• BIST 101.742
  • Altın 228,354
  • Dolar 5,2959
  • Euro 5,9997
  • İstanbul : 5 °C
  • Ankara : -3 °C
  • İzmir : 8 °C

E Ticarette Olgunlaşma Devri

18.11.2013 20:09
Ali Rıza Yılmaz / Yazar

Ali Rıza Yılmaz / Yazar

Yeni oyuncularla, yeni modellerle ve yatırımlara üstüne koyarak büyümeye devam eden Türkiye eticaret pazarı bugünlerde olgunlaşma sürecine girmiş durumda. Son dönemde yatırımcıların ilgi odağı olan sektördeki yükselişi ortaya çıkan rakamlar ile de görmek de mümkün. İşlem adedi ve işlem hacmi açısından incelendiğinde Ocak 2012 ile 2013 arasındaki yüksek artış oldukça dikkat çekici. Ocak 2012'de işlem adedi 11 milyon 293 bin 693 olarak belirtilirken Ocak 2013'te bu rakamın 15 milyon 737 bin 905'e yükseldiği gözleniyor. İşlem hacminde ise aynı zaman aralığında geçen bir yıllık sürede ortaya çıkan 1 miyar 125 milyon 06 TL'lik artış dikkatlerden kaçmıyor.

E ticaretin ilk dönemlerinde yani öğrenme ve pazarı tanıma sürecinde şirketler eticaret sürecinin hemen her aşamasını ya kendileri üstleniyorlardı ya da söz konusu işle alakası olmayan alt birimleriyle işlerini bir şekilde görüyorlardı. Bunda sayıları bini bulan fırsat sitelerinin pazarının kalitesini düşürmesi önemli bir etkendi. Akla karanın ortaya çıktığı ve çok daha bilinçli bir kafa yapısına ulaşıldığı bugünlerde en azından belli bir işlem adedinin üzerinde satış yapan sitelerde daha profesyonel bir yapılanma var. Bunda geleneksel pazarın eticaret sektörüne ilgisinden tutun da ödeme sistemleri tarafındaki gelişmelere kadar bir çok gelişmenin etkisi var.

Bizde tüketiciler açısından seçeneklerin giderek arttığı sektör için rehber olabilecek nitelikte eticaret pazarının önde gelen 50 sitesine yer verdiğimiz bir ek hazırladık. Bu çalışmada ele aldığımız isimlerin online'da yayın hayatına başlayıp yine online'da varlıklarını sürdürmeleri, kendi kulvarlarında öncü isimler olmaları, aldıkları yatırımlar ve yaptıkları yenilikler gibi kriteler göz önünde bulundurduk. Hazırladığımız geniş listeyi 50'ye indirmek için Türkiye'de eticaret konusunda uzman isimlerden oluşan bir juri ile birlikte çalıştık.

(E-Ticaret dergisi Savaş Önemli'nin yazısından alınmıştır)

Bu yazı toplam 946 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim