• BIST 93.616
  • Altın 209,520
  • Dolar 5,3413
  • Euro 6,0898
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 1 °C
  • İzmir : 11 °C

Eğitim

02.12.2013 20:24
Ali Rıza Yılmaz / Yazar

Ali Rıza Yılmaz / Yazar

Hayatımızın her alanında ve her parçasında eğitimin önemini hiç birimiz asla yadsıyamayız. Ne derece iyi bir eğitim almış olursa, gerek özel yaşantımızda gerekse iş hayatımızda o kadar başarılı oluruz. Eğitim ve kültür birbirleriyle bağlantılıdır, ayrılmaz bir bütündür adeta. Kültürel yönden gelişmiş insanlar da, ülkelerinin kalkınmasında fayda sağlayan bireyler olurlar. Kadın-erkek eşitliğini savunduğumuz ve demokratik olduğumuz toplumumuzda ise özellikle de kızlarımızın okuması, maddi özgürlüklerini ellerine almaları bakımından çok önemlidir. Çünkü iyi bir eğitim almış bir kadın, iyi bir anne olur. Çocuğunu iyi eğiten bir anne ise iyi ve topluma faydalı bir birey ortaya çıkarmış demektir.

Cahillik çok kötü bir şeydir. Toplum içinde yeri gelir insanı rezil eder. Büyükşehirlerde günümüzde cahillik büyük ölçüde aşılmıştır ama özellikle de Doğu'daki illerde pek çok insan hala cahildir. Bu cahilliklerinden dolayı hala kızlarını okutmayan, küçük yaşlarda dedeleri yaşında paralı adamlarla evlendirmeye çalışan aileler vardır. Daha kendileri çocukken evlendirilen bu kızların bir de üstüne üslük bilgisizlikten bir de kendi çocukları olur ve daha hayatlarının baharındayken, gençliklerini, çocukluklarını doyasıya yaşamamışken, hayatları kararır. Omuzlarına taşıması oldukça güç yükler biniverir hiç beklemedikleri bir anda. Sonra cehaletin getirdiği sadece bu kadar mıdır? Ya töre cinayetlerine ve kan davalarına ne demeli? Yok yere ölen insanlar, bir hiç uğruna elini kana bulayıp, katil olanlar... Acaba okusalardı karşılaşırlar mıydı bu çirkinliklerle? Yada okumuş olsalardı babalar, çocukları sırf erkek doğmadı, soylarını, soyadlarını devam ettiremeyecekler diye kız bebeklerini daha doğdukları anda diri diri toprağa gömerler miydi içleri sızlamadan? Yürekleri el verir miydi acaba bu caniliğe?

Televizyonda son zamanlarda sık sık izliyoruz bu tür olayları. Çünkü adeta bir furya başladı, hemen hemen hangi kanalı açsanız mutlaka bir yada iki töre dizisi oynamakta. Bunları seyretmeli miyiz ders almak için, yoksa kötü örnek oluyorlar diye seyretmemeli miyiz bilmiyorum. Ama bilinçli, kültürlü ve verimli bir toplum olarak için okuyabildiğimiz kadar okumalıyız.

Çünkü bilgi toplumun efendisidir!..

Bu yazı toplam 941 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim