yüzlerce şehit vermiş, vatan savunmasında hep ön sıralarda yer almış bir Anadolu diyarı olarak hiçbir dönemde hak ettiği hizmetleri alamamıştır. Yaklaşık 80 yıllık bir dönemde bu ilin siyasi ve sosyal kimliğinde rol alan kişi ve kuruluşların bu geri kalışta sorumluluğu ve vebali vardır. Klasik bir deyimle "Esenyurt'un kalkınması için kim bir çivi çakmışsa Allah razı olsun" diyoruz. Ama üzerlerine düşen görevi yerine getirmedikleri için eleştirme hakkımızı da açığa vuruyoruz. Değişen şartlar ve ülkemizin içinde bulunduğu koşullarda artık devletten yatırım yapmasını beklemek hayalcilik olur. Yepyeni bir anlayışla, yepyeni bir perspektifle Esenyurt'un geleceğine yön verme zorunluluğumuz vardır. Ve birey olarak her birimize görev düşmektedir. Bireyleri bir araya getiren sivil toplum kuruluşları Esenyurt'un önümüzdeki dönemde en önemli gücü olacaktır. Benim gözlemleyebildiğim kadarıyla Esenyurt'un son dönemlerde geri kalma sebeplerinden belki de en önemlisi, sivil toplum kuruluşlarının pasif durumda olmasıdır. Esenyurt için çok önemli bir konuda bile sivil toplum kuruluşları tepkilerini dile getirmekten uzak duruyorlar.

 

ESENYURT'UN KALKINMASI BİZİM ELİMİZDE

İşte internet ortamındaki Esenyurt Haber Gazetesi olarak sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirerek siyasilere ve yöneticilere Esenyurt'un gelişmesi yönünde yardımcı olacağımıza inanmanızı istiyoruz. Ve bu süreçte dünyanın neresinde olursanız olun sizlerinde katkısını bekliyoruz.

Bu yazı toplam 3361 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim