• BIST 102.715
  • Altın 224,438
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 6 °C

Dış borçta iyileşme

20.12.2013 20:40
Emre Güngör / Spor Yazarı

Emre Güngör / Spor Yazarı

Kıymetli Esenyurt Haber okurları, aldığım e mail’lerde bir önceki yazımda fazlaca rakamlara boğulduğunuzu anladım. Ekonomi biraz matematiksel bir konudur mümkün olduğunca sadeleştiriyorum. Bu yazımda da rakamlarla sadeleştirilmiş 2006 sonu itibariyle dış borçtan bahsedeceğim.

Şunu düşünüyorum biz bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak ülkemizin borç ve alacağını bilmeliyiz, bizlerin bu konudaki hassasiyetimizi düşünerek devletin iç ve dış borcu üzerinde çokça duruyorum.

İç ve dış borçta iyileşme var dedim, bazı taraflar beni olduğundan fazla tenkit ettiler. İnanın insaf etmek lazım rakamlar ortada verilen rakamların tamamı gerçektir. Hatta hazine.gov.tr adresinde bizzat boş kaldığınız zaman ne olur bir göz atın derim.

Ne tesadüf Sayın Başbakan da iki gün önce 2009 yılında İMF borcunun tamamının biteceğini ifada etti, böylece Başbakan’ın bu sözü benim yazımın teyidi oldu. Zaten bizimde temennimiz bu doğrultuda, yine sıkça duyduğum, yazılarınızda ekonomi iyi görünüyor imajı veriyorsunuz deniyor, her zaman savunuyorum, yine diyorum Türkiye ekonomisi bir çok konuda ilk’leri yaşıyor. Fakat ülkemizde gelir dağılımında adalet sağlanamamıştır, yani gelir dağılımı adaletsiz. Ufak bir örnekle açıklayayım; Bahçelievler-Yenibosna semtinde açılan büyük bir mağazanın yüzlerce esnafın ticari hayatına son vermek üzere, sıra Zeytinburnu ve Bakırköy esnafında, işte gelir dağılımının dengesizliğinin örneği.

Neyse sizleri mikro konularla değil makro ekonomik konulara götüreyim ve sonuç itibari ile dış borcu genel hatlarıyla çizelim. Merkezi hükümet tarafında dış borç stoku 2006 yılında 66,4 milyar dolar olarak açıklandı. 2005 yılında dış borç stoku 65 milyar dolara yakındı. Yani 2005 yılına göre çok düşük bir artış var. Buna karşılık 2004 yılında stokun 69 milyar dolara yakın olduğunu dikkate alırsak ortada bir gerileme olduğu anlaşılıyor.

Dış borç stoku içinde yer alan iki kalemden biri olan krediler kalemi altında merkezi yönetimin kredi şeklinde aldığı dış borçlar gösteriliyor. Krediler kalemi 2005’teki 33,1 milyar dolardan 2006’da 30 milyar dolara gerilemiş. Bunların içinde en büyük kalem IMF’ye olan borçlar. Kredilerin gerileme eğilimi içine girmesinin temel nedeni IMF borçlarının geri ödenmesinden kaynaklanıyor.

İkinci kalem olan tahviller ise yurtdışında satılan eurobond gibi tahvillerin tutarını ifade ediyor. Tahvil borçları hafif bir artış içinde. 2005 yılında 32 milyar dolar olan toplam 2006’da 36 milyar dolara yükselmiş. Türkiye, kriz havasından çıkıp normal koşullara geçtikçe içeride olduğu gibi dışarıda da normal koşulların borçlanma kaynağı olan piyasadan borçlanmaya yöneliyor.

Toplam borç stokunun GSMH’ya oranını ifade eden merkezi hükümet toplam borç yükü 2006 sonunda yüzde 64 olarak hesaplanıyor. Bu oranı 2002 sonundaki yüzde 100’lük oranla karşılaştırdığımızda son yıllarda kamu maliyesinde sağlana mali disiplin açıkça ortaya çıkıyor. Karşımızda son yılların en olumlu merkezi hükümet borç stoku tablosu var. Bu tabloyu karartan tek şey reel faizin yüksekliğidir, diyor zengin millet zengin devlet temennisiyle saygılar sunarım.

Bu yazı toplam 383 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim