• BIST 93.511
  • Altın 223,453
  • Dolar 5,3884
  • Euro 6,1388
  • İstanbul : 4 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 5 °C

Çekilin yoldan geliyor başkan!

26.04.2014 19:28
Harun Arslan / Beylikdüzü Muhabiri

Harun Arslan / Beylikdüzü Muhabiri

Gülsek mi yoksa ağlasak mı, bir türlü karar veremedim. Merak ediyorum, bu güzel ülkemin naif insanları, bakalım daha ne türlü garipliklere tanıklık edecek. Hatırlarsınız, TÜRK-Ş eski Genel Sekreteri ve Genel Maden-Sendikası eski ba, merhum Şemsi Denizer, görevde olduğu yıllarda, makamına Jaguar marka bir otomobil almış, ‘Jaguar’lı sendika başkanı olur mu?’ sorusu da günlerce kamuoyunu meşgul etmişti. Sonradan öğrendik ki, bu araca bir kez bile binmek merhuma nasip olmamış... 

Hayırlı olsun başkan!.. 

Efendim, aslında asıl mesele bu değil... Asıl mesele, geçtiğimiz günlerde çiftçinin ödediği aidat ve primlerle ayakta duran Türkiye Ziraat Odaları Birliği’ninsaygıdeğer başkanı Şemsi Bayraktar ile ilgili... ‘Çiftçinin ayağına kadar gidebilmek için’, makamına Mercedes marka löküs mü löküs bir otomobil aldırmış. Hemi de Full aksesuvar’ lısından!!! Bu otomobilin çiftçiye maliyeti ise vergiler dahil 215 milyar’cık... Neden mi çiftçiye maliyeti dedim, çünkü otomobilin parası, başkanın ‘hizmet maksadıyla çiftçinin ayağına gideceği’ için çiftçinin ödediği prim ve aidatlardan ödenmiş. Doğru ya! Çiftçi olarak hizmet alıyorsun, ayağına kadar löküs Mercedes geliyor kardeşim, az şey mi, başkanına bir otomobili çok görmeyeceksin!.. Kendi cebinden alacak hali yok ya, tabii ki senin ödediğin aidattan alacak!.. 

Yakışır başkan’ıma! 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin aldığı bu araç, çiftçinin 675 ton buğdayına, 477 ton çayına ya da 110 ton pamuğuna eş değerdeymiş. Olsun efendim olsun... Önemli olan hizmet değil mi? Ba ba ba!.. Çiftçi el emeğini, alın terini verip 280 milyona buğdayın kilosunu satacak. Dişinden tırnağından arttırıp aidatını ödeyecek. Ne için? Başkanın löküs Mercedes’i için!!! 

Benden sonraya yadigar! 

Başkan Şemsi Bayraktar, ‘Dün olduğu gibi bugün de, bu araç Türk çiftçisinin ayağına giderek, sorunları yerinde incelemek ve çözüm üretmek için kullanılmaktadır ve kullanılacaktır. Söz konusu araç, benden sonra göreve gelecek olan genel başkanlar tarafından da aynı amaçlarla hizmet verecektir’ demiş. (Ne açıklama ama!) Gördünüz mü sayın çiftçiler! Ne kadar asil ve ne kadar alçakgönüllü bir düşünce! Başkan sadece kendisinin değil, kendisinden sonra gelecek başkanların da çiftçinin ayağına(!) hizmet götürmesini şimdiden garanti altına almış bile... Ne ince bir düşünce değil mi! Elini vicdanına koy da söyle; EY ÇİFTÇİ KARDEŞİM! 

Hayatını adadı!.. 

Bu haberin star gazetesi’nde yayınlanmasından sonra yaptığı basın açıklamasında: ‘Ben hayatımı çiftçiye hizmet için adadım’ diyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, hakkında çıkan haberlere çok üzülmüş. (Vah vah vah!!!) Hatta o kadar üzülmüş ki, üzüntüsünden telefonlara bile çıkamaz duruma gelmiş! Kendisini arayan ‘ayağına Mercedes’le gideceği çiftçi’ dahi olsa, doğrudan basın danışmanı Bülent Eşkinat’a yönlendiriyor. Danışmanı ise: ‘Türkiye Odalar Birliği, bir kerede tam on iki tane Mercedes marka araç aldı. Bundan da haberiniz var mı?’ diyor. E haklı tabi... On iki tanenin yanında bir tanenin hiç lafı olur mu? Hiç olacak şey mi!!! 

Benim naçizane önerim!.. 

Sayın başkanım, benim size naçizane bir önerim olacak. Dinlersiniz ya da dinlemezsiniz, o sizin bileceğiniz iş!!! Siz en iyisi mi kurumunuzun bütçesinden bir de helikopter alın. Çünkü çiftçinin ayağına gideceksiniz ya, oralar pek bir tozlu, pek bir topraklı olur, Mercedes karadan gider helikopter ise havadan... Güzel güzel istediğiniz yere konar istediğiniz yere uçarsınız... İkincisi de, tahminim, bu Mercedes olayından sonra çiftçiler (hadleri olmayarak!..) size biraz kızgın, biraz da kırgın olabilir. Geri dönerken, helikopter Mercedes’e göre çok daha hızlıdır, avantajlı olur... Hani kötü bir niyetim asla ve asla yok, sırf sizidüşündüğümden!.. 

Sadettin TEKSOY (03.08.2004)

Bu yazı toplam 1682 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim