• BIST 89.900
  • Altın 214,587
  • Dolar 5,3868
  • Euro 6,0807
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 14 °C

Bilirkişi raporları

19.04.2014 18:45
Ahmet Durmaz / Esenyurt Haber Muhabiri

Ahmet Durmaz / Esenyurt Haber Muhabiri

Haberleri okudunuz. Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’nde 2 yıl önce bir otobüs kazası oluyor. Bu kazada 8 yaşında Mekki Ayaz adlı çocuk hayatını kaybediyor. Kaza tesbit raporunda otobüs sürücüsünün kusur oranı yüzde 75. Aile, tazminat davası açıyor. Evlat kaybından dolayı duydukları acı ve elemin karşılığı olarak 4.5 milyar TL tazminat talep ediyor. 

Mahkeme, bilirkişi’ye gidiyor. Avukat Sema Güleç, verdiği bilirkişi raporu’nda‘Çocuğun ölümünden dolayı ailenin 42 milyar 691 milyon TL masraftan kurtulduğunu, bu nedenle tazminat isteme hakkı bulunmadığı’nı ifade ediyor. Yani, bilirkişi diyor ki; çocuk yaşasaydı, reşit olana kadar aile bu miktar masraf yapacaktı. Ne kadar iyi oldu, çocuk öldü, masraftan kurtuldunuz! 

Diğer bilirkişi Avukat Nurdane Kaya da aynı görüş doğrultusunda başka bir rapor veriyor. Hukuk tahsil etmiş avukatlarımızı görüyor musunuz? Mahkeme, adaleti işte bu bilirkişilerin izan ve insafı ile hazırladıkları rapora göre dağıtacak. 

Avukatlık yapan bu bilirkişilerin mahkemeye sundukları bu rapor için yüklü bir bilirkişi ücreti aldıklarını da unutmayalım. 

Hatırlayacaksınız, yine böyle bir bilirkişi raporunu yazmıştım. Kira tesbiti konusunda da bilirkişiler adeta tam yetkili. Birbirine tamamen zıt raporlar daima ortaya çıkıyor. Kira konusunda hazırlanmış bilirkişi raporlarını tetkik ettim. Bu davalara giren avukatları da dinledim. Anlatılanlar çok ilginç: 

Laf olsun diye! 

Aylık kira paralarını tesbitte bilirkişi delili’ne başvuruluyor. İtiraz halinde veya işyeri kira tesbitlerinde, bilirkişiler 3 kişiye yükseliyor. Öncelikle akla gelen bu bilirkişilerin seçildikleri bölgelerde ev, işyeri vs. gibi mecurların kira bedelleri hakkında bilgi sahibi olmaları ve benzer yerlerin kira bedelleri tesbiti söz konusu olduğunda bunları emsal göstererek doğru kiranın bulunmasında mahkemelere yardımda bulunmaları. Ancak, uygulamada bu konuda bilirkişi olduklarını iddia edenler hazırladıkları raporlarda, kendi bölgelerinde hiçbir emsal kirayı raporlarında gösteremiyorlar. 

Siz şimdi o halde bilirkişi raporlarında ne yazılıyor diye merak ediyorsunuzdur. İncelediğim bu raporlarda davacının verdiği dava lahiyasının özeti ile davalının cevap dilekçesinin özeti, önsayfada yer alıyor. Böylece, bilirkişi raporu kalabalık gösterilerek sanki çok etraflı çalışılmış ve dosyaya vakıf olunmuş izlenimi yaratılıyor. Raporun sonuna doğru da herhangi bir illiyet bağı kurulmadan kira parası şu kadar olmalıdır tarzında bir rakam ortaya atılıyor. Hiçbir bilirkişi raporunda emsal kira gösterip bunu raporuna yansıtan bilirkişi göremedim. 

Kira bedeli gibi çok basit ve belli bir konuda bilirkişi raporu böyle olursa, biraz daha karışık başka konularda nasıl olabileceğini takdirinize bırakıyorum. 

Bu saltanat bitsin! 

Aslında bazı çok teknik konular dışında, hakimler, bilirkişi raporlarına uyarak karar vermek zorunda değiller. Onlardan istifade edebilirler. 

Bilirkişi raporlarının tamamen aksine bilirkişi raporları da olabilmektedir. Bu durum, kanuna ve hukuka uygundur. Tayyip Bey’in Siirt konuşması buna en belirgin örnektir. Minareler Süngümüz konuşmasına aralarında merhum Ord. Prof. Dönmezer’in de bulunduğu bir bilirkişi heyeti suç unsuru bulunmadığı yönünde rapor verdi. Mahkeme bu raporu dikkate bile almayıp konuşmada suç unsurunun varlığını kabul ile Başbakan’a hapishane yolunu gösterdi. 

Bilirkişi saltanatına son verecek düzenlemeleri yapmasını Adalet Bakanımız’dan bekliyoruz. 

Bu yazı toplam 827 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim