• BIST 96.817
  • Altın 221,922
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : -4 °C
  • İzmir : 7 °C

Değişkenliğin bu kadarı!

20.04.2014 22:47
Şiir Adam / Twitter Yazarı

Şiir Adam / Twitter Yazarı

Yargıtay Başkanı’nın gönderdiği düzeltme yazısındaki Hakimler değişince, kararlar da değişebilir tarzındaki ifadeyi hatırlayacaksınız. Değişiyor değişmesine de, bu bir sağlık işareti mi, ciddi şüphelerim var. Gerçek isimleri mahfuz tutarak yaşanmış ve yargılanması sonuçlanmış bir öykü nakletmek istiyorum: 

Ali 23, karısı Ayşe 18 yaşındadır. Isparta’nın bir köyünde yaşamaktadırlar. 2 yaşında bir kızları vardır. Ayşe, 4 aylık da hamiledir. Askerden yeni dönen Ali, Denizli’nin bir köyünde çobanlık işi bulur. Eşyalarını bir kamyonete yükler, bundan sonra yaşamlarını sürdürecekleri köye gelirler. Köylü onlara bir kulübe, yani lojman tahsis etmiştir. Ancak, bu kulübe köyün 50 metre dışındadır. Suyu ve elektriği vardır. Kulübeye yerleşirler. 

Ertesi gece Ali, köyün sürüsünü otlağa çıkarır. Ayşe, kızı ve karnındaki bebeği ile evde yalnızdır. Geceyarısına yakın kapı çalınır. Gelen, eşyalarını taşıyan kamyonetin şoförüdür. Ayşe’yi çok beğenmiştir. Kocası Ali’nin evde olmadığı bilmektedir. Kapıyı açmasını ister. 

Ayşe, yalvarır. Fayda etmeyince, imdat istemeye başlar. Sesini duyuramaz. Belki dikkati çeker diye dış kapının üstündeki ampulü yakıp söndürür. Şoför, bir taş atarak ampulü kırar. Ayşe’nin yalvarma ve imdat çağrıları devam eder. Şoför, pencereye yönelir. Camı ve çerçeveyi indirir. O sırada Ayşe, av tüfeğini almıştır. Şoför pencereyi kırıp içeri girince, ateş eder. Şoför olay yerinde ölür. 

24 yıldan beraate 

Ayşe, mahkemece tutuklanır. Ağır Ceza’da yargılanır. Bu arada hapishanede çocuğunu doğurur. Yagılama sonucunda mahkeme kendisine 24 yıl ağır hapis cezası verir. Suçu, kasten adam öldürmektir. 

Suç, ağır cezalık olduğu için dava dosyası yüksek Yargıtay’ın görüşüne sunulur. Gerekli hukuk incelemesi yapılır. İnanamayacaksınız ama, karar bozulur. Ayşe, beraat eder ve hapishaneden tahliye edilir. 

Olayı görüyor musunuz? Her iki mahkemenin kabulüne göre vakıa yukarıda anlattığımız şekilde gerçekleşmiştir. Ancak önce verilen 24 yıl, mahkeme - yani hakimler - değişince, beraate dönüşmüştür. Vakıanın meydana gelişi, yani cereyan tarzı hakkında yerel mahkeme ile Yargıtay arasında ihtilaf yoktur. Fakat, aynı olaya birbirine tamamen zıt yönde iki karar çıkmıştır. 

Bu konuya yarın devam edeceğim. 

Ceza Yasası 

Ceza Hukuku, diğer hukuk dallarına göre daha geniş bir önem taşımaktadır. Ceza Hukuku alanına dayalı bir ceza kanunu da, tabii ki toplumda daha etkili olacaktır. Bu etki, anayasadan bile daha fazladır. Anayasa, etkisini yıllar içinde gösterirken, ceza kanunu toplumun her kesiminde hemen inikasını bulur. 

Nitekim yine öyle oldu. Daha yürürlüğe bile girmeden doğru bir kararla durduruldu. 

Padişah II. Abdülhamid dönemi, anayasa hazırlıkları içinde geçti. Bütün siyasi çatışmalar, şiddetini anayasa’da buldu. Ancak Abdülhamid, gücünü anayasal haklarından ziyade, yürürlükteki ceza kanunu’ndan aldı. İlginçtir, padişah zamanına ait bu ceza kanunu, cumhuriyet devrinde çıkartılan ceza kanunumuzdan daha özgürlükçü ve daha liberaldi. Hukuk fakültelerinde de öğrencilere konu böylece öğretilmektedir. 

Günümüz ceza yasasına gelince; AKP döneminde çıkmasına rağmen 1985’ten bu yana hazırlık çalışmaları sürüyordu. Son dönemde bilimsel nitelikleri ihtilaflı hukukçuların kanuna etkisi, toplumsal tepkilere maruz kaldı. Hükümet de, son dakikada yerinde bir kararla uygulamayı durdurdu. 

Ceza kanunu; rejimi belirleyen bir kanundur. Bilimsel nitelik taşıması şarttır. Durdurulması yerindedir. Önümüzdeki hafta bu konuyu geniş bir şekilde işleyeceğim. 

Bu yazı toplam 931 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim