• BIST 102.715
  • Altın 224,151
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 7 °C

Canalioğlu'na Siyasi Danışman!

16.01.2014 17:27
Cenk Zelyurt / Araştırmacı

Cenk Zelyurt / Araştırmacı

Trabzon’un eski belediye başkanı Volkan Canalioğlu kendisine acilen hem de çok acilen siyasi danışmanı bulmalı. Yol haritasını belirleyecek, ne zaman nerede konuşacağını söyleyecek, eleştirileri nasıl yapacağını anlatacak siyasi danışmanı bulmalı…

Bu konuda hiç vakit kaybetmemeli…

Yoksa yerel seçimlerde elde ettiği sermayeyi kısa zamanda yiyip tüketecek…

Kazanacağına kesin emin olduğu seçimleri kaybetmesi belli ki Canalioğlu’nu sinirlendirmiş, duygusallığa itmiş. Öylesine açıklamalar yapıyor, öylesine çıkışları var ki; insan şaşırıp kalıyor.

29 Mart akşamından başlayıp, 10 Nisan’a kadar yaptığı açıklamalarını inceleyelim… 

"Ben Trabzon halkının düğününe, cenazesine gittim. Sevinçlerinde hüzünlerinde yanında oldum. Ne yapalım paramız yoktu dağıtamadık"

Ak Parti’ye oy veren 59 bin seçmeni, ‘oylarını satmakla’ suçluyor… Düğüne, cenazeye gitmesini, seçim yatırımı olarak değerlendiriyor, "neden oy vermediniz" yaklaşımı sergiliyor…

"Saadet Partisi’ne hakkımı helam etmiyorum. Son hafta pazarlık yaptılar, oylarını Ak Parti’ye verdiler…"

CHP’nin İl Genel Meclisi oyları merkezde (köyler hariç) 41 bin. Belediye Başkanlığı’ndaki oyu 51 bin. Volkan Bey’e diğer partilerden 10 bin oy gitmiş. En fazla oyu da MHP’den almış. 2004 seçimlerinde kendisini kazandıran MHP’ydi. Kimse çıkıp MHP’ye, "hakkımızı size helal etmiyoruz" demedi.

"Belediye personelim, korkmayın! Sizi süremezler. Ben sizin arkanızda yine dağ gibiyim"

Volkan Bey, göreve geldiğinde kadrosunu (İmar Müdürü Cengiz Çolak hariç) baştan aşağı değiştirdi. Bir çok personeli ya Arıtma Tesisleri’ne ya da Fen İşleri ile Makine İkmal Müdürlüğü’ne gönderdi. TRABEL’den 28 kişinin işine son verdi, "tasarruf" dedi. Bu işçiler mahkeme kararıyla göreve iade edildi, "tazminatlarını ödeyip" gönderdi. TRABEL’e daha sonra yüzlerce işçi aldı.

"5 bin kişiye iş imkanı sağlayacakları sözünün, 61 projenin takipçisi olacağız. Bunun için özel ekip kuracağız. Ancak yeni başkana 6 ay zaman vermek gerekiyor"

Bu açıklaması en doğrusuydu. Ama ya bir gün sonrası… "Hani 30 Mart sabahı 5 bin kişiye istihdam sağlayacaklardı?"

Bu halk sizi seviyor Volkan Bey! Partinizden daha çok hem de! Bu kadar sevilen bir insan olarak, her uzatılan mikrofona konuşmayın. Önce seçimleri neden kaybettiğinizin muhasebesini yapın. Kendinizi sorgulayın. Hatalarınızla, yanlışlarınızla yüzleşin. Duygu seline kapılmayın, konuşurken yumruğunuzu sürekli masaya vurmayın, gözlerinizi yaşla doldurmayın, bir gün önce başka bir gün sonra başka konuşmayın. Alelacele davranmayın. Her gelen bilgiyi ‘doğrulatın.’ Sağlam, yerine oturan, nokta atışı yapan açıklamalarınızla kamuoyundan da takdir toplayın.

Basına da kızmayın. Çevreniz ya da siz, Ak Parti’nin basını ele geçirdiğini söyleyip duruyormuşsunuz. Sizin Trabzon’da tabana bu kadar yayılmasının yegane sebebi biziz. Bu yerel basın sizi 5 yıl sırtında taşıdı. Bazen eleştirdi, bazen övdü. Belediye Basın Bürosu’ndan yayın kuruluşlarına her gün 2-3 haber gönderildi. Hepsi televizyonlarda, gazetelerde aynen yayınlandı. Seçim döneminde de elinden gelen desteği verdi. Yerel basına yine ihtiyacınız olacak. Ki oluyor da! Lütfen siz ya da çevreniz bize haksızlık etmesin!

Son olarak diyorum ki; kuracağınız ‘özel ekibe’ siyasi bir danışman alın. Alın ki; ‘sevginin sermayesini’ yiyip tüketmeyin. Çünkü, siyaset uzun soluklu…

Bu yazı toplam 451 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim