• BIST 103.186
  • Altın 227,778
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İzmir : 11 °C

“Durmak yoktu, ama buraya kadar”

05.01.2014 22:59
Esra Kardelen / Yazı İşler

Esra Kardelen / Yazı İşler

Geçtiğimiz günlerde bir anket şirketi Büyükşehir Belediye ve İlçe Belediye Başkanları için bir araştırma yaptı.Büyükşehir Belediyeleri için yaptığı ankette Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ilk sırada; ilçeler de ise Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı ikinci, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli dokuzuncu, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise On ikinci sırada çıktı.

Öncelikle Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ilk sırada, İlçeler anketinde ise Meram Belediyesi ikinci, Karatay Belediyesi dokuzuncu, Selçuklu Belediyesi Başkanının ise on ikinci sırada çıkması kamuoyu adına şaşıtıcıdır.Demek ki; Konya Belediyeleri çalışıyormuş mu diyeceğiz?

Konya halk tabanında Tahir Akyürek ismi yok denecek kadar azdır.Başkanın halkla irtibatı sıfır. Akyürek’ten en büyük şikayet ise hiç kimsenin randevu alamaması ve ulaşamaması.Şu bir gerçek ki; başkan yurtdışı seyahatlerinden biraz vakit bulur ise; Konya’ya da hizmet eder duruma gelecektir. Büyükşehir Belediyesi'nin Konya adına yaptığı çalışmalar ise ortada...

2009 yılı mahalli seçimlerinden bu tarafa doğru düzgün bir  yatırım yapılmadı, desek ayıp etmiş olmayız. Konya’da İlçe Belediyelerinin temel atma ve açılış yapmak için birbirleri ile yarıştığı durumda bu geleneğe tek ayak uyduramayan ise Konya Büyükşehir Belediyesi…

İlçe Belediyeler spor kompleksleri, kongre merkezi açılışı,temel atma törenleri veya tanıtımları yaparken koskoca Büyükşehir Belediyesi’nin üç itfaiye merkezi açması da ayrı bir komedidir.İlçe Belediyeler bugüne kadar yaptıklarını halkla paylaşırken Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek neden üç yıllık değerlendirme toplantısını yapamamıştır?

Pekala; Başkan Akyürek, 2009 yılı yerel seçimlerinden bu tarafa verdiği yatırım sözlerinden hangisini gerçekleştirmiştir?

Maalesef ki hiçbir tanesi.

Eski Sanayi Dönüşüm projesi… Daha ele alınmadı.Verilen vaadler gerçekleştirilecek olsa dahi geriye kalan seçim sürecine Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm Projesinin yetişmesi mümkün değildir.
Sebze-Meyve Hali…

Bu bölgede büyük projeler arasında alkış almıştı.Dönüşüm ile ilgili daha tık yok.
Stadyum Projesi…

Başbakan Erdoğan’ın Akyürek’e Ak Parti İl Kongresi sonrası stadyumun halen yapılmaması konusunda attığı fırçayla stadyum yapımına bu saaten sonra hız verilecektir. Eski stadyum ne olacak? O da ayrı bir sıkıntı.

Hafif Raylı Metro Sistemi… 

Metroya ne zaman başlanacağı belli değil. Konya Halkının metro ile ilgili umudu bitti, tükeniyor. Başkan ikinci döneminin son iki senesinde tramwaylara klima takmayı Konya Halkına lütuf buyurmuş.Bana göre bu bir lütuf değil Konya halkına sadece hakarettir. İnsanlar sormaz mı? Madem klima takacaktınız, 8 senedir neredeydiniz diye?

Başkan Akyürek; bu anketten neye göre ilk sırada çıkmıştır? Melih Gökçek, Kadir Topbaş, Mehmet Özhaseki ve Yılmaz Büyükerşen gibi belediyeciliğin duayenleri halkına Tahir Bey’den daha mı az hizmet etmişlerdir? Düşündürücü…

Kim eleştirirse eleştirsin Serdar Kalaycı’nın yaptığı en güzel iş Et Balık Kurumu arazisini satması olmuştur.Ayrıca Tapu Kadostra Binasının karşısında bulunan arazisinin satışı ile de Meram Belediyesi tarihinde göremeyecek bütçeyi ,bu arazilerin satışıyla gerçekleştiriyor olması Serdar Başkan’ın anketlerde iyi sırada çıkmasının baş sebeplerindendir.Maddi rahatlığa kavuşan Meram Belediyesi yatırım konusunda da rahat hareket edebilmektedir.

Kalaycı’nın halkla diyaloğu son derece kuvvetlidir.Yakınen tanıdığım için söylüyorum Başkanı kim ararsa arasın o anda telefona cevap veremeyecek durumda dahi olsa daha sonra arayan kişiye kesin dönüş yapması, halka verdiği değeri açık bir şekilde göstermektedir. Muhtarlarla olan diyaloğu son derece iyidir.Ayrıca Büyükşehir Belediyesi binasında sığıntı gibi duran Meram Belediyesi’nin kendi binasına geçmesi de Meram’da yaşayan halk tarafından takdirle karşılanmaktadır.

Selçuklu Belediyesi’nin en büyük projesi Kongre Merkezi.Halk nezlinde fazla bilinmemekle birlikte Konya Bürokratları tarafından takdirle karşılandı.Sille Barajı ile Kelebek Vadisi projesi ise Başkan Altay’ın ileride sık sık dile getireceği ve halk nezlinde konuşulacak, baş eserlerinden olacaktır. Başbakan Erdoğan tarafından açılışı yapılan hizmet binası ise yine ilçe halkı tarafından beğenilmektedir. Bu ankette Başkan Altay’ın üst sıralarda çıkmasının başlıca sebebi ise; halka rahat inebilmesi,diyalog sıklığı ve halka hizmetlerin eksiksiz bir şeklide yürütülmesidir.Ayrıca Selçuklu'da yaşayanlar için yapılan yeşil alanların yine ilçe halkı tarafından takdir görmesi ankette Uğur İbrahim Altay’ı yukarılara taşımıştır.  

Karatay Belediye Başkanı Hançerli’ye bir şey diyemiyorum.Bir kooperatiftir tutturdu gidiyor bakalım.O da uçaktan bakıldığında görülecek bir olimpiyat parkı yaptı, onunla övünüp duruyor.Karatay ne yapıyor diye soracak olursanız? Dediğim gibi havaalanı yakın uçağa bineceksiniz uçak Konya yönüne doğru kalkış yapar ise; Olimpiyat Parkı solunuzda kalır, İstanbul’dan uçağa bindiniz inişe geçtiniz de ise Olimpiyat Parkı sağınızda kalır.

Bir  ipucu derseniz?

Başbakan kendisi gibi halkın içinde olan ekip ile çalışmayı kendine ilke edinmiştir.  Halktan uzak, halkla barışık olmayan ister Bakan isterse Başkan'ın önümüzde ki dönem Başbakan Erdoğan’dan alacağı yanıt ortadadır. “durmak yoktu ama buraya kadar”

Bu yazı toplam 447 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim