• BIST 98.455
 • Altın 220,185
 • Dolar 5,3236
 • Euro 6,0494
 • İstanbul : 10 °C
 • Ankara : 1 °C
 • İzmir : 13 °C

Büyük Bir Genel Bakış

19.10.2013 11:33
Büyük Bir Genel Bakış
Bloglar, YouTube, Facebook, Twitter ve diğer çevrimiçi platformlar sizinki gibi örgütlere müşterilerinizle ya da potansiyel müşterilerinizle doğrudan ilişki kurmak için muazzam bir fırsat sunuyor.

Bu bir şans, çünkü sadece eski tip yöntemleri kullanarak (insanları reklamlarla sinir ederek, doğrudan mektuplarla canlarını sıkarak ya da markanız hakkında farkındalık yaratmak yerine, artık benzeri görülmemiş muazzam bir fırsatınız var.

İnternetin ortaya çıkışı ve daha spesifik olarak da web tabanlı araçların ve teknolojilerin yükselişiyle artık müşterilerinizi size doğru çekecek çevrimiçi içerik -blog yazıları, videolar, webinerler ve web siteleri- yaratabilirsiniz, dolayısıyla artık onların peşinden koşmanıza gerek yok. Dahası, müşterilerinizi o içeriği web'in dört bir yanında birbirleriyle paylaşmaya ikna edebilirsiniz.

Harika şeyler üretirseniz, müşteriler size geleceklerdir. Gerçekten harika şeyler üretirseniz, müşterileriniz mesajınızı sizin adınıza paylaşacak ve yayacaklardır. Artık içerik hiç olmadığı kadar kral! Artık içerik saltanat sürüyor!

Tabii ki, yaşamdaki pek çok şey gibi bu tür bir şansa -müşterilerinizin hikâyenizi sizin adınıza anlatmalarını sağlama fırsatı- bir de zorluk eşlik ediyor. İçerik hüküm sürüyor olabilir, ama çevrimiçindeki içeriğiniz doğru türden bir içerik olmalı: Müşteri odaklı. Sahici. İkna edici. Eğlenceli. Şaşırtıcı. Değerli. İlginç. Başka bir deyişle, insanların ilgisini hak etmelisiniz!

Çok iş var gibi görünüyor, öyle değil mi? Öyle. Bu, aşağıdakileri yapacak ilgi çekici şeyleri yaratma ve yayınlama işi:

 • Potansiyel müşterilerinize hitap etmek
 • Onlara değer verdikleri bir şeyler sunmak
 • Daha fazlası için geri gelmelerini sağlamak

Buna karşın günümüzde bütün şirketler, ulaşmak istedikleri insanlar tarafından değer verilen içerikler yaratmak suretiyle fiilen birer yayıncı haline gelmiş durumda. Bu arada, yayıncı kelimesini tereddüt ederek yazıyoruz, çünkü pek çoğunuz için bu kitapların, dergilerin, vb.'nin üretimi anlamına geliyor. İşletmelerin çoğunun yayıncılık konusunda ne fazla bir deneyimi var, ne de kendilerini yayıncı olarak görüyorlar. Daha ziyade, ne işi yapıyorlarsa o işteler (bir şeyler üretme, hizmet satma, ya da her neyse).

Ancak işletmelerin yayıncı haline geldiklerini söylediğimizde kâğıt üstüne mürekkep koyma ya da kitapları basıp ciltleme sürecini değil size yeni işler getirecek ilgili ve değerli bilginin yaratılması ve insanlara sunulması kavramını kastediyoruz. Yapmanız gereken şey, gelecekteki müşterilerinizin neye ilgi duyduklarını anlamak, o gereksinimleri karşılayacak şeyler üretmek ve bunu onlara iletmek -ki bu arada bu, tam da yayıncıların yaptığı şey.

Bununla birlikte, sizin gibi çevrimiçinde işlerini kurmak isteyen örgütlerin ve bireylerin bunun daha da ötesine geçmeleri gerekiyor: Müşterilerinize yardımcı olacak bir şeyler üretmeniz gerekiyor, müşterilerinizin dönüp bakabilecekleri güvenilir bir kaynak haline gelmeniz gerekiyor ve artık hazır olduklarında da eyleme geçmelerini sağlamanız gerekiyor. Artık şirketiniz bir hayran tabanı oluşturacak, ürünleriniz ve hizmetlerinize tutku uyandıracak ve nihayetinde işinizi ateşleyecek türden içeriği yayınlayabilir.

 

Tabii sorun şu ki, bunu başarıyla yapmak bir meydan okumadır. Kayda değer içerik oluşturmak ne demek? Ve bunu tutarlı bir şekilde nasıl yapabilirsiniz? Onca gürültünün arasında sesinizi nasıl duyurabilirsiniz? Neden bloğunuzda hiç yorum yok? Bu zor bir iş, öyle değil mi?

Evet, öyle. 2011 sonlarında binden fazla işletme üzerinde yapılan bir araştırma "ilgi çekici içerik" üretmenin içerik pazarlaması programlarının en büyük zorluğu olduğunu bulmuştur.

(Bkz. şekil 1).

İşte bu kitap o noktada devreye giriyor. Yayınlama sürecini gizemlerinden arındırıyor ve potansiyel müşterileri çekecek kayda değer bloglar, podcast'ler, webinerler, e-kitaplar ve diğer web içeriğini yaratmanın sırlarını paylaşıyor. Öne çıkan hikâyeler, videolar ve blog yazılarını nasıl yaracağınızı adım adım anlatıyor. Ve içeriği oluşturduktan sonra da bunu hayranlar kazanacak, ürünlerinizi ve hizmetleriniz için tutku uyandıracak ve işinizi ateşleyecek şekilde çevrimiçinde nasıl geniş bir çevreye yayacağınızı anlatıyor.

Başka bir deyişle, bu kitap sizi başarı için hazırlayacak. İnsanların önem verdiği, işinize güç verecek içeriği geliştirme sanatı ve bilimi konusundaki her şeyi tek bir yerde toplayan bir kaynak işlevi görecek. Bazı şirketler bunu zaten anladılar; hâlihazırda güvenirlik kazanmak ve sadık bir müşteri tabanı oluşturmak için harika içerikler yayınlıyorlar. Sizin çalışmalarınıza ilham vermesi ve örnek oluşturması için burada sizlere bunu nasıl yaptıklarını göstereceğiz.

Bu Kitap Nasıl Kullanılacak (ve Size Üç Söz)

Bu kitap, John Wiley & Sons ile David Meerman Scott tarafondan yaratılan Sosyal Medyanın Yeni Kuralları dizisinin bir parçası. Pazarlamanın ve İletişimin Yeni Kuralları kitabı ile David, alıcılarla çevrimiçinde bağlantı kurmak için olağanüstü içerik yaratma fikrine öncülük etti. David'in kitabı (ve Brian Halligan ve Dharmesh Shah'ın Inbound Marketing ve Steve Garfield'ın Get Seen adlı kitapları da dâhil olmak üzere bu dizideki diğer kitaplar) dikkate şayan içerik yaratmanın önemini inceliyor. İşte o noktada bu kitap devreye giriyor ve bunun nasıl yapılacağını göstererek dizideki diğer kitapları tamamlıyor.

Bunu biraz bir bebek sahibi olmak gibi düşünebilirsiniz: Bir çocuğu hayal etmek ve hamile kalmak oldukça kolaydır (ve çok da eğlenceliir!). Oysa yerinde durmayan inatçı bir yaratığın talepleriyle ilgilenmek -ve bunu sürekli yapmak! Sonsuza kadar! Yani yaşamınızın sonuna kadar!- bambaşka bir şeydir. İşte orada sıkı çalışma devreye girer. Ama ebeveynlik gibi, doğru yapılan içerik de inanılmaz şekillerde karşılığını verir ve nihayetinde zengin ve tatminkâr bir deneyimdir. Başka bir deyişle, buna değer.

Bu benzetme sizi korkuttu mu? Sıradan bir cümle ya da göz korkutucu bir görev gibi mi geldi? O düzeyde bir işe girişeceğinize çocuksuz kalmanın daha iyi olacağını mı düşünüyorsunuz? İşte burada benzetme biraz ufalanmaya başlıyor: Herkesin bir ebeveyn olmasının şart olmadığı açık. Ama eğer şirketinizin bir web sitesi varsa, zaten doğum yapmışsınız demektir. Ayrıca içerik yaratmak göründüğü kadar korkutucu da değil, çünkü bu kitap hedef kitlenizi belirlemeniz, harika içerik yaratmanız ve o içeriği hedef kitlenize ulaştırmanız için size kılavuzluk edecek.

Bu da bizi u bölümün başlığına getiriyor: Bu kitap nasıl kullanılacak? Birinci bölümdeki kısa bir kısım dışında, sizi kuralların değiştiğine, ürün merkezli iletişimlerin ve pazarlama dilinin markanızın hak ettiği değeri görmesini engellediğine ve buna benzer şeylere ikna etmeye çok fazla zaman harcamayacağız (başka bir deyişle, çarpıcı içeriğin gerekli olduğuna zaten ikna olmuş olduğunuzu tahmin ediyoruz). Ama daha detaylı bir gerekçelendirmeye ihtiyaç duyuyorsanız, size ilk olarak David Meerman Scott'un Pazarlama ve İletişimin Yeni Kuralları adlı kitabını öneririz. Bunun yerine, Pazarlama ve İletişimin Yeni Kuralları'nın bıraktığı yerden devam ediyoruz. Kayda değer içeriği nasıl geliştireceğiniz ve paylaşacağınız (içeriğin unsurları, gerekli ilham ve bazı kullanışlı araçlar) hakkında konuşacağız. Başka bir deyişle, neden içeriğin önemli olduğuna değil gerçekten önemli şeyleri nasıl yaracağınıza odaklanacağız.

Bunu yaparken  size söz veriyoruz ki:

 • Sıkıcı olmayacağız. Bazı işletme kitapları gerçekten de ağır ağır ilerliyor, öyle değil mi? Bu kitabı daha anlaşılır şekilde, bir kılavuz formatında yazdık. Hızla göz gezdirin. Oradan oraya atlayın. Bir kenara koyun ve daha sonra tekrar gelip okuyun. Kitap bu şekilde tasarlandı.
 • Biraz bağlamı açıklayacağız. Konuları ve kavramları açıklanmak için edebiyat ve gazetecilik dünyalarından kelimeleri serbestçe ödünç aldığımızı fark edeceksiniz. Bunun nedeni kısmen, bu iki alanda deneyimimizin olması ve dolayısıyla bunların tanıdığımız ve sürekli olarak da ilham aldığımız dünyalar olmaları. Ama aynı zamanda da pazarlamanın hikâye anlatıcılığından (edebiyat) ve iyi raporlamanın temel özelliklerinden ve biliminden (gazetecilik) öğrenebileceği çok şey olması. Bu meslekler herkesten uzun bir süredir içeriği hedef gruplarla buluşturuyor ve açık, net ve erişebilir iletişim için onlardan daha iyi bir ilham kaynağı bulunamaz. (Eğer bulabiliyorsanız, bize de söyleyin).
 • Bir sürü yol haritası çizeceğiz. Bu kitabın (isabetli bir şekilde Birinci Kısım denen) ilk kısmı harika içerik yaratmanın kurallarını tanıtıyor ve açıklığa kavuşturuyor. İkinci Kısım geliştirmek isteyebileceğiniz farklı türden içerikleri adım adım açıklıyor. Üçüncü Kısım insanları kendine bağlayan içeriklere örnek olarak 10 olay çalışmasını sunuyor. Ve nihayet, Dördüncü Kısım kendi içerik geliştirme çabalarınızı ölçümlemek için kullanabileceğiniz pratik bir içerik kontrol listesini içeriyor.

Ve son olarak bir açıklama: Bu kitapta işletme kelimesini kullandığımızda, ister diğer işletmelere (işletmeden işletmeye -B2B) isterse de tüketicilere satış yapsın (işletmeden tüketicilere -B2C) her tür işletmeden söz ediyoruz. Dahası bu kitapta işletme (ya da marka, şirket veya örgüt) dediğimizde aslında büyük şirketler, girişimciler, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, yalnız çalışan uygulamacılar ya da danışmanlar, sanatçılar, devlet kuruşları, kiliseler, okullar, hastaneler, siyasi adaylar, spor takımları, mahalle grupları ve rock gruplarının yanı sıra kasaplar, fırıncılar ve şamdan üreticileri dâhil olmak üzere her tür kuruluş ya da bireyden söz ediyoruz.

Başka bir deyişle, bu içerik kuralları iş yapmaya, abone ya da müşteri elde etmeye, oy kazanmaya veya bağışçı ya da örgütler ya da alıcılar diyerek gerçekten ifade ettiğimiz tüm o insanları tek tek sıralayacak olsak bunu rahatsız edici bulacağınızı da düşündük. Biz de öyle bulurduk. 

Bu haber toplam 766 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Google Play kullanıcılarına müjde09 Ağustos 2014 Cumartesi 11:41
 • Yüksek Hızlı Trenler Ekonomiyi Canlandırıyor22 Temmuz 2014 Salı 13:52
 • Kendine güvenen girişimciler Etohum'a!13 Temmuz 2014 Pazar 14:14
 • Kristal netliğinde özgür müzik keyfi Türkiye’de09 Temmuz 2014 Çarşamba 15:40
 • IBM Türk Akıllı Şehirler Teknoloji Merkezi’ni açtı17 Haziran 2014 Salı 15:48
 • Bilim ne söylüyor, YÖK ne yapıyor29 Nisan 2014 Salı 11:04
 • Doğa Derneği Köy Okullarında26 Nisan 2014 Cumartesi 16:24
 • Twitter'da şok!12 Nisan 2014 Cumartesi 14:15
 • Twitter Açılıyor mu? İşte Cevabı03 Nisan 2014 Perşembe 17:49
 • Flappy Bird Hilesi Burada! Ölümsüzlük Hilesi - Çözümü08 Şubat 2014 Cumartesi 00:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim