• BIST 102.814
  • Altın 226,891
  • Dolar 5,3152
  • Euro 6,0312
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 11 °C

Dokunulmazlıkları Kaldırın Ki CHP ve Yargı

30.12.2013 20:35
Buket Seven / Yazar

Buket Seven / Yazar

Şu sıra CHP lideri Deniz Baykal'ın hükümetten en çok istediği şey bu. Dokunulmazlıkları neden kaldırmadın yada neden kaldırmıyorsun? Tabi bunu ara sıra Bahçeli'de dile getiriyor. Hükümet ise parti programında olmasına rağmen kaldırmıyor.

   Peki neden kaldırmıyor.Özellikle Cumhurbaşkanlığı süreci ile başlayan şu son iki yıllık süreçte şu ispatlandı ki Türk yargısı tarafsız değil ve ideolojik bir kadrolaşmaya uğramış. Alınan ve hukukun altını üstüne getiren 367 kararı ardından Başsavcının internetten ve basından kırparak aldığı haberler eşliğinde oluşturduğu iddianame soytarılığı , sonra tekrardan Anayasa Mahkemesinin aldığı ve Anayasaya dayanmayarak ideolojik bir düşünce ile alınan ve üniversitedeki özgürlükleri genişleten yasanın iptali göstermiştir ki hukuk adamları ideolojik görüşleri için hukuku çiğnemekten çekinmemektedir.Tüm bunlar göz önüne alındığında bir hukuk devletinden ve adil bir yargıdan bahsetmek mümkün mü?

    Şu an bile delil veya ispat olmadan gazete küpürlerinden kesilerek oluşturulan iddialarla bir dava açılabiliyorsa dokunulmazlığın olmadığı bir meclisin devletin kadrolarına yerleşmiş bu ideolojik örgütlenmenin nasıl hışmına uğrayabileceğini aklınıza getirebiliyor musunuz? Ben dokunulmazlıkların kalkmasını yada kısıtlanmasını isteyenlerdenim.Fakat yaşanan şu son hukuk skandallarından sonra bu görüşüm sekteye uğradı.Çünkü yargıya güvenim kalmadı. Yargının ADİL yargılamayacağı ve yargı kadrolarına hakim olmuş ideolojik siyasi örgütlenmelerin kendi ideolojilerine göre karar vereceği ve bunun için mevcut hukuksal düzeni dahi hiçe sayıp,yürürlükteki anayasanın boşluklarından faydalanarak bu yüzden herhangi bir yasal takibat altına da girmeyeceklerini fark ettim.buda bize gösterdi ki tarafsızlığın göstergesi sadece başörtüsü takmamak değil önemli olan beyinin içidir.Birşey daha var ki ülkemizdeki muhalefet anlayışı iktidar doğru yada yanlış yapsın fark etmez ne yaparsa yapsın muhalefet et ve engellemeye çalış şeklinde.Bir de dokunulmazlıkların olmadığını düşününce bu anlayış karşısında ne meclisin,ne hükümetlerin ne de bakanlıkların çalışması ne mümkün.Zira çalışmamaları için yasal engellemeler yapılacaktır.Muhalefet partisinin iftirayı bir alışkanlık edindiği telekulak soytarılığı sırasında iyice su yüzüne çıktı. Asılsız olduğu ispatlanan bir olaydan bile anında bu “f Tipi Fetullahçı bir örgütlenmedir” teorisini kurguladığı hatta ellerinde herhangi bir delil olmasa bile suçluları bulup yargılayıp kendi zihniyetlerinde basınında desteği ile mahkum ettiği görülmüştür.Bu durumda dokunulmazlığın  olmadığını da düşünün bir.Milletvekilleri siyasi oyunlar yüzünden karakollardan meclise uğrayamazlardı bu muhalefet anlayışı ile.Aynı şey bugün muhalefet olup yarın beklide iktidar olacak partiler için de söz konusudur.Yani onlar iktidar olduğunda aynı şeyi bugünün iktidarı yarının muhalefeti de onlara yapacaktır.Olan ise kısır çekişmeler ve siyasi oyunlar yüzünden ülkesindeki sorunları halledilmemiş Türk milletine olacaktır.

  Peki dokunulmazlık kaldırılmayacak mı? Tabi ki kaldırılacak fakat her yeri yamalı ve hatalı 1982 anayasası göz önünde iken, yürürlükte iken değil.Dokunulmazlıklar diğer tüm birimler gibi yargıya ve idari kadrolara çeki düzen verildikten sonra adi suçlar çerçevesinde kaldırılmalıdır.Yani sınırlı kaldırılmalı siyasi faaliyetlerinden dolayı insanlar sorumlu tutulmamalıdır.Nedir bu adi suçlar peki? Bunlar hırsızlık,dolandırıcılık,rüşvet,adam öldürme ve yaralama,ihalelere fesat karıştırma,hakaret,terör,para cezası içeren suçlar vs. çerçevesinde dokunulmazlıklar kaldırılmalı.Bunların cezası anında verilmeli.Bakanlar,başbakan ve Cumhurbaşkanının ise özel bir dokunulmazlık ile korunması yargılanmasının sadece yüksek mahkeme tarafından (ama tabi bu Anayasa mahkemesi değil  yeni Anayasa çerçevesinde kurulacak olan onunda üstündeki yüksek mahkeme) yargılanabilmesi gerekir.Ayrıca Cumhurbaşkanı için sadece vatana ihaneti içeren bir yargılama anlayışı yanlıştır.O da diğerleri gibi kısıtlı bir dokunulmazlığa sahip olmalıdır.Ayrıca sadece meclis ve Cumhurbaşkanının değil memurlarında dokunulmazlıkları kaldırılmalı görevini yapmayanlar mahkemeler yolu ile cezalandırılabilmelidir.Yani memurların hakkındaki takip idari amirlerinin önce disiplin kuruluna ve oradan bakanlıkça uygun görülürse eğer bir vatandaşın şikayeti yoksa tabi şikayet varsa anında mahkeme yolu ile memurlarda yargılanabilmelidir.

     Benim burada anlatmak istediğim şey dokunulmazlıklarla o partideki bu partideki kişilerin korunması değil sistemin dokunulmazlıklar kalktığı anda bilinçli olarak işlemez hale getirileceği ve teoratik düzenin demokrasi düzenine galip geleceğinin görülmesidir.Bu yüzden şu anki anayasa ile değil yeni bir anayasa çerçevesinde sistemin tıkanmasının önüne geçilecek düzenlemeler ışığında dokunulmazlıklar kalkmalıdır.Özellikle dokunulmazlıkların kaldırılmasını  CHP’nin istediği ve yargıda son dönemde yaşanan CHP ideolojisi çizgisindeki bildiriler ve alınan kararlarda bu hususta dikkatle değerlendirilmelidir.Dokunulmazlıkların kaldırılmasını isteyen CHP’de bu anki şartlarda bir iyi niyet aramak ancak ve ancak saflık olabilir.Ya da kötülüğün oyununa alet olmak olabilir.Yani Baykal’a inanmak olabilir ki bu seçenek dahi zaten dokunulmazlıkların kaldırılmasına şüphe ile yaklaşılması gerektiğini delilidir.Zira Baykal ve CHP bu ülke için ne istiyorsa ben bu ülkenin hayrına olmadığı inancındayım.

Bu yazı toplam 417 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim