• BIST 99.677
  • Altın 220,135
  • Dolar 5,3318
  • Euro 6,0564
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 11 °C

Bu tabloyu alın, adamın önüne koyun

22.12.2013 22:55
Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Kocaeli Defterdarı Yücel Denizhan’ın, önceki gün düzenlediği basın toplantısında ortaya koyduğu tablo, Kocaeli’nin Türkiye için ne denli önemli bir kent olduğunu tartışmaya yer bırakmayacak şekilde gözler önüne sermektedir.


Defterdar’ın açıkladığı resmi verilere göre, 1998 yılında Türkiye’deki toplam vergi gelirlerinin yüzde 14.25’ini ödemiştir. Bu oran, deprem yılında yüzde 14.74 olmuştur. Son 5 yıl içinde, Kocaeli’de vergi tahakkuk/tahsilat oranının ve toplam vergideki Kocaeli payının en düşük çıktığı yıl, 2000 yılıdır. Tamamen depremden kaynaklanan bu gerilemeye rağmen 2000 yılındaki tahakkuk/tahsilat oranı yaklaşık yüzde 94, toplam vergideki pay yüzde 14.2 olmuştur.
2001 yılında rakamlar hızla yükseliyor. Tahakkuk/tahsilat oranı yüzde 96.77, toplam vergi içindeki Kocaeli payı yüzde 16.35 oluyor...


...Ve asıl çarpıcı rakam, 2002 yılında.


Bütün krizlere, bütün tıkanıklığa, sorunlara rağmen, Kocaeli kentinde 2002 yılında 11 katrilyon 103 trilyon liralık vergi tahakkuk ediyor. Bunun yüzde 97.53’ü yani 10 katrilyon 828 trilyon lirası tahsil ediliyor.


2002 yılında Türkiye’nin tamamında devlet hazinesine giren 1000 liralık verginin 182 lirası Kocaeli’den gönderiliyor.


• • •
Bu inanılmaz bir rakamdır. Türkiye’nin en küçük vilayeti, Türkiye’yi besleyen vilayettir. Hem de depreme rağmen. Yüzyılın felaketine rağmen.


Şimdi, “Efendim, bu paranın büyük bölümü Tüpraş’tan kaynaklanıyor” diyenler olacaktır. Doğrudur. Ama, daha dün sabah Tüpraş’ta yeni bir yangın meydana geldi. Bu riski taşıyan kent, Kocaeli kentidir.


Tüpraş’ın ödediği vergiler Kocaeli’nin hesabına kaydedilirken, fabrikası, dev mağazaları, hipermarketleri bu kentte bulunan pekçok büyük firma da, vergilerini başka illerde yatırmaktadır. Türkiye’nin herhangi bir başka kentinde fabrikası bulunup da, Kocaeli’de vergi yatıran kurum ise yoktur. Eğer Kocaeli’deki bütün işletmeler -ticari veya sınai- vergilerini bu kentte yatırsa, Türkiye’nin toplam vergi gelirindeki pay, yüzde 30’lara çıkabilir.


• • •


Bu tablo, Kocaeli milletvekillerinin, özellikle iktidar milletvekillerinin elindeki en önemli belgedir. Bu tablo, Kocaeli’ye hizmette nazlanan yetkililerin önüne konulacak en çarpıcı tablodur.
Alırsınız Başbakan’ın önüne götürürsünüz.


Alırsınız, Bayındırlık Bakanı’nın önüne götürürsünüz.


Dersiniz ki:


“Efendim, bizim seçildiğimiz, temsil ettiğimiz kent, geçen yıl bu ülke hazinesine 11 katrilyon lira vergi ödemiştir. 2003 yılında bu rakam daha da artacaktır. Bu kentin en azından hayati ihtiyaçlarını karşılamak zorundayız. Biz Kocaeli’ye gidip, ne yapalım ülkemizin çok borcu var, bütün yatırımları durdurduk, diyemeyiz...”


Gerçekten hiç kimse çıkıp, bu kent halkına, “Ne yapalım, para yok, Gölcük yolunu yapamıyoruz “ deme hakkına sahip değildir.


Bu yol için gereken para -ki zaten dış kredi ile verilmiştir- olsun olsun 3-5 trilyon liradır. Kocaeli’de geçen yıl toplanan vergi ise 11 katrilyon lira...


Hükümetin hergün övündüğü vergi affı, vergi barışı işi var. Bütün Türkiye’den toplanacak para, üst üste koyun, 4 katrilyon lira olacak. Bu kentten bir yılda toplanan para 11 katrilyon lira.
Sonra kent halkının önüne çıkacaksınız, insanların öldüğü, çile çektiği, perişan olduğu 20 kilometrelik yol için 3-5 trilyon lira bulamayacaksınız. Bir vapur iskelesi için 500 milyar lira bulamayacaksınız.
Yok böyle bir şey. İstemek bu kentin hakkıdır.

Bu yazı toplam 445 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim