• BIST 102.715
 • Altın 224,438
 • Dolar 5,2843
 • Euro 5,9542
 • İstanbul : 6 °C
 • Ankara : 5 °C
 • İzmir : 6 °C

CIA'nın biçtiği roller oynanıyor

11.01.2014 19:01
CIA'nın biçtiği roller oynanıyor
RTE, BOP, Eşbaşkanı sıfatıyla kendisine biçilen rolü mükemmel bir şekilde sürdürüyor.

1990’ların başında CIA yöneticilerinden Graham Füller’in Türkiye hakkındaki değerlendirmelerine bir göz atalım. 

Füller o tarihlerde ne demiş; "Türkiye geçmişte Ortadoğu için bir modeldi, bugün de olmaya devam ediyor: Hele demokrasi ile İslam’ı bir arada yaşatabilecek bir formül bulursa, İran ve Arap dünyasına, büyük bir entelektüel öncülük yapmış olacaktır..."

Daha o tarihlerde Türkiye’nin gelecek on yıllardaki görev ve statüsü planlanmış. CIA planlarını en az yüz yıllık yapıyor! 

Füller devam ediyor: "...Atatürk'ün düşünceleri, çağı için son derece güçlü düşüncelerdi; ama onun sayesinde yaratılmış bugünün, kendisine güven duyan güçlü Türkiye'si, artık ulusal kimliğini, yörüngesini, dünyadaki rolünü, hatta İslam’ın günlük hayattaki yerini, yeniden düşünebilmelidir..."

Füller, rahmetli Atilla İlhan’ın ‘Hangi Laiklik’ adlı kitabında belirttiği gibi bu işin nasıl yapılacağını da izah ediyor: "...İslam’a bakmanın, çeşitli yolları var; bence, 'otomatik bir tehdit' olarak kabul edilmesi yanlıştır; hareketin hangi siyasal görüşleri savunduğuna bağlı. Eğer laik bir devlet yıkılarak, yerine İran türü bir rejim kurulmak isteniyorsa, bu demokratik yapıya düşman bir tutum; ama insanlar, İslam din ve kültürünün daha çok gözetilmesini, İslam eğitiminin yaygınlaşmasını istiyorlarsa, bu otomatik bir tehdit olarak kabul edilmemeli; zira istenilen, Türkiye'nin ulusal ve kültürel mirasının parçasıdır..."

"...Son elli yılda laiklik konusunda yapay olarak bastırılmasının, bazı meşru nedenleri olabilir, ama artık Türkiye bu bakımdan kendisiyle barışmalıdır; eğer siz İslam’a dayalı olduğunu söyleyen siyasi partileri, daha fazla siyasileşmeye, parlamentoya katılmaya çekebilirseniz, tartışmaya açık bir platform yaratabilirseniz, bu çok daha değerli olur. Geçmişteki radikal laiklik politikaları döneminde, İslam’ın hayatınızdan nasıl dışlanacağı, adeta bir saplantı haline gelmişti; bence bugün bu, daha az lazım olan bir reaksiyon..."

Atilla İlhan, AKP poitikaları ve emperyalist etki ajanlarının Türkiye’deki gizli faaliyetleri ile yüzde yüz örtüşen, bugün yaşanan gelişmelere de ışık tutacak şu tespitde bulunuyor; ‘Sizi bilmem ama, bana sorarsanız, bütün bunlardan; CIA'nın, yakın gelecekte Türkiye'ye yakıştırdığı, rol meydana çıkıyor. Nasıl mı? Bakın nasıl!.. 

Graham Fuller'in irdelemesinin temeli, Ortadoğu ve Ortaasya'da gittikçe daha çok ağır basması muhtemel Müslümanlığın, 'sistem (küresel emperyalizm)' lehine nasıl denetlenebileceğini araştırmak!.. Kabaca söylersek, elinde kullanabileceği iki model var, İran ve Türkiye!.. İran, 'sistem'in yeminli düşmanı, şeriat tabanlı bir İslam radikalizminin, inatçı öncüsü!.. Türkiye ise, Müslümanlığı neredeyse toplum dışı saymış, radikal bir laikliğin temsilcisi; üstelik, 'sisteme' bağlı, kendini 'batılı' sayıyor. 'Sistem' açısından, sömürge olmaktan çıkıp, yarı/bağımsız ya da bağımsız olarak, yeniden tarih sahnesine girecek halklara, hangisi daha iyi örnek olabilir? Batı açısından, -hatta SSCB'yi de katıp, Kuzey açısından-alternatif tercih, elbette Türkiye'dir; çünkü, Ortaasya Müslümanları zaten Türktürler, üstelik tarih boyunca Türkiye'ye doğru bakmışlardır'; Ortadoğu Müslümanları Araptırlar ama, yüzyıllarca Türklerle yaşamış olmak, Türkiye'yi onlar için de, 'örnek' katına yükseltiyor. Şu şartla ki, Ankara, 'Kemalist devrim'in hızlı yıllarından kalma, o 'zındık laikliğinden' vazgeçsin!.. Müslümanlığın, gerek tarihindeki, gerek kültüründeki, gerekse yaşama biçimindeki önemli rolünü kabul etsin!..’’

Kemalist aydınlarmızın en bilgelerinden Atilla İlhan daha 1990’lı yıllarda, ABD ve diğer emperyalist güçlerin Türkiye hakkındaki gizli emellerini ne de güzel deşifre etmiş. Bunun için, makaleler ve kitaplar yazarak aydın olmanın sorumluluğunu onurlu bir sekilde yerine getirmiş. 

Maalesef, biz Türk halkı olarak o günlerde söylenen doğruları görememişiz. Eğer görmüş olsaydık, bugün AKP Hükümeti’nin CIA’nın emriyle başlattığı ve BOP planının (on yıllar öncesinden hazırlanan) bir parçası olan Mısır, Tunus ve Libya’ya yaptığı ve yandaş basın tarafından ‘Türkiye’nin demokratik rejimlere model olma yönünde RTE’nin Ortadoğu’daki liderlik turları’ türünden zafer nidalarıyla pompolanan reklamlarına kanar mıydık?

Graham Füller taa 1990’lı yıllarda Türkiye’nin dünyadaki konumunu ve bu kapsamda emperyalist güçlerin Türkiye’den ne beklediğini gayet net bir şekilde özetlemiş. Bu bağlamda, RTE’nin Ortadoğu turunda, geçmişteki laikliğe düşman tutum ve söylemlerine 180 derece ters düşen ‘laiklik ve demokrasi’ hakkındaki yeni söylemlerine şaşırmamak gerekiyor. RTE sadece dersini iyi çalışmış bir öğrenci olarak CIA’yi utandırmamak için ödevini günü gününe yerine getiriyor. Hepsi bu! 

Bazı saftirik köşe yazarlarının ‘yavvv RTE bazen bizi şaşırtıyor, kaç tane farklı RTE var acaba?’ diye, ya da bazı yalakaların (E.Ö.) ‘RTE laiklik ve demokrasi yorumlarıyla laik kesimi rahatlatıyor’ şeklinde yaptığı yorumlar, Atilla İlhan gibi aydınlarımızın işaret ettiği gerçekleri hala göremeyişimizi, görmek istemeyişimizi ne de güzel kanıtlıyor.

Birincisi; RTE’nin değiştiği falan yok. Sadece CIA’nın verdiği görev gereği pragmatik davranıyor. İkincisi; bence, laikliği savunan kesimin rahatladığı falan da yok. Tam aksine ‘bir gün once söylediğini ertesi gün yalanlayan’ Başbakan’ın bu pişkinliği karşısında hiddetten köpürmüş durumdalar.

Hem RTE, Füller ağabeyisinin gelecekteki Türkiye projesine dört dörtlük uyacak biçimde; ‘demokrasi bizim için amaç değil, zamanı geldiğinde tıpkı inilecek bir tramvay gibi araçtır’ dememiş miydi? 

İşte RTE’nin bu zamana kadar samimi olduğu ve en çok ciddiye alınması gereken tek söylemi budur!

Bu haber toplam 1106 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Çiçekli sakal modası Avrupa'da yayılıyor17 Temmuz 2014 Perşembe 13:13
 • Rusya Kıtalararası Füze Denemesi Yaptı05 Mart 2014 Çarşamba 10:18
 • Ukrayna Bölünecek mi?05 Mart 2014 Çarşamba 10:14
 • Başbakan istifa ediyor14 Şubat 2014 Cuma 00:11
 • Suriye'ye Suudi desteği20 Ocak 2014 Pazartesi 00:02
 • "AB’ye girerken şehirlerimize çeki düzen vermeliyiz"18 Ocak 2014 Cumartesi 21:06
 • Almanya Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliğine Yeni Yönetim17 Ocak 2014 Cuma 18:32
 • CIA'nın biçtiği roller oynanıyor11 Ocak 2014 Cumartesi 19:01
 • Başbakan istifa etti10 Ocak 2014 Cuma 21:18
 • İsrail Gerçeği04 Ocak 2014 Cumartesi 23:14
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim