• BIST 93.209
 • Altın 210,044
 • Dolar 5,3297
 • Euro 6,0724
 • İstanbul : 9 °C
 • Ankara : 8 °C
 • İzmir : 14 °C

Bilgi + İletişim = Bilişim

20.12.2013 20:30
Bilgi + İletişim = Bilişim
Bilgisayarlar günümüzde her alanda kullanılmaya başlandı. İlk bilgisayarlar bir oda büyüklüğünde iken şimdi cebe dahi sığabilen cep bilgisayarları üretilmektedir.

Peki bu kadar hızlı gelişen, hala gelişmeye devam eden, herkesin evinde, işyerinde arabasında hatta cebinde bulunan bu bilgisayarları yeterince tanıyor muyuz?

Bilgisayarlar masaüstü(desktop), dizüstü(notebook), cep bilgisayarı(pocket PC)....v.b. gibi değişik amaçlara yönelik üretilmektedir. Kullanım yüzdesi olarak en çok kullanılan bilgisayarlar masaüstü olanlardır. Masaüstü bilgisayarları fiziksel olarak beş ana parçadan oluşmaktadır.

Bilgisayar bileşenleri

1) Ekran(monitör)
2) Klavye(keyboard)
3) Fare(mouse)
4) Hoparlörler(speaker)
5) Kasa
 Anakart
 CD-Rom Sürücü
 İşlemci
 Sabit Disk
 Güç Kaynağı
 RAM
 ROM
 Disket Sürücü

(1)Monitör: Bilgisayarın, yaptığı işlemleri bizim görmemizi sağlayan parçasıdır. Yani bilgisayarın bizimle olan iletişim noktasıdır. Monitörler, genişliklerine ve destekleyebildikleri maksimumu çözünürlüğe göre seçilirler. Mesela 17 inç(1inç=2.54cm) monitörün bir köşesinden diğer köşesine ölçülen değerdir. Ölçme her zaman köşeden köşeye yapılır. Çözünürlük kavramı ise dikdörtgen şeklindeki ekranımızın kaç tane noktadan oluştuğunu ifade etmektedir. Mesela 1024x768, 1024 nokta uzunlugunda, 768 nokta genişliğinde bir görülebilir alanı ifade etmektedir. Çözünürlük büyüdükçe yazılar küçülmekte ve görülebilir alan artmaktadır. Monitörler teknoloji olarak ikiye ayrılırlar;

 CRT Monitör
 LCD Monitör

CRT monitörler arka tarafa doğru uzayan televizyon benzeri monitörlerdir. Bu monitörler göz sağlığı açısından tehlike arz etmektedir Uzun süre kullanılacaksa mutlaka arasıra gözün uzak bir yerlere odaklanması ve bilgisayar ekranından uzaklaşması gerekmektedir. Ekran filtresi kullanmak ekranın yaydığı zararlı ışınların bir kısmını engellemektedir. Bu yüzden filtre CRT monitörler için tavsiye edilmektedir.

LCD(Likit Kristal Ekran)’ler çalışma mekanizması açısından CRT’lerden çok farklıdır. Bu monitörlerin kalınlığı birkaç santimetreyi geçmemektedir. CRT’lere göre 2-3 kat daha pahalı olmasına rağmen kapladığı alanin azlığı, hafifliği(taşıma kolaylığı), şıklığı(CRT’ye göre), göz sağlığı açısından bir zararı olmaması gibi nedenlerden dolayı çokça tercih edilmektedir.

Monitör alırken öncelikle ihtiyacınızın ne olduğuna karar vermeniz gerekmektedir. Eğer bir grafik tasarımcısı iseniz tasarımınızın tamamını görebilmek için kullandığınız ekranın olabildiğince büyük olması gerekmektedir. Eğer normal bir kullanıcı iseniz alacağınız ekranın hangi çözünürlükte hangi yenileme hızını(refresh rate-herz) destekleyebildiğine bakmalısınız. 

(2) Klavye: Bizim bilgisayar ile iletişim noktamızdan biri klavyedir. Bilgisayara veri girmek için kullanılmaktadır. Bu veri; word dökümanı olarak yazılmış bir makale, bir hesap tablosu, bir powerpoint sunumu veya internette bir siteye girmek icin tarayıcının(browser) adres alanına yazılmış bir URL adresi olabilir. 

Klavyenin “Q klavye” ve “F klavye” olmak üzere çeşitleri vardır. F klavye türkçe harflerin kullanılış sıklığına göre dizilmiş harflerden oluşmaktadır. Yani F klavye türkçe metin yazımı için daha pratik bir kullanım sunmaktadır. Q klavyede ü,ğ,ş,i,ç,ö türkçe harfleri klavyenin en sağında bulunmaktadır. Yani 10 parmak klavye kullanan bir insan bu harflere sağ serçe parmağı ile basmak zorunda kalmaktadır ve bu da yazma hızını düşürmektedir. Ama ne yazık ki piyasade satılan bilgisayarlar genelde Q klavye ile birlikte gelmektedir.

Klavye seçerken Q veya F klavye olmasına, klavye üstünde kısayol tuşlarının bulunup bulunladığına ve klavyenin ergonomik olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Kablosuz klavyeler de rahatlığınız açısından ayrı bir seçenek sunmaktadır.

(3) Fare: Bilgisayar ile iletişimimizi sağlayan klavyeden sonraki cihazımız faredir. Fare ile bilgisayara komutlar verip, o komutları uygulamasını sağlarız, grafik çizimi yaparız, işletim sistemi yönetimini sağlarız...v.b. Aslında veri girme işlemleri haricinde bilgisayar kontrolünü tamamen fare ile sağlarız.

Farelerin toplu veya optik seçenekleri bulunmaktadır. Toplu fareler ucuz olmasına rağmen çok kullanışlı değildir. Toz gibi maddeler kaçabildiği için sık sık topunu temizlemek gerekmektedir. Optik fareler koltuk, masa, defter üstü gibi çok çeşitli yüzeylerde çalışabilmektedirler. Bir tek saydam cam ortamında ışığı yasıtamadıkları için çalışmamak-tadırlar.

Fareler ayrıca scroll özellikli, 3-4 düğmeli veya kablosuz çalışabilme yeteneğine sahip olabilirler. Bazı fareler ergonomik olarak değişik tasarımlara sahiptirler. Fare alırken bu özelliklere dikkat edilebilir. 

(4) Hoparlörler: Bilgisayarın dışarı ortama ses verme açısından son noktasıdır. Ses sistemi iki tane aynı özellikte hoparlörden oluşabileceği gibi ana hoparlör ve yan uydulardan da oluşabilmektedir. Mevcut çevrimsel(surround) sistemler;

 2.1 
 3.1
 4.1
 5.1 5.1 ses sisteminde, 5 tane uydu bir tane ana hoparlör bulunmaktadır. Uydu hoparlörlerden iki tanesi sağ ve sol arkaya, iki tanesi sağ-sol öne bir tanesi de ön ortaya yerleştirilmektedir. Ana uydu ise bas ağirlikli ses vermektedir.

Hoparlör alırken dikkat edilecek en önemli değerlerden biri ses gücü değeridir. Bunun ölçüsü Watt(W)’tır. Bu değer ne kadar yüksek olursa elimizdeki hoparlörün ses çıkışı o kadar fazla demektir. Önemli olan diğer bir değer ise SNR(Signal-to-Noise Ratio=işaret gürültü oranı)dır. SNR’ın büyük olması sesin gürülütüden daha az etkilendiği anlamına gelmektedir.

Bu haber toplam 1031 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Google Play kullanıcılarına müjde09 Ağustos 2014 Cumartesi 11:41
 • Yüksek Hızlı Trenler Ekonomiyi Canlandırıyor22 Temmuz 2014 Salı 13:52
 • Kendine güvenen girişimciler Etohum'a!13 Temmuz 2014 Pazar 14:14
 • Kristal netliğinde özgür müzik keyfi Türkiye’de09 Temmuz 2014 Çarşamba 15:40
 • IBM Türk Akıllı Şehirler Teknoloji Merkezi’ni açtı17 Haziran 2014 Salı 15:48
 • Bilim ne söylüyor, YÖK ne yapıyor29 Nisan 2014 Salı 11:04
 • Doğa Derneği Köy Okullarında26 Nisan 2014 Cumartesi 16:24
 • Twitter'da şok!12 Nisan 2014 Cumartesi 14:15
 • Twitter Açılıyor mu? İşte Cevabı03 Nisan 2014 Perşembe 17:49
 • Flappy Bird Hilesi Burada! Ölümsüzlük Hilesi - Çözümü08 Şubat 2014 Cumartesi 00:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim