• BIST 102.715
  • Altın 224,438
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 6 °C

Esenler Esnafının zor durumu

12.02.2014 01:31
Harun Arslan / Beylikdüzü Muhabiri

Harun Arslan / Beylikdüzü Muhabiri

Gelenek ve görenekler toplumları birleştiren bir arada tutan bir özelliğe sahiptir. Bu özelliklerimizi korumak tabiiki yerel yönetimlerin kültürel bir görevidir. aslında burada en büyük sorumluluk da küçük esnafa düşüyor.

Çünkü çalışan kesimin büyük çoğunluğu çalışmak için esenler dışına çıkarken küçük esnaf sürekli olarak bulunduğu bölgenin halkı ile sosyal ilişki içerisinde oluyor .Dolayısıyla bu anlamda küçük esnafa çok iş düşüyor,

Küçük esnaf ekonomik sıkıntıların pençesinden kurtulamadığından dolayı kepenk kapatırken ayakta durmayı başarabilen birkaç esnaf etkinliklere sponsor olamama katılamaz duruma geldi. Bu durum kültürel faliyetleri tamamı ile bitirirken çözüm bulunamayan sıkıntılar haliyle esnafı kaderci zihniyetle başbaşa bıraktı sorunun çözüme yönelik çaba sarf edilememesi gün geçtikçe esnafın erimesine yol açarken dış etkenlerde buna hizmet etmesi yani küçük esnafın etrafını zincir marketlerin kuşatması zor durumda olan ve zaten kirasını zor ödeyemeyen esnafı iyiden iyiye çıkmaza sürüklemiştir.

Ya Özendirici kredi kartı uygulamasına ne demeli, gelir dengesi göz önüne alınmadan kullanılan kredi kartları ve borç batağına saplanan bireylerin nasıl toplumsal bir problem olduğunu göz ardı etmemek gerekir.

Bu gerçekten yola çıkarak ekonomik sıkıntılarından dolayı esnafın yok olmasına toplumsal kültüre katkıda bulunamamasına ,geriye kalan birkaç yöre derneğinin'de maddi imkansızlıklardan dolayı kültürel hizmetlere yeterince katkı sağlıyamaması sonucu yoz ve anlam veremediğimiz popüler kültürün oluşması bu kültürün uzun vadede insanlara bir kimlik tanımaması tam aksine öz benliğimizi yitirmemize yol açıyor.

Esenlerde yapılmak istenen etkinliklerde büyük şirketlerin sponsor olmaması etkinliklerin yapılamaz durumlara geliyor ,bir nebze yardım olabilecek durumda olabilecek kuçük esnafında zor durumda olmasından dolayı sponsor yokluğundan koca bir yaz konser vs. gibi etkinlikler olmadan geçmesi üzücüdür. Küçük esnafın korunması acil ivedi bir çözüm halini almıştır . Umarım yerel yönetimler esnafa daha duyarlı çözüm bulması dileğiyle.

Saygılarımla

Hasan Gürsoy

Bu yazı toplam 750 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim