• BIST 103.186
  • Altın 227,406
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 10 °C

CHP Neden İktidar Olamıyor?

09.01.2014 23:52
Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

(ARŞİV)- Türk siyasetinin temel taşlarından birisi ve çok partili demokrasiye geçişin babası olan, ancak rahmetli İsmet İnönü döneminde başlayan kimilerine göre hizipçilik, kimilerine göre parti içi demokrasi ve devamında gelen bölünmeler yine horlayacak mı?

 

Çünkü Bize ulaşan bilgiler ve basına yansıyan haberlerde CHP yine sancılı, yine sıkıntılı görünüyor.
Ulu Önder Atatürk tarafından kurulan CHP bugün hem Ankara’da, hem de Konya ‘da ve bilmediğimiz, ancak illerde yine bölünmeler, doğurganlık sancıları var gibi görünüyor.


Rahmetli İsmet İnönü ile başlayan kurultaylar ve bölünmeler yine hız kazanmaya başladı. Önce Rahmetli Bülent Ecevit, arkasından Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu ile çalkantı devam ediyor. Deniz Baykal oluşturduğu delege yapısı ile koltuğu bırakmamıştı ama kaset olayları ile Baykal fiilen parti genel başkanlığından uzaklaşa da beyinlerde hala CHP genel başkanı gibi görülmektedir. Baykal tecrübelidir ama uzunca zamandır genel başkan olduğu partiyi kısa ortaklık hariç tutulursa, anlaşılan ve halkın istediği politikaları üretemediğinden ve Önder Sav gibi, genel sekreterlerin Türk ve Müslüman olan halkımızın inançlarıyla dalga geçer konuşmaları sonucunda da parti sürekli kan kaybetmiştir. Hatta öyle ki, kimilerine göre CHP iktidar olmak istememekte, örgütünü halkın istediği doğrultuda kuramamaktadır, ya da Deniz Baykal ve ekibi kurmamaktadır.


Konya’da genel seçimler öncesinde yapılan atama ile iş başına getirilen Cumhur Koyuncu yönetimi de ilçelerde bütünlüğü sağlayamadı. Seçimlerle birlikte atama ile göreve getirilen Cumhur Koyuncu yönetiminde yine sıkıntılar var. Ancak genel merkez Cumhur Koyuncu da ısrar ediyor. Bunun nedenini saf CHP’liler soruyor. Dr. Cumhur Koyuncu ile bir problemim kişisel olarak yok. Aslında insan olarak Koyuncuya saygı duyar ve severim ama, işte o ama da durmak lazım. İyi insan olması, iyi politikacı, iyi yönetici ve bütünleştirici insan anlamına da gelmiyor. Hele CHP gibi bir partinin Konya il Başkanı olmak çok ayrı bir şey.


Bize ulaşan bilgiler doğru ise Atama ile Görevde bulunan Cumhur Koyuncu genel merkeze “Eğer ben olmaz isem Konya il yönetimini Deniz Baykal ile birlikte Önder Sav ele geçirebilir” tezi ileri sürüyor. Buna kanan Genel merkez ise Koyuncunun bir anlamda tuzağına düşerek CHP’nin Konya’da kan kaybetmesine neden oluyor.


CHP Türkiye’de iktidara talip, ana muhalefet partisi gibi görünmesine karşılık Konya teşkilatı bunu kaldıramıyor. Çünkü CHP il teşkilatının başında bulunan Cumhur Koyuncu ve yakın çalışma arkadaşları yeterli çalışmayı yapamadığı gibi, istişare toplantılardan da kaçıyorlar. CHP il Başkanı ve yönetimi yazılı ve görsel basın ile yeterli diyalogu ve parti felsefelerini anlatmakta zorlanmaktadır.
İsterseniz size son genel seçimlerden birkaç örnek verelim. CHP’nin seçim için il yönetimine gönderdiği paraların nasıl gittiğini kimse kestiremiyor. Ancak Kadınhanı ilçesine yapılan harcama yaklaşık 5 bin 500 lira iken, Çumra ilçesinde nerede ise tabela particiliği bile yapılamıyor ve ulusal bayramlarda anıta çelenk bile konamıyor. Buraya ise 18 bin lira harcama yapılıyor. Bu iki ilçeden alınan oylar ise iktidara talip gibi görünen bir parti için üzülecek ve komik bir rakamdır.
Yine İl Yönetiminde basından sorumlu başkan Yardımcısı Hüseyin Çakır yönetimin bilgisi dışında girişimlerde bulunarak ismi bizce malum bir basın müşaviri atanmasına karar veriyor. Bize ulaşan bilgiler ve iddialar doğru ise ödenecek para 25 bin TL.. Yine bir Konya televizyonuna reklam amaçlı yayınlar için 15 bin TL. Vermeye kalkıyor ve bu durum yönetimde tartışma ve bölünmelere neden oluyor. Buna karşı çıkan sayman üye, değiştirilmek isteniyor ve bu nedenle sayman il yönetiminden istifa ediyor.


Derbent ilçesinde bir istişare toplantısı yapılıyor. Bazı eski üyeler ve İl Başkanı bu toplantıya katılırken, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart toplantıya iştirak etmesine rağmen toplantıyı başka nedenlerle yarıda bırakarak ayrılıyor. Buna tepki gösteren üyeler ise CHP tarafından horlanılıyor. Başkan Cumhur Koyuncu ise Derbent ilçe başkanını çağırarak “Neden böyle bir toplantı yaptınız? Neden muhalifleri çağırdınız. Beni nasıl eleştirirsiniz “ diyerek savunmasını alıyor. Böyle bir örgüt yapısına sahip olan ve İktidar isteyen gibi görünen siyasi partiye acaba halk nasıl iktidarı teslim edebilir?


Türkiye’nin güçlü iktidar kadar, güçlü muhalefete de ihtiyacı vardır. CHP bu çalkantılardan kurtarılmalıdır. Yoksa Türkiye’de İktidar yalnız kalır ve denetimden kurtulursa, burada kimse AKP’yi eleştirme hakkını kendisinde bulamaz.

Bu yazı toplam 488 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim