• BIST 103.186
  • Altın 227,073
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 1 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 5 °C

Esenyurt'tan İzimiz Silinmeye Çalışılıyor!

02.12.2013 15:10
Esenyurt'tan İzimiz Silinmeye Çalışılıyor!
İlçe olmak Esenyurt'un 14 yıl önce başlayan rüyasıydı. Esenyurt'un 14 yıllık rüyası gerçekleşiyor. "Esenyurt'dan izimizi silmeye çalışıyorlar" diyen Gürbüz Çapan, geçmiş ve günümüzdeki Esenyurt'u anlattı.

1989 yılında belde olan Esenyurt'un 1989 yılında ilk seçimlerinde Belediye Başkanı seçilen ve 15 yıl süren belediye başkanlığı döneminde, altyapı sorunlarını tamamlayan Esenyurt'un yaşanabilir bir kent haline gelmesinde büyük payı olan Dr. Gürbüz Çapan, "Bir rüyanın 14 yıl sonrada olsa gerçekleşmesi memnuniyet verici" diye konuşuyor.

İlk başkan seçildiğinizde Esenyurt nasıl bir yerdi?

1989 yılında Esenyurt, çamur deryası içinde altyapısı olmayan bir köydü. 50 bin nüfusu gözüken ancak suyu, telefonu, kanalizasyonu olmayan, derelerinden zehir akan bir yerdi. Özellikle ekonomik olarak düşük gelirli insanların yaşadığı bir yer olduğu için hızla göç almaya başladı ve bir anda nüfusu kalabalıklaştı. Biz, Esenyurt'u çamurdan çıkardık ve yavaş yavaş kalkındırdık.

Esenyurt'a 15 yıl başkanlık yaptınız, neler yaptınız?

Esenyurt'ta üç dönem üst üste başkanlık yaptım. Hiçbir şeyi olmayan bir beldeyi ayağa kaldırmamız gerekiyordu. Çalışmalara başladık ve 15 yılın sonunda altyapı sorunları giderilmiş, yolları, kaldırımları, kültür merkezleri, parkları, bahçeleriyle uydu kenti olan bir Esenyurt ortaya çıktı.

Neden ilçe yapmayı başaramadınız? Beldelerin kapatılmasına nasıl bakıyorsunuz?

1994 yılında ilçe olmak için başvuruda bulunduk. Çünkü bir vatandaş işlemlerini yapması için geri gidiyordu. Çünkü ilçemiz olan Büyükçekmece ulaşım yolu üstünde değildi. Vatandaş demek nüfus cüzdanı demekti. Vatandaş bir nüfus cüzdanı almak için bir gününü, tapu işlemi için iki üç gününü harcıyordu. İlçe olmayı beklerken 5 Nisan kararları çıktı. Masraf israf olarak değerlendirilip talebimiz geri çevrildi. Tansu Çiller, Mesut Yılmaz, Necmettin Erbakan'a ayrı ayrı başbakanlıkları döneminde anlattım Esenyurt'un ilçe olması gerektiğini ama bir türlü olmadı. Şimdi olması vatandaş için, Esenyurt için iyi olacak. Belde uygulaması sisteöine uygun değildi. Planlamanın tek merkeden olması taraftarıyım. Beldelerin kapatılması doğru bir uygulama, Çünkü her Belediye Başkanı kendine göre plan ortaya koyuyordu.

Şimdiki Esenyurt'u nasıl buluyorsunuz?

Kültür merkezi ve ticaret merkezi alanımız vardı. Konut alanına alınıp bina yapıldı. 120 dönüm park alanı vardı. Altyapısını bitirmiştik. Ağaçlandırmasını yapcaktık. İş merkezi yapıldı. Bütün parklar parsellendi, satıldı. Esenyurt'tan izimizi silmeye çalışıyorlar. Bu beni üzüyor. Hizmette devamlılık esastır. Arsa karşılığı hastane yapıldı. Biz hastalığın kaynağını yok etmek için uğraştık ama onlar hastane yaparak tedavi yöntemini seçti. Verilen arsalarla birkaç hastane yapılırdı.

Esenkent projesi nasıl doğdu?

Esenkent Galata'nın bir kopyasıdır. Belki kötü bir kopyadır ama biz bu projenin burada uygulanabileceğini geçmişte ortaya koyduk. Konut sorunu böyle çözülür. Türkiye'nin vizyon projesini ortaya çıkardık. Hastane, okul hizmetleri yoksul semtler için önemli hizmetlerdir. Ama işler nakit girdiye bakılarak yapılıyor. Okullar yapılıyor ama çocukların sosyal alanları yok ediliyor.

esenyurt-001.jpg

Bahçeşehir'in Esenyurt'a katılmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

200 bini geçen nüfusuyla Esenyurt ilçe olmayı çoktan hak ediyordu. Hizmetin gereği de buydu ama olmadı. 14 yıl sonrada olsa gerçekleşmesi memnuniyet verici. Ancak Bahçeşehir'in Esenyurt'a bağlanmamış olması üzüntü vericidir. 20 yıl önce Bahçeşehir'de yaşayanlarda fakirdi. Şimdinin zenginleri ama o zaman fakirlerdi. Bahçeşehir, Esenyurt'un fukarasını istemedi. Zengin ve fukara bir arada yaşamak zorunda. Çünkü bazı hizmetlerinin yapılması gerekir. Bunuda ihtiyacı olanlar yapar. Komşu komşunun külüne muhtaçtır. Bahçeşehir'de yaşayanlar şimdi hizmetlerini 27 kilometre ötedeki Başakşehir'den alacaklar bunu anlamak mümkün değil.

Yeni seçimlerde aday olacak mısınız?

Sizin aday olmanız değil öncelikle orada sizin olmanızı isteyen kalabalık bir kitlenin olması gerekir. Hizmetten kaçmayız. Aslında aday olmamam gerekiyor. Daha genç biriyle yola çıkmak gerekir ama Esenyurt'un genini bozdular. Burayı toparlamak gerekir. Talep geldiği taktirde hizmetten kaçmayız. İhtiyaç hasıl olursa ben varım derim.

esenyurt-meydani-001.jpg

Bu haber toplam 2343 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
berrin
03 Aralık 2013 Salı 15:57
15:57
tapu su telefon bağlatmak esenyurtta zulüm internet ise limitim 8 olduğu halde 4 olarak alınıabiliyor altyapı yetersiz elektrik her gün birkaç defa kesiliyor hangi esenyurttan bahsediliyor istanbulmu başkaşehirdeki bir yermi sadece ev yapılmasına izin veriliyor al ve üst yapı =0=
78.184.37.205
Bora Yıldırım
02 Aralık 2013 Pazartesi 16:43
16:43
Henüz adaylık başvurusunda dahi bulunmamış olan sayın Gürbüz Çapan'ı 'aday' olarak lanse etmeniz ne derece doğru? Bu tutum sizce erdemli gazetecilik ile ne kadar bağdaşır? Bu şekilde davranarak diğer aday adayı arkadaşlarımıza haksızlık yapmış olmuyor musunuz? Gürbüz Çapan da diğer aday adayları da bizimdir. Lütfen adaleti sağlayın. Partimiz hangi adayı gösterirse bizler onun yanında yer alacağız. Başka bir ihtimal, Esenyurt'ta seçimi alabilmek adına düşünülemez.
46.2.220.127
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim