• BIST 101.742
  • Altın 228,421
  • Dolar 5,2893
  • Euro 5,9968
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : -1 °C
  • İzmir : 7 °C

Bu Yazı İstanbul İçin!

30.11.2013 23:56
Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Havadan çektik İstanbul'u... Üçüncü köprü için kesilen ağaçları, Çamlıca Camii için yok edilen yeşil alanı, Yenikapı ve Maltepe sahil dolgularını, üçüncü havalimanı alanının yakınlarında madenlerin yer yer çoraklaştırmasına rağmen güzel görünen doğayı fotoğrafladık. İçimiz acıdı bakarken.

Biliyorum başkaları bizim kadar duygusal değil. Onlar "İstanbul, bu trafiği kaldırmıyor ama" diye başlayacaklar söze. "Miting alanları yok diyorsunuz, sahil dolgularında meydanlar olacak" diyecekler. "Kesilen ağaçlara üzülmeyin, yenileri dikiliyor başka yerlere" diye teselli etmeye çalışacaklar. İyi niyetli olabilirler, ama hepimiz biliyoruz ki, 'yeni köprü' demek yeni imar alanları demek. Şu an fotoğraflarda görünen ağaçların 10-15 yıl sonra ne kadarı kalacak?


Herkesi memnun etmek zor ama...

1980'de nüfusu 3 milyona yakınken, bugün 15 milyonu geçtiği tahmin edilen İstanbul'u yenilemek, dönüştürmek, hizmet vermek ve bunları yaparken herkesi memnun etmek imkânsız. Metro ağının genişletilmesi, metrobüs projesi, Marmaray gibi özellikle ulaşıma yönelik pek çok çalışma memnun edici. Ancak şu rant derdi yok mu? İşte o bizi derinden yaralıyor. Böylesine güzel bir şehirde 'kentsel dönüşüm' denince sadece gökdelenler ve lüks siteler mi gelmeli akla? Mimari kimliğimizi, mahallelerimizi ve zaten azalan yeşil alanları korumak neden bu kadar zor?


Sana havadan baktım ey aziz İstanbul!

İstanbul'daki projelere havadan bakarken bunları sorgulamamak imkânsız. Haberde, altı proje hakkında açtıkları yürütmeyi durdurma ve iptal davaları süren Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman'dan, itiraz noktalarını okuyacaksınız. Bu yazımızda görüşlerine başvurmak için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a da ulaşmaya çalıştık. Danışmanları biz reddetmese de bir türlü görüşme ayarlanamadı. Dolayısıyla istediğimiz halde bu yazıda kendisine yer veremedik. Fikirtepe'nin dönüşümü ile ilgili haberimiz için de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü'ne ulaştık. Yetkililer, ilgi göstermekle birlikte Fikirtepe ile ilgili planlar henüz netleşmediği için bilgi veremedi. Bu planların netleşmesi, özellikle semt halkı ve burada projelere başlamayı bekleyen firmalar tarafından bekleniyor.


"Kötü binada iyi insan yetişmez"

Her açıdan İstanbul'u mercek altına aldığımız, yardımsever mahalleli ruhunu da sevgiyle andığımız bu yazıyı hazırlarken, Murat Menteş'in kısa sürede efsaneleşen kitabı 'Ruhi Mücerret'ten çok sevdiğim bazı satırlar kafamda dolaştı. Romanın karakterlerinden Serpil anlatıyor:

“Doğan Hasol bize hep ‘Kötü binada iyi insan yetişmez’ derdi. Çarpık şehirden de düzgün insan çıkmaz. Hepimizin sevdiği bir futbolcu, politikacı, sinemacı veya müzisyen var. Fakat her birimiz yaşayan bir mimar benimsiyor muyuz?
Kentte meydan yoksa, demokrasi gelişmez. Kaldırımlar darsa, bireye saygı kıttır. Yapılar çok katlıysa, kanser yaygındır. Çünkü komşuluk ölmüştür. 
Bahçeler, dünyevi eserler olan binaların, cennetle bağını kurar. Bahçesiz evden çıkan cenaze cennete gidebilir mi?"

Komşularımızdan vazgeçmeyelim, bahçelerimizden de... Ve tabii ne kadar hata yaparsak yapalım, bizi her seferinde fedakâr baba gibi kucaklayan İstanbul'un da bir dayanma gücü olduğunu unutmayalım. Bu şehir tüm Türkiye'ye lazım.

Bu yazı toplam 499 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim