• BIST 96.817
  • Altın 221,922
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : -4 °C
  • İzmir : 7 °C

'Devrimler'de Geç Kaldık!

08.12.2013 15:30
Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Uzun vadeli stratejiler ilan etme ve buna uygun dönüşüm programları izleme konusunda pek başarılı olduğumuz söylenemez. 2023'e ilişkin ortaya konan hedefler, aslında mütevazı olsa da toplumda ve iş dünyasında ayrı bir heyecan yarattı.

Belki de 2023'e gelene kadar, önümüzde beş ve sonrasındaki yıllar için somut hedefler koyup peşinde koşabilirsek, sosyal ve ekonomik yaşamı ve aktörlerini daha çok motive edebileceğiz. Bu konuya biraz daha açmak istiyorum.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bir süreden beri sessiz ve derinden çalışıyor. Bakanlığın en önemli gündem maddesi, sizlerin de bildiği gibi, 1 Temmuz'dan itibaren aşamalı olarak uygulamaya girecek Yeni Türk Ticaret Kanunu. İş dünyasından gelen yoğun eleştiriler doğrultusunda, yeni yasaya ilişkin düzenlemeler üzerinde çalışılıyor.

Bakanlığın üzerinde çalıştığı ikinci önemli konu da; gümrükler... Bir kere, gümrük kapılarının yetersizliği ortada. İhracat, geçen yıl rekor kırdı. 2023 için ortaya konan 500 milyar dolarlık hedefe ulaşma konusunda bir sıkıntı olmayacağı görüşündeyim. Tabii, kendi ayağımıza kurşun sıkmazsak!

Sıkıntı karşısında yeni sınır kapıları açılacak. Çok güzel... Sayılara bakalım, en uzun sınır komşumuz Suriye ile siyasi ilişkilerimizin fişi çekilmeyi bekleyen hastadan farkı yok. Sınır kapısı sayısı altı ama, bu kapılardaki hareketlilik epey azaldı. Ortadoğu'da 22 Arap ülkesine açılan kapı Cilvegözü, adeta kaderine ağlıyor!

Irak ile ilişkiler de limoni, muhtemelen bu gidişle biraz daha sertleşecek. Irak, bölgedeki en önemli ticari ortağımız. En çok cari fazla verdiğimiz ülke özelliğine sahip. Türkiye'nin dört bir tarafından bu ülkeye mal ihracatı yapılıyor. Nereden? Habur'dan... Çünkü, ikinci bir seçenek yok. Bilmem anımsar mısınız, Kuzey Irak'taki Kürt dostlarımıza geçmişte kızdıkça kapatmakla tehdit ettiğimiz kapıdan söz ediyorum.

Bu kapı şu anda yenileniyor, kapasite artırılıyor ama 'tek tabanca' olarak çalışıyor. Yenisi gelecek mi? Irak yönetiminin insiyatifine bağlı... Küçük bir anımsatma; Irak, 1991'deki Körfez Savaşı öncesinde Türkiye'nin en büyük dış ticaret ortağıydı. Irak ile yeni sınır kapısı açma girişimlerini ısrarla sürdürmemenin, yaratıcı politikalar geliştirmemenin bedelini ödediğimizi düşünüyorum.

Bakanlık, yeni düzenlemelerle ihracatçıları işini kolaylaştırmakla kalmıyor lojistik maliyetinde de ciddi bir tasarruf sağlamayı hedefliyor. Tabii, masa başında yapılan planlarla günlük işleyişin farkı ortada. Umarım, getirilen çözümler, ihracatçı şirketler ve ihraç edilen malların neredeyse yarısını taşıyan lojistik sektörüne ciddi bir maliyet katkısı sağlar.

Bu yazı toplam 476 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim