• BIST 89.778
  • Altın 214,527
  • Dolar 5,3821
  • Euro 6,0745
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 14 °C

Ekonomi nereye?

05.01.2014 00:40
Emre Güngör / Spor Yazarı

Emre Güngör / Spor Yazarı

İktidar ve yakın çevresi her şeyi ”toz pembe” olarak gösterse de Türkiye derin bir çıkmaza doğru sürükleniyor.

Önce içeriden başlayalım.

Toplumsal barış yeterli değil. Doğu ve Güneydoğu’da kimilerine göre iç savaş, kimilerine göre adı konulmamış bir kavga devam ediyor. Terör asker, sivil, öğretmen, polis can alıyor, kan akıtıyor.
Terör örgütü büyük şehirlerde eylem yaparak kendisini ispata çalışırken, halk arasında büyük panik yaratıyor. Sivil öldürüyor, öğretmen kaçırıyor, polis öldürüyor.

Son zamanlarda kimi zaman halkın haberi olmadan, kimi zaman aleni olarak halkın yoğun olarak kullandığı mamul ve ürünlere büyük zamlar geliyor. Daha geçtiğimiz günlerde doğalgaz, elektrik ve enerji sektörüne ciddi zamlar yapıldı.

Kış mevsimi ile halkın ve özellikle de sabit gelirlinin, emeklinin, işçinin, memurun bütçesine büyük darbe indi. Faturalar daha yüksek gelecek. Gelir ise yine aynı…

Zam sağanağı devam ediyor. İçersiniz, içmezsiniz ama tütün mamullerine nerede ise yüzde 50 ye varan zam yapıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise zammı savunmak adına “İçmeyiveriniz kardeşim. Böylece kurtulursunuz” deyip işin kolaycılığını seçti.

Araçlardaki Özel Tüketim vergisi sektörü allak-bullak etti.

Şimdi, memura, emekliye de zam yapıldı denilecek. Elbette doğru. Ancak 10 yıl önce benzin kaç lira idi, bugün kaç lira. Dünya’nın en pahalı akaryakıtını, Avrupa’nın en pahalı enerjisini tüketiyoruz.
Enflasyon yüzde 10-12 arasında deniyor. Ancak hükümetin yaptığı zamlara bakıyoruz. Yüzde 40-50 civarında. Memura, işciye, emekliye verilen zamlar ise bir yılda yüzde onu bile bulmuyor. Bir kilo peynirin kilosu kaç para, bir kilo zeytin kaç lira ? Bir kilo zeytin yağı kaç lira ? Fakir fukaranın ekmeğine katık yaptığı, ıslattığı çay kaç lira ? Çay şekeri kaç lira?

O zaman ya bu enflasyon rakamları yalan, yanlış, yada gerçek enflasyon rakamları doğru değil ?
Kış sezonu başladı. Odunun, kömürün tonu kaç lira ama bizi yönetenlerin haberi var mı ?
Önümüzdeki günlerde kutsal Kurban Bayramı yaşayacağız. Yine et fiyatları yükseliyor. Görüyoruz ki kurban fiyatları şimdiden insanları tedirgin ediyor.

Bir zamanlar Demirel hükümetine en küçük zamlarda bile tepki gösteriyorduk. Hatta Demirel’in zammı diye afili, argo kelimeler bile üretiyorduk.

Ya şimdi ?

Herhalde böyle giderse meteorolojik sağanaklarla birlikte zam sağanağı da devam edecek gibi…
Tepkisiz toplum olduk. Sivil toplum kuruluşları da bu durumu sadece seyrediyorlar. Çünkü bir çok sivil toplum kuruluşu midesinden bağlı veya çıkarlarının zedelenmemesi için sessiz kalmayı yeğliyorlar.
Avrupa’da böylesi ekonomiler uygulandığı zaman çiftçi ve halk sokağa dökülüyor. Biz artık kaderci ve her şeyi kabul eden millet haline getirildik. Beyinlerimiz yıkandı.

Açılım, saçılım, ABD, AB safsataları ile halkı uyutuyoruz. Halk uyurkende yapacaklarımızı yapıyoruz.
Birde dış politikaya bakalım.

Hemşerimiz Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bundan 5-6 ay kadar öncesinde Konya’da verdiği bir konferansta “Komşularımız ile sıfır problem” diyordu. Peki bugünkü gelinen nokta nasıl?

Rusya ile gaz anlaşmazlığımız var.

Irak zaten belli.

Suriye ile savaşın eşiğindeyiz.

İsrail ile köprüleri attık.

Yunanistan ile aramızda kurşun eksik.

Komşularımız dışında Almanya ile havamız soğuk.

Fransa ile kavgalıyız.

Ermeniler yine çirkefleşti.

Sonu nereye gider bilinmez bir yoldayız

Bu yazı toplam 385 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim