• BIST 93.511
  • Altın 223,453
  • Dolar 5,3884
  • Euro 6,1388
  • İstanbul : 4 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 5 °C

Bölgesel Azgelişmişlik ve Terör

21.04.2014 21:08
Emre Güngör / Spor Yazarı

Emre Güngör / Spor Yazarı

Yıllardır bölgesel gelişmişlik farkları yanlış bir şekilde terörle irtibatlandırılır. Oysa bölgesel gelişmişlik farkları doğrudan terörün gerekçesi değildir. Bu birçok yerde böyledir. Bazı ülkelerde de ayrılıkçı terör gelişmiş bölgenin imkânlarını gelişmemiş bölgelerle paylaşmamak için vardır. Nitekim, İspanya''nın Bask Bölgesinin ayrılıkçı hareketlere sahne olması; Basklıların gelişmişliği İspanyollarla paylaşmama eğiliminden kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra İspanya''daki İç Savaş ve kiliseler arası mücadele, İspanyol Katolik Kilisesi ile Bask Kilisesi arasındaki tarihi çatışma da ayrılıkçı hareketlere zemin hazırlamıştır. 

Biz ise; İspanya''daki Bask terörü ve İrlanda''daki IRA ile ırkçı Kürtçü hareketleri bir kabul eder, basit ve kolay genellemeler yaparız. Hareket noktamız yanlış olunca; sorunun içini doldurmak da zorlaşır. Bölgesel gelişmişlik sorununu ve dıştan kumandalı terörü etnik sorun diye ilân ve kabul ederiz. Sayın Başbakan''ın yaptığı veya kendisine yaptırıldığı gibi... Sayın Başbakan''a siyasi hayatını riske sokacak çok önemli bir yanlış yaptırılmıştır. Aslında kendisi de fikren buna müsaittir. 

Son yıllarda Türkiye''de uygulanan ekonomik ve sosyal politikalar sosyal boyutu ihmal eden, ferdi tek ve çıplak kabul eden, devletin sosyal sorumluluklarını ikinci plana iten, kamu değerlerinin doğrudan veya dolaylı tasfiyesine dönük politikalardır. Bu liberal anlayışı da aşan, küreselleşmenin önü açılmış milli devletleri zorla yönlendirdiği sosyal ve ekonomik politikalar, sosyal devlet anlayışı yerine; devleti basit bir tüccar yerine koymaya zorlamıştır. Liberal ve hatta ultra liberal her politika sonuçta küresel güç ve blokların çıkarlarına yaramıştır. Bir taraftan dıştan dayatılan üretimi ve istihdamı baltalayan , ferdi toplumda tekleştiren ve yalnızlaştıran, milletleri kalabalıklaştıran politikaları uygulayacaksınız; öbür taraftan bölgesel azgelişmişlik konusunda ahkâm keseceksiniz ve daha da acısı bölgesel azgelişmişliğin sadece Türkiye''ye has bir sorun zannedeceksiniz. Bu büyük bir çelişkidir. Bugünkü iktidarın bölgesel gelişmişlik farklarını ve gelir grupları arasındaki dengesizlikleri ciddiye alması ve hesaba katması mümkün değildir. Fert başına düşen milli gelir AB ülkelerinin ortalamasına çıkartılmadan devletin kamı hizmetlerini bir tüccar gibi satıyor kabul edilmesi en büyük çelişkidir. Sağlıktan eğitime ve ulaştırmaya kadar, kamu hizmetinden faydalananların bütün maliyete de katlanmalarını bekleyebilmeniz için şişirilmiş ve çarpıtılmış milli gelir hesaplarını aşarak fert başına düşen milli geliri 15-20 bin dolara çıkarmanız gerekir. 

Bölge gelişme farkları bir gecikmenin neticesi değil; gelişmenin her safhasında ağırlığı hissedilen bir problemdir. Bazı iktisatçılarca -meselâ Rostow-en ileri safha olarak kabul edilen "olgunlaşma" ve "kitle tüketimi çağındaki cemiyet" safhalarında bile bölge gelişme farkları bir gerçek olarak karşımıza çıkar. 


Türkiye klâsik olarak bilinen bazı az gelişmiş yörelerini kalkındırması kadar, güvenlik açısından önem taşıyan meselâ Bozcaada gibi yer ve alanlarını da kalkındırmak zorundadır. Bir ülkede yörelerarası dengesizliklerin azaltılması hiçbir zaman emperyalist emelleri caydırmamaktadır.. Bugün de siyasi Kürtçülük şeklinde ortaya çıkan ırkçılık hareketleri Anadolu coğrafyası üzerinde emperyalizmin uyguladığı bir politikadır. Herkes kendi çıkarını düşünüyor. Dost ve müttefikiniz de olsa; bunu niye böyle yapıyorsunuz diyemiyorsunuz. Hele çapsız, yeteneksiz, milli duruşu olmamış iktidar sahipleri buna ses dahi çıkaramıyor.

Kürt sorunu olarak önümüze sürülen ve terör örgütünü sanki Kürtlerin temsilcisi gibi kabul etmeye zorlayan ortam terörü önleyen yasalar kaldırılarak giderilemez. Teröre verilecek her taviz terörü azdırır ve ona psikolojik prim sağlar. Kürt asıllı Türk bazı ailelerden hem korucu, hem de terör örgütüne üye çıkabiliyorsa bu nasıl etnik bir sorun olabilir?

Bölge gelişmesi ulûfe dağıtarak değil; insanları kakınma sürecine katmak, onları üretici hale getirmek ile olabilir. İktidar kendi eliyle terör örgütüne güç katamaz. Az gelişmişliğin aşılması sadece imkânların paylaşılması değildir. Etnik sorunu ön plana çıkarmak bölgesel kalkınmayı sağlayacak tedbir ve teklifleri geri plana atmaya ve konuyu saptırmaya yaramaktadır.

Bu yazı toplam 1186 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim