• BIST 93.148
  • Altın 224,484
  • Dolar 5,4091
  • Euro 6,1664
  • İstanbul : 1 °C
  • Ankara : -1 °C
  • İzmir : 1 °C

Bu Böyle Olmaz!

02.01.2014 20:21
Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Düzce’de sporun ve sporcuların durumunu anlatmama gerek var mı bilmiyorum. Biz kırk kişiyiz, birbirimizi biliyoruz. Şu andaki durumumuz hiçte iç açıcı değil. Düzcespor’un 3.lige çıkması çok zor. Seneye kalan umutlarımızın ezikliği içindeyiz. Üzüntümüz dağlara vurdu kendisini. Basketbol takımımız son anda düşmekten kurtuldu. Diğer spor dallarında ne arayanımız var ne soranımız. Hoş, biz de pek aramıyoruz. Ne olacak halimiz? Bu kadar gencimiz var. Her birini tek tek inceleyin hayran olursunuz. Dışarı çıkıp bakıyorum, penceremden izliyorum, donup kalıyorum. Kızıyla erkeğiyle fidan gibi gençler. Bir o yana gidiyorlar bir bu yana gidiyorlar. Amaçsız yürümenin, gereksiz gezmenin tipik örnekleri. Gelecek ne getirecek Allah bilir demiyeceğim. Bu insanların gençliğini ve geleceğini kurtarmak zorundayız.

Öncelikle tesis tesis tesis. Eğer tesislerin sayısına ve çeşidini arttırmazsak geleceğimiz karanlık olur. Futbol, voleybol, basketbol, atletizm (Özellikle bu branş. İleride ayrıntılarına gireceğim.) boks, güreş, masa tenisi vb. Her branşın tesislerini yap ve gençliğe sun. İşte işin özünde bu yatıyor.

Sporların anası atletizmdir. Bunu cümle alem biliyor. Fiziksel ve kimyasal konularda yeni buluş. Amerika’yı yeniden keşfetmekle işimiz yoktur. Benim bildiğimi cümlesi biliyor. Her branşta maçtan önce ve maç içindeki kondisyonu, performansı sağlamak için; koşma, atlama, yatma, kalkma atletizmi ilgilendirir, atletizmle yapılır. Öyleyse, öncelikle pistler yapmamız gerekir. Dikkat edin, pist demiyorum pistler diyorum. Sayıları onlarla karşılanan pistleri kurmamız gereklidir. Düzce’de var mı? Güldürmeyin Allahaşkına. Daha doğru dürüst yürüyecek yerimiz yokken ekstraların, konforun tartışmasına girmek abesle iştigal olur. (Kaynak kişi: Süleyman Demirel) Dümdüz bir ova Düzce’nin her yeri uygun. Ne olur üç beş dönüm yer bulalım ve tesisleri kuralım. İnanın bunca gencin içerisinden neler çıkar, neler. İşte bu çıkanlarla hem sporumuzu kurtarır, kalkındırırız hem de gençlerimizi kötü alışkanlıklardan, kötü yollardan kurtarırız. Bunu, ben, sen, o tümümüz söyledik. Bu işin bilimsel yanı da bu. Ama, çareye çözüme sıra geldiğinde ne ben, ne sen, ne de o ortaya çıkıyor. Herkes topu birbirine attığı için sonuca

varılmıyor.

Tesis yapılırsa sorun biter mi? Kesinlikle bitmez. Altyapı dediğimiz, genç yaştan itibaren ele alınacak insan kaynaklarını yetiştirmemiz gerekiyor. Hazır eleman gökten inmediğine göre, yağmurlarla, leyleklerin sırtında gelmediğine göre topraktan yetiştirmemiz gerekiyor. Öyleyse altyapı denen kavramı çok iyi anlamamız ve hayata geçirmemiz elzem oluyor.

Azıcık dertleşelim dedim. Yaramıza parmak, acımıza tuz basayım diye düşündüm. Hani, belki parlementerlerimiz okurlarsa çözüm olur diye düşündüm. Yoksa, hiçbir kötü düşüncem yoktur. Bu böyle biline.

Bu böyle olmaz dememe bakmayın. Belki birgün gerçekten böyle olmaz.

Ne diyelim!

Bu yazı toplam 421 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim