• BIST 89.724
  • Altın 214,243
  • Dolar 5,3705
  • Euro 6,0673
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 14 °C

Diktatör Franko’nun ülkesi

14.01.2014 16:28
Buket Seven / Yazar

Buket Seven / Yazar

Emperyalizmin kitleleri uyutma, uyuşturma, oyalama ve sömürme aracı futbol!

Futbol ile kendini tatmin eden, içlerindeki eziklik duygusunu yenen, enerjilerini boşaltan, adam yerine konulduğu duygusu edinen, beyinleri uyuşturulmuş, düşünmek ve sorunlara çözüm üretmek zorunda kalmayan zavallı insan sürüleri.

 

İnsan sürüleri diyorum; az bile söylüyorum!


Sözü uzatmadan çok bilinen tarihi bir örnek vereceğim; İspanyol diktatör General Francisco Franco’ya sormuşlar: “ülkenin durumu fena. Ekonomi felaket, halk perişan! Herkes adaletsizlikten şikayet ediyor ama, hiç kimse tepki göstermiyor! Bunu nasıl başarıyorsun?”

 

Ünlü diktatör şöyle cevap vermiş: “bunu 3 F ile sağlıyorum; Franko, Futbol ve Fiesta ile. Onları yüz binlik beşiklerde uyutuyorum!”

 

Diktatör Franko’nun “yüz binlik beşik” diye bahsettiği yerler ‘futbol stadyumlarıydı’.

 

Franco, diktatörlük rejiminde, ezici baskı altında yönettiği İspanyol Halkı’nı futbolla oyalıyor, bu sayede toplumsal konularda tepki göstermelerini engelliyordu. Çünkü, futbolla bağırıp, çağırıp deşarj olan kitlelerin somut sorunlarla ilgilenecek enerjileri kalmıyordu.


Şu ülkemizin haline bakar mısınız?

Günlerdir, gazetelerin manşetlerinden, medyanın birici sırasındaki gündeminden Fenerbahçe ve başkanı bir türlü inmiyor. Ne Hakkari’de güpegündüz sokak ortasında kurşuna dizilen şehitlerimiz, ne daha geçen gün kaçırılan askerlerimiz, ne sırtlanların başı olan İmralı’daki ile devletin vardığı mutabakat; hiç biri Fenerbahçe ile Aziz Yıldırım hakkındaki haberlerin önüne geçemiyor!


YAZIKLAR OLSUN!

Bir ülke düşünün ki; bir tarafta gencecik fidanları vatan savunmasında sapır, sapır hayin ve alçak pusulara kurban veriliyor. Diğer taraftan, vatanın bir kısım diğer gençleri ‘Fenerbahçeyi anası kadar sevdiklerini, hatta Fenerbahçe için canlarını vereceklerini’ hayasızca ilan etmekten çekinmiyor!

 

Sahi, hiç mi vicdanları sızlamıyor bu yaratıkların bunları söylerken? Gerçekten, bu kadar körelmiş olabilir mi insani duyguları?

 

Yaratıklar diyorum; az bile söylüyorum!


Çocuklarına üç tane yazar adı öğretmemişlerdir bile. Ama sorsan çoguna, yedi yaşındaki oğlunun Fenerbahçe’nin on bir as oyuncusunun isimlerini soyadları ile birlikte ezbere bildiğini gururla söyler! 

 

Şehitlerimizin kahpece öldürülüşünü protesto etmek ve hükümete ‘madem İmrali’daki ile pazarlık yapıyordunuz, o zaman bu askerleri doğuya savaşmaya ne demeye gönderiyorsunuz’ diye tepki göstermezler ama ‘Fenerbahçe’ için binlercesi bir araya gelip,sokaklara dökülebilir, öyle mi?  


Belli ki; ‘bu şehitler niye veriliyor, biz en büyük Fenerbahçeeee diye böğürürken acaba vatanın diğer evlatları ne uğruna feda ediliyor? Kim ya da kimler askerimize kast ediyor? ‘ diye sormak bu insan müsvettelerinin zihninin köşesinden bile geçmiyor.


İnsan müsvetteleri diyorum; az bile söylüyorum! 

 

Kimbilir evlatlarını, eşlerini, kardeşlerini, yakınlarını şehit veren aileler bu utanılası tablo karşısında neler hissediyordur?

 

Aldatıldıkları ve ihanete uğradıkları düşüncesüne kapılmıyorlar mıdır?

 

Kendi halkının ihaneti! İhanetlerin en aşağalık, en yaralayıcı olanı!

 

Ana, babalar, ‘vatanımızı koruyacak, toprağımızı savunacak diye davul, zurnayla evlatlarını  askere gönderip, şehit verirken’, yedisinden, yetmişine, öğrencisinden, siyasetçisine ‘bir milleti millet yapan en yüce değerler’ kertesinde tapınılan bir futbol klübü uğruna, adeta canını vermeye hazır, ancak, şehitlerini anmak için kılını bile kıpırdatmayan, ‘daha şehitlerimizin yerdeki kanı dahi kurumadı, hiç olmazsa ona saygısızlık etmeyeyim deme düşüncesini göstermeyen ’ruhu sakatlar karşısında ne hissediyor olabilir sizce?


Ruhu sakatlar diyorum; az bile söylüyorum!


Yazıklar olsun, yazıklar olsun, yazıklar olsun diyorum, ülkemin uçurumun kenarına geldiği bu günlerde kafalarını ‘futbol kumuna’ gömenlere de gömdürenlere de!

Bu yazı toplam 1064 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim