• BIST 89.724
  • Altın 214,243
  • Dolar 5,3705
  • Euro 6,0673
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 14 °C

Eğitim ve örnekler

21.04.2014 23:27
Şiir Adam / Twitter Yazarı

Şiir Adam / Twitter Yazarı

Galatasaray'ın transfer bilmecesi devam ettiği için bu hafta spor eğitimi hakkında konuşalım. 


Son yıllarda Türk kökenli devşirme sporcularımızla Avrupa veya Dünya çapında başarılar elde ediyoruz. Biraz eskilere gidersek, batılılar bizim ata sporu dediğimiz güreşte teknik anlamda aşama yapmadan önce kaba kuvvetimizle minderlerde fırtına gibi estikten sonra durulduk. 


Ne güreşte ne başka bir sporda yüzümüz gülmedi. Ancak rahmetli Turgut Özal'ın dünya şampiyonu halterci Naim Süleymanoğlu'nu Türkiye'ye getirebilmesi ile bu süreç tersine döndü. Halter, güreş, boks, atletizm, basketbol ve futbolda devşirme sporcular ile sporun her dalında iddialı olmaya başladık. Tabi içimizden yetişen istisnaları unutmuyorum. Bunlar Allah vergisi yetenekleri dolayısıyle keşfedilmiş sporcular. Devşirmeler ise sistemli ve bilinçli bir eğitim sonucunda büyük başarıyı yakalamış sporcular. Bizde ise alt yapı eğitimi son derece verimsiz. Yaş gruplarında başarılı olan sporcularımız isisnalar hariç büyükler seviyesinde aynı başarıyı gösteremiyor. Burada bir çarpıklık var. İşimiz hep devşirmelerle. Kendi yetiştirdiklerimiz bütün spor dallarında iki elin parmaklarını geçmez. Onun için eğitim sistemimimizi yeniden gözden geçirmemiz gerekir. Batıdaki başarılı örnekleri inceleyip ülkemizin sosyo-ekonomik ve coğrafi yapısına uygun modelleri seçebiliriz. Daha da önemlisi spor eğitimini devlet politikası haline getirmemiz gerekir diye düşünüyorum. 


Biliyorsunuz spor akademisi mezunları ilk öğretimde spor dersi olmadığı için liselerde beden eğitimi öğretmeni olarak görevlendiriliyor ki, bu seviyede öğrenme yaşı geçmiş oluyor. Yapılacak yasa değişikliği ile ilk öğretime spor dersi konarak akademi mezunları buralarda görevlendirilebilir. 


Öğrenme yaşında temel teknikleri doğru biçimde öğrenem yetenekli çocuklarımız kulüplere aktarılabilir. Konuyu Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in dikkatine sunuyorum. 

Bu yazı toplam 1034 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim