• BIST 101.742
  • Altın 228,421
  • Dolar 5,2893
  • Euro 5,9968
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : -1 °C
  • İzmir : 7 °C

Bu Avukat, Yargı mensubu değil mi?

20.04.2014 22:59
Esra Kardelen / Yazı İşler

Esra Kardelen / Yazı İşler

Her sıradışı vakıanın arkasında bir komplo, bir gizli bir örgüt arar olduk. Önce Van Rektörü, sonra Şemdinli’deki olaylarda yargı mercileri aranan örgütleri bulamadı. Aynen, bir zamanlar Susurluk’ta olduğu gibi. 

Danıştay’a yapılan menfur saldırı ile ilgili olarak benzer paranoyayı yaşıyoruz. Tepkiler, devletin bir birimine karşı iğrenç bir saldırı karşısında fertlerce gösterilmesi normal duygu ve üzüntüleri aşıyor. Rejim tartışmaları ve darbe beklentilerine, olay, dayanak yapılıyor. 

Suç failinin kimliğinin olaydaki önemi, herhalde yadsınamaz. Kanun, yargı mensuplarının kimler olduğunu, numerus clausus (tahditli sayıda) belirlemiştir. Bunlar kimlerdir? - Hakimler, savcılar ve avukatlardır. Yani, kanun önünde bu kişilerin ayrı ayrı hepsi yargı mensubu sayılırlar. 

Bu olayda, meczup bir avukat hakimlere ateş etmiş ve aralarından birini öldürmüştür. Diğer bir deyişle bir yargı mensubu, söz konusu olayda bir avukat, yargının diğer mensupları üzerinde caniyane bir işlem gerçekleştirmiştir. 

Örgüt işi olamaz! 

Suç teşkil eden bu saldırıyı, bir örgütün söylemek istediklerini kurşunla ifadesi olarak mı kabûl edeceğiz? Yoksa, kendi mantığına göre hukukun işlemediğine kanaat getiren meczup bir yargı mensubunun, diğer yargı mensupları üzerinde hukuka aykırı münferit bir fiili olarak mı ele alacağız? Bu gerçeğin; yargı mensubu Avukat’ın yargılanması esnasında yine yargı tarafından açıkça ortaya çıkarılması gerekir. Yargının var olduğunu iddia ettiği gücünü ortaya çıkarmasını bekliyoruz. 

Bu eylem, münferit bir vakıadır. Ancak; ülkede yargıdan çok hükümete zarar vermiştir. Hükümetin, yargı mensubu bu avukatın suç teşkil edici fiilinden rahatsızlığı ortadadır. Bazı çevrelerin aksi yöndeki ifadeleri ile Başbakan ve diğer hükümet üyelerinin görüş ve beyanlarının samimiyet dışı kabul edilmesi, olaya hiç uygun düşmemektedir. Dahası, avukatın suç teşkil eden fiili, kayıt dışı muhalefet tarafından abartılarak hükümeti yıpratma siyasetine álet edilmeye çalışılmaktadır. Adliyenin olaya tepkisinin bu durumu destekler bir görüntü almaması gerekir. 

Başka ülkelerde de devlet kurumunun etkin, önemli ve mümtaz mevkilerinde bulunanlar, saldırılara uğramaktadırlar. İtalya’da Aldo Moro başbakanken öldürülmüş; ancak bu ülkenin istikrarı yine de devam ettirilmişti. 

İstenilen başka 

bir şey mi var? 

Her gün çeşitli meslekten insanlar öldürülmektedir. Yargı, her ülkede bu maksatla kurulmuştur. Suçlu yakalanacak, gerekli soruşturma evresi tamamlanacak, yargılaması yapılacak ve yine yargı mercileri cezayı verecektir. Bu olayda da suçun faili olan Avukat, devlet güçlerince yakalanmıştır. Soruşturması, ilgili devlet birimlerince yapılmaktadır. Yargılaması alenen yapılacaktır. Müstahak olduğu cezaya da çarptırılacaktır. 

Yaşar Paşa, Şemdinli’de suç faili Astsubay Ali için ‘İyi çocuktur, tanırım’ dediğinde, ‘Yargı’ya müdahele etti’ çığlıkları yükselmişti. Sorumlu büyüklerimizin bu olaydaki beyanları ise bunun çok çok ötesindedir. Yaşar Paşa’nın masum beyanı yargıya müdahale oluyor da, bu beyanlar müdahale olmuyor mu? 

Bizzat yargının kendi mensubuna vaki bu fiilden duyduğu ızdırabı aşikáre ilanı, Sanık Avukat’ın yargılamasını ne yönde etkileyecek, önümüzdeki günlerde göreceğiz.. 

Sanık Avukat, yargının elindedir. Yargı, kanunlara uygun olarak ne gerekiyorsa yapsın, cezasını da versin. 

Bunun ötesinde birilerince istenen başka bir şeyler mi vardır? Milletçe takip ediyor ve bekliyoruz. 

Bu yazı toplam 1721 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim