• BIST 89.900
  • Altın 214,587
  • Dolar 5,3868
  • Euro 6,0807
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 14 °C

Eğitim Ordusu

22.07.2014 22:09
Emre Güngör / Spor Yazarı

Emre Güngör / Spor Yazarı

Yeni öğretmen atamaları Milli Eğitime taze bir güç,okulunu bitirmiş 20 000 gence yeni bir iş imkanı sundu. Basından takip ettiğimiz kadarı ile 8000 civarında daha alınacakmış.Bu demektir ki öğretmen ihtiyacı giderilecek. Atamaların bilgisayar ortamında yapılması güzel bir uygulama olduğu gibi bizzat nokta okul tercihleri de ayrı bir güven oluşturdu.Atananlar arasında torpil laflarının dolaşmaması devlete güven noktasında çok önemli bir gelişmedir.”Adamı olan iyi yere ,adamı olmayan sürgüne “mantığı insanların çalışma azmini kırıyordu.

Şimdi her aday tercih ettiği yere gidince, bir nevi gönüllülük esası ortaya çıkıyor. Dolaysıyla geldiği gün torpil bulup tayin yaptırma gayretleri de azalmış oluyor.Atanacaklarla yaklaşık 30 000 bin kişilik bir güç eğitim ordusuna ciddi bir destektir. Sadece Milli Eğitim olarak düşünmemek gerek. Birçoğu evli, nişanlı, çocuklu olan bu gençlerin bir çırpıda asık suratları güldü, bitmek üzere olan heyecanları yeniden canlandı. Evlerine neşe, ailelerine huzur geldi.Yeni ümitler yeşerdi. Bekarlar sözlenmek, sözlüler nişanlanmak, nişanlılar evlenmek için yeniden ümitlendiler.Tüm bunlar işin aksesuvarları tabi. Asıl ümitleri yeşerenler öğretmensizlik yüzünden açılamayan okulların boynu bükük çocukları olsa gerek. Bazıları hiç açılmamış, bazıları vekillerle yasak savma kabilinden idare edilmiş, okullara atanan asıl öğretmenler, mumlar gibi eriseler de, ilk defa köy görmüş olsalar da o köylerde şanlı bayrağımızı dalgalandıracaklar, çocuklarımıza vatanı sevmeyi öğreteceklerdir.

Sevgili gençler zaman, zaman 40 günde öğretmenler yetiştirildi. Ama büyük bir kısmı 30 yıl geçti hala öğretmenliği öğrenemedi.İçlerinden kendini yetiştiren istisnalar, çok iyileri mutlaka vardır. Onları tenzih ediyorum ama ekseriyet adeta eğitimin içine bir kurt gibi girdi, kemirdi, kemirdi. Daha sonra bir dönem geldi “herkese iş mantığı “ile tüm fakülte mezunları öğretmen olarak alındı.Böyle bir hak tanındı.Müracaatların çoğu değerlendirildi. Hayalinin hiçbir noktasında öğretmenlik olmayan bu gençler” nasıl olsa yarın bir yolunu bulur asıl mesleğimize döneriz” sevdası ile gününü gün etti. Bu gün geri dönüp baktığımızda büyük çoğunluğu tekrar geçiş yapmışlar.Geçen süre bu milletin kesesinden gitti. İçlerinden ciddi, ciddi işini seven,çocukları sevenler de çıktı mutlaka. Başarılı olanlar, zevkle çalışanlar da var. Ancak bugün eğitimle ilgili bazı problemlerden ,eğitimdeki kaliteden üzülerek bahsediyorsak sebebi işte budur. Asıl maksadı seçim yatırımı olan, oy kaygısına dayanan bu tür siyasi atamalardır. Bunu iddiayla söylüyorum. Bu iki yanlış politikanın maliyeti, milletimiz için ,Milli Eğitimimiz için çok pahalı olmuştur. Bir gün bir köye gezmeye gittim. Muhtardan öğretmeni sorunca “Allah razı olsun çok iyi, bu sene geldi ama her işe yarıyor, maharetli bir çocuk “dedi. Gururlandım,”nasıl yani ?”dedim. Başladı anlatmaya” Vallahi inekleri ,koyunları keçileri aşılıyor, hastalıklarına bakıyor, iğne ilaç veriyor, her işe bakıyor “deyince gayri ihtiyari “iyi de muhtar okula da geliyor mu ?”diye sordum. Muhtar bir an düşündü ve “geliyo, geliyo, idare ediyoruz birbirimizi, zaten tayini çıkacakmış ,baytarmış“dedi. 

Eğitim öyle rastgele ellere değil ,öpülesi ellere bırakılacak kadar ciddi bir iştir.Ciddiye alınmalıdır. Ciddi yapılmalıdır.Tıbbı bitirmeyeni doktor, vekil doktor ,yedek doktor gibi ünvanlarla ameliyata sokamayacağımız gibi mesleki formasyonu olmayanları da derse sokmamak gerekir.Vekilinden de ,yedeğinden de liyakat ,formasyon ve diploma istenmelidir.

Çünkü bu meslek ulvidir, bu meslek kutsaldır. Milli şairimiz Mehmet Akif’in tarifiyle:“Öğretmenim diyen olmak gerektir imanlı,Edepli, liyakatlı, sonra vicdanlı.

Değerli meslektaşlarım,sevgili gençler kendinizi bu tarifle değerlendiriniz. Ne kadar öğretmensiniz ? Bu cennet vatan, bu büyük millet sizden çok şey bekliyor. Yaralara merhem, dertlere derman, çocuklarımıza ışık olacaksanız, ümit olacaksanız. Unutmayın ki Başöğretmen Atatürk’ün tabiriyle: “Cumhuriyet sizden fikri hür , vicdanı hür , irfanı hür, nesiller ister”.Hepinize hoş geldiniz diyor ,başarılar diliyorum. 

Bu yazı toplam 1123 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim