• BIST 92.910
  • Altın 209,998
  • Dolar 5,3576
  • Euro 6,0692
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 14 °C

Çocuğunuz Tatilde Güvende Mi?

30.11.2013 14:01
Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Evden uzakta olmak, alışık olunmayan bir çevre, dil sorunları, değişik yiyecek ve içecekler, hatta fazla güneşe maruz kalmak bile size tatilde zorluk çıkarabilir. Bazı aksiliklerin önüne geçmenin mümkün olmadığını bilmekte fayda var. Ama dikkatli olduğunuz ve tetikte bulunduğunuz sürece çoğu sorundan kaçınabilirsiniz.

Öncelikle şunu unutmayın: Her yaşta kazalar olasıdır. Krizler ise işler ters gittiğinde ne yapılması gerektiği ile ilgili önceden yeterince düşünülmediği için oluşur. Bu yüzden çocuklarınızı, onlara zarar verebilecek durumlarla karşılaştıklarında ne yapmaları gerektiği konusunda hazırlamak için zaman ayırın. Amacınız onları korkutmak yerine, özgüvenlerini geliştirmek ve yabancı bir yerde kendilerini rahat hissetmeleri için cesaretlendirmek olmalıdır. Onlara, evden uzakta her şeyin son derece farklı olabileceğini açıklayın ve hep beraber "Şu olduğunda ne yapmalı?" konseptli oyunlar oynayın.

Seyahatiniz boyunca çocuklarınız yanınızda ve güvende olduklarından emin olun.

Çocuklarınıza yetişkinlerin de değişiklikler karşısında zorlanabileceğini, başlarını derde sokabileceklerini anlatın ve hataları karşısında onlara kızmayacağınızı açıklayın. Daha da önemlisi çocuklarınıza, ihtiyaçları olduğunda kimden yardım istemeleri gerektiğini öğretin. Bu konu, özellikle yurtdışı seyahatlerinde, çocukların polis veya güvenlik görevlisi üniformalarına aşina olmadığu alanlarda son derece önemlidir. Acil durumlar karşısında, çocuğunuzun aile bireylerne ulaşabilecekleri telefon numaralarından en az birini bildiğinden emin olun. Her nereye giderseniz gidin yanınızda bir ilk yardım çantası bulundurmayı ihmal etmeyin.

Bir arada olmak önemli!

Çocukların dikkati kolay dağılır. Seyahat ettiğiniz süre boyunca, başlarını alıp gitmenin yanlış olduğunu onlara sık sık hatırlatın. Çocuklarınızı sürekli gözünüzün önünde bulundurmaya gayret edin. Eğer aktif bir çocuğunuz varsa, bileğine takacağınız bir künye bilezik işe yarayabilir. Birbirinizden ayrıldığınız durumlarda, çocuklarınıza oldukları yerde kalıp sizi beklemelerini tembihleyin. Parlak renkli kıyafetler ve çantalar onları bulmanızı kolaylaştırır. Bununla birlikte boyunlarına asacağınız düdüğü çalarak, dikkatinizi çekmeleri mümkün olur. Çocuklarınıza bu durumlarda sizi "Anne" ya da "Baba" yerine isimlerinizle çağırlamalarını tavsiye edin. Çünkü o anda aynı durumda olan başka anne ve babalar da olabilir! İsim etiketlerini, kıyafetlerinin ya da çantalarının görünen yerlerine dikmekten kaçının. Bu, kötü niyetli bir yabancının onlarla arkadaşlık kurmasını kolaylaştırabilir. Çocuğunuzun yaşı büyükse, içinizin rahat etmesi için, kaldığınız yerin adını ezberlemesini sağlayın. Alternatif bir çözüm olarak, kaldığınız otelin kartını ya da adresini iç ceplerine koyun. Yanınızda tedbir olarak çocuğunuzun son halini gösteren bir fotoğraf bulundurun.

Kalacağınız yere vardığınızda...

Çocuklarınıza hemen etrafı gezdirin ve mekanı tanımalarını sağlayın. Ardından mekanın güvenlik uygulamalarını iyice inceleyin. Dış mekanların iyice aydınlatılıp aydınlatılmadığını, kapınızdaki kilidi ve herkesin girebileceği yerlere açılan kapıları kontrol edin. Eğer çocuklarınız odada tek başlarına kalacaklarsa, onlara kapıya bir sandalye dayayıp gelenin kim olduğunu sandalyenin üzerine çıkarak gözetleme deliğinden kontrol etmeleri gerektiğini öğretin. Evinizde çocuğunuz için tehlike oluşturabilir. Kırılmaya müsait camlar, sıcak sular, ağır süsler, sarkan elektrik kabloları ve sivri uçlu mobilyaları kontrol edin. Kibritleri, şömine demirlerini, kolayca dönen fırın düğmelerini ortadan kaldırın. Elektrik girişlerini kontrol edin ve güvensiz gördüklerinizi tıkayın. İlaçların ve tehlike maddelerin de çocukların ulaşamayacakları yerlerde olduklarından emin olun. Güvenli olmayan balkon, pencere ve parmaklıkları kontrol edin.

Bu yazı toplam 386 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim