• BIST 102.715
  • Altın 224,151
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 7 °C

Bu adamlara ne zaman dur diyeceksiniz

28.01.2014 23:43
Ahmet Durmaz / Esenyurt Haber Muhabiri

Ahmet Durmaz / Esenyurt Haber Muhabiri

Danimarka’yı ziyaret eden Başbakan R.T.Erdoğan, Danimarka Başbakanı ile basın toplantısı düzenleyecekti. Ancak, basın mensupları arasında, ROJ TV’nin muhabirinin de bulunduğunu öğrenince, toplantıyı yapmamıştı ve hatta, apar topar Türkiye’ye dönmüştü. Başbakanın bu hareketini her Türk gibi bende alkışlamıştım. Aradan çok bir zaman geçmedi. Hala Danimarka, ROJ TV’yi susturmadığı gibi, birde radyo yayını yapmasına da izin verdiler. Danimarka Devleti, Türkiye’nin haklı isteğine, her türlü belge ve bilgilerine rağmen bugüne kadar ROJ susturulamadı. Meğer işin içinde başka işler varmış.


Düşünebiliyor musunuz, bu ülkenin nimetlerinden yararlanan, bu milletin ödediği vergilerden nemalanan ve her türlü isteklerini elde eden Doğu ve Güney Doğu bölgesinin il, ilçe ve kasaba Belediye Başkanlarının yaptıkları ihanetlerini hangi kelimeyle izah edeceğiz?


Başta Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir olmak üzere Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, Tunceli Belediye Başkanı Songül Erol Abdil, Şırnak Belediye Başkanı Ahmet Ertak, Hakkari Belediye Başkanı Metin Tekçe ve ilçelerin, kasabaların dahil olduğu 56 Belediye Başkanı Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussenfe’ye şu mektubu yolluyorlar “Biz temsil ettiğimiz halkımızın başka alternatifi yani Kürt’çe yayın yapan başka bir kanal olmadığı için ROJ TV’ye ihtiyaç duyulduğunu belirtiyoruz. Alternatif olacak bir kanal ulusal düzeyde Kürt’çe yayın yaparsa, yasalar buna göre düzenlenip, buna izin verilirse sorun ortadan kalkmış olur. Umudumuz gelecekte yasaların çıkarılıp ROJ TV’nin de diğer TV’ler gibi RTÜK denetiminde yayın yapmasıdır. Bütün hassasiyetimiz budur.”


Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir şu görüşünü ayrıca ifade ediyor “Özel kanallarda Kürt’çe yayın yapılana kadar ROJ TV kapatılmasın.”


Türkiye’nin en hassas olduğu bir konuyu, Devletine rest çekercesine gündeme getirmekten çekinmeyen bu 56 Belediye Başkanının bu davranışlarının yasalara göre suç teşkil ettiği gerekçesiyle savcılıklarca takibata geçildiğini memnuniyetle öğrenmiş bulunuyoruz. Ancak İçişleri Bakanlığının şimdiye kadar bu mektuba imza koyan bu Belediye Başkanlarının açığa alınmaları iktiza etmez miydi? Gerçi bu memlekette iki kez Başbakanlık yapan, Başbakan Yardımcılığı, Dışişleri Bakanlığı gibi en önemli Bakanlıklarda görev yapan Mesut Yılmaz, bu bölge insanlarının cesaretini artıran şu ifadeyi tarihe yazmıştı “Avrupa’nın yolu Diyarbakır’dan geçer.” Mesut Yılmaz, bu sözü o zaman kimlere yaranmak için söylemişse, şimdilerde işte meyvesini topluyor. Tıpkı, rahmetli Turgut Özal’ın “…benim memurum işini bilir…” sözünden sonra, rüşvetin en doruktaki memur ile en alttaki katipler de ayyuka çıktığını, Türkiye’nin rüşvet hususunda devletler arasında ilk sıralarda yer aldığını utanarak öğrenmiş olduk. Başbakan R.T.Erdoğan alt kimlik-üst kimlik diye bir konuyu gündeme taşımakla, esasen böyle bir hususu bekleyen Doğu ve Güney Doğu halkının Belediye Başkanları işte böylece, ROJ TV’nin yayından kaldırılmamasını istemeye hak kazanırlar.


Eğer bu ülkede yasalar varsa ve bu yasalar hiçbir ayrım yapmadan uygulanırsa, hiç kimse ister Başbakan olsun, ister Belediye Başkanı olsunlar, böyle ihanet içinde olamazlar, hatta cesaret dahi edemezler.


Göreceğiz bakalım, bu Belediye Başkanları hakkında ne gibi yasa uygulanacak, doğrusu merak ediyorum. Bekleyelim…


Osman Baybaşin başta Cumhurbaşkanı olmak üzere Başbakan ve milletvekillerine Kürt’çe yılbaşı tebriki göndermiş. İş nereden, nereye gitti, düşünmemiz gerekmiyor mu?

(Sabri Deniz'in yazısından alıntıdır. -Yeni Alanya)

Bu yazı toplam 421 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim