• BIST 96.817
  • Altın 221,922
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : -4 °C
  • İzmir : 7 °C

Bu Tarikatı Bildiniz Mi?

24.01.2014 01:48
Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Geçenlerde okuduğum bir e-posta sonucunda bu yazımda sizlere bir bilmece hazırlamaya karar verdim. Hem eğlenelim hem de tarih bilgimizi sınayalım istedim.

Şimdi size bir tarikat hakkında ipuçlarını sıralayacağım. Bakalım bu tarikatı bilebilecek misiniz?

Bu tarikat, Yahudi örgütlenmesine katkı sağlayabilmek amacıyla mason paraları ile bir din adamına kurdurulmuştur.

Başlangıçta ülke içindeki mevcut bir tarikatın yan kolunun sempatizanları olarak bir araya gelirken daha sonra tarikat liderinin adı ile anılan ayrı bir tarikat şekline dönüşmüştür.

Kurucusu, devlet tarafından tehlikeli olarak görülerek yargılanma tehlikesi ile karşılaşınca yabancı bir ülkeye kaçmış ve kaçtığı bu ülkenin devlet yöneticileri tarafından yerleştirildiği özel bir çiftlikte yaşamının sonuna kadar kalmıştır.

Kurucusunun yurt dışına kaçmasından sonra tarikatın ikinci adamı, devletin üst düzey yönetimine kadar ilerlemiştir.

Devletin üst düzeyine gelen ikinci adamın parasal sorunları, yine bir tarikat üyesi olan Remsey adında bir kişi tarafından karşılanmıştır.

Tarikat, 8 yaş ve üzeri çocukların eğitimine önem vererek dayanağı Tevrat olan “ışıkevi” adında yerler kurmuş ve buralarda erkek çocuklar “ağabeylerden” kız çocuklar ise “ablalardan” dini eğitim alarak tarikata katılmışlardır.

Tarikat, asıl olarak kurulduğu ülkedeki devrime karşı bir tepki ile oluştuğundan parasal gücünün bir diğer kaynağını da, bu ülkeye düşman olan ülkelerin istihbarat servisleri oluşturuyordu.

Tarikatın üst düzey yöneticileri tarafından Masonlar ve Yahudilerle olan bağlantılarının anlaşılmaması için her fırsattaYahudiler ve masonlar kötüleniyordu.

Tarikat lideri tarafından dünyada ilk kez “dinler arası diyalog” diye bir kavram ile diğer din ve mezheplerin yakınlaşması öne sürülerek diğer din ve mezhep önderleri ile görüşmeler yapılıyor ve böylece Yahudiliğin ülke içinde kurumsallaşmasına hizmet ediliyordu.

Tarikat simgesi olarak kaynağı Tevrat olan Yahudi ve mason simgelerinden ışık ile Samanyolu seçilmiş; böylece devrim karşıtlığı aydınlanmacı bir model gibi sunulmuştur.

Tarikatın korkunç bir şekilde ülkedeki devrimi yıkacağıdüşünüldüğü ortamda tarikatın parasal olarak beslendiği ülkede çıkan iç karışıklık sonucu kaynaklarının kesilmesi ile tarikat,önce parçalanmış ve daha sonra da tarih sahnesinden silinmiştir.

Bildiniz mi hangi tarikat olduğunu?

YANIT:

Cizvitler…

(Ruhi GÖKMOĞOL)

Bu yazı toplam 490 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim