• BIST 89.724
  • Altın 214,243
  • Dolar 5,3705
  • Euro 6,0673
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 14 °C

Dünya Dediğimiz Olgu Ne Tuhaf

19.12.2013 15:38
Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Dünya dediğimiz olgu ne tuhaf. Kimi yerde kanlar dökülüp ağıtlar yakılırken kimi yerde kahkahalar şaha kalkıyor, kimi yerde nefesler tutulurken kimi yerde eller arkada voltalar atılıyor.


Dünya dediğimiz olgu ne tuhaf... kimi yerde davullar zurnalar çalınırken kimi yerde toprağa can veriliyor. Yıl 2005'in kıyısı iken, savaşlar hala sürüyor. Hiçbir dünya ülkesi onların önüne geçemiyor. Ana ölüyor, baba ölüyor, kardeş akraba, komşu ölüyor. Toprak kavgası adına, bazen menfaatler adına çok hadiseler yaşanıyor. Zavallı dünyada olup bitene sadece seyirci kalabiliyor. Bizler kıyıdan ufka baktığımızda beyaz köpüklerin sıra sıra geldiğini görüyoruz.Ya onlar? Onlar maviyi kırmızı, suyu kan görüyorlar. Dünya dönüyor ve biz de o dünyada dengemizi şaşırıp zannediyorum olmayacak işler yapıyoruz. Dedimya bu savaşlar, yıl 2005 olacakken globalleşme, aydınlanma değil bu olsa olsa (hepsi için demiyorum bunu) sadece onu, bunu, şunu al çaktırmadan cebime koy hesabı, iç çekişme. Yerinde Müslümanı Müslümana kırdırma, yerinde sadece geçmişin öcünü alma hesabı. Bu can acıtıcı meseleye biraz perde çekelim Yeni yıl yaklaşıyor, günler kaldı. İnsanların artık güzel hadiseler yaşama istekleri hat safhaya çıktı. Biraz daha huzur biraz daha huzur...


İşsizlik varken, kişi yaşamak için artık dinlenme safhasına gelmişken ve hal böyleyken göbeğini cebini dolduranlar, haksız yere çalıp çırpanlar, gasp, soygun, kapkaç olayları artmışken, teminat diye bankaya atılan alın terini hiçe sayıp paraları hortumlayanlar ve vatandaşı aylarca süründürenler, suçluyken suçsuz duruma gelip elini kolunu rahatça sallayanlar... Bu vatandaş her yeni yılda daha çok artan bu hadiselere daha çok ellerini açarak dua ediyor.


Bu tek bizim sınırlarımızda değil. Tüm dünya ülkeleri böyle, bu durumda, Dedim ya bu dünya dediğimiz olgu çok tuhaf... Diğer bir gerçekte bu hep böyle gidecek ve haksız olan hep kazanacak. Umuyorum ve ümit ediyorum bugünün gençleri olan yarının büyükleri, yarını bu hükümet, bu meclis gibi yürütmez. İnsanlar artık bu hadiselerden yoruldu. En basiti asgari ücretle çalışan bir adam evine alacağı bir tüp için neredeyse iki gün çalışması gerekiyor. Hesap ortada. Gençler çok yaşadı çok öğrendi. Umarım tüm olgularına sahip çıkarak yarını yarına ve diğer dünya devletlerine yakışır bir şekilde geleceğe taşırlar. Ata'mızın dediği gibi: İstikbal göklerde. Ve gök bize o kadar da uzak değil. Sonsuz huzur dolu günler dilerim.

Bu yazı toplam 387 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim