• BIST 104.595
  • Altın 228,770
  • Dolar 5,4631
  • Euro 6,1893
  • İstanbul : 19 °C
  • Ankara : 16 °C
  • İzmir : 17 °C

Belediyeler, Yatırım ve Bakan Kılıç

09.01.2014 23:55
Cenk Zelyurt / Araştırmacı

Cenk Zelyurt / Araştırmacı

Geçen hafta sonunda Konya mevsim şartlarına rağmen yine yoğun bir gün yaşadı.


Hızlı tren seferlerinin başladığı günümüzden ve Ahmet Davutoğlu’nun milletvekili olup, bakanlığa atanmasıyla Konya cidden dolu dolu günler geçiriyor.


Hızlı tren Konya’nın vizyonunu açtı. Bakan Davutoğlu ise Konya imajını ön plana çıkartan çalışmalar yapıyor. Dileyelim aynı çalışmayı ve Konya lobisinin güçlenme yolunda başta Ak parti milletvekilleri ve belediyeler olmak üzere diğer partili vekillerimizde katkı yapsın. Gerçi CHP’li Atilla Kart zaman zaman Konya’yı gündeme taşıyor ama, bu taşımalarda bazı soru önergeleri de “kabak tadı” verir cinsindin. MHP’li Mustafa Kabakçı yılın milletvekili seçildi. Pek kimse duymadı. Faruk Bal ise partisinin tabanından çok olumlu sinyal alamıyor.


Birde belediyelerimiz var. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek yeni seçildiğinden sonra pek sessiz kaldı gibi geliyor ama, sanırım bahar ile birlikte çalışmalarına hız verecektir. Belediyeler içinde en etkin çalışmayı son dönemde Meram ve Selçuklu belediyesi yapıyor. Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerlide durağan döneminde. Son hareketlilik ise Konya’nın varoşu sayılan ve sporun çok etkin ağırlığı olmadığı bölge de Kapalı yüzme havuzu ve sosyal tesislerini açtı. Bunun dışında ele alınabilecek ele alınabilecek son dönemde bir etkinliği yok gibi. Başkan Hançerli daha çok kooperatifçiliğe özen gösteriyor.


Geç kalmış bir yazı ama, yoğunluklar, Televizyonumuz kameramanı İsmail Uğurluya Panko Birlik önünde sözde güvenlikçi kisvesi ile saldırılar, Basketbol maçları ve Konyaspor’un seri şekilde çıkışı ve zirveyi zorlamaya başlaması ile duyduğumuz haz ve sevinç diğer günden bu yazımı geciktirdi.
Geçen hafta Konya’da Selçuklu Belediye Başkanlığının ataklarından olan 4 adet  kapalı spor salonunun açılışı ile yine Karatay Belediyesinin kapalı yüzme havuzu ve sosyal tesisi açılışı ve Konya Amatör Spor klüplerinin 10.sunu yaptıkları “EN”lerin ödül töreni vardı. Konya büyüyor ve büyüdükçe de çehresi değişiyor. Aktiviteler artıyor. Konya’ya hareket geliyor.


Selçuklu ilçesi son dönemde spor tesislerine doyrulmak isteniyor. Türk nüfusun yüzde 70’inin yaşı 30 civarında olduğu düşünülürse spor tesislerine ne kadar ihtiyacımız olduğunu varın siz düşünün. Kaldı ki, nasıl okumanın yaşı yoksa spor yapmanın da yaşı yoktur ve spor sağlık için yapılmalıdır ve bunun yapılabilmesi içinde tesise ihtiyaç vardır. Konya Gençlik ve Spor il Müdürlüğü, İl Özel idaresi bakanlığında desteği ile bu bilinçle spor tesislerini çoğaltmaktadır.


Şu gerçeği kabul edelim. Merhum Faik Özköksal’ın temelini attığı amatör spor kulüpleri federasyonu, bugün Mehmet Baykal ile dallanıp budaklandı. Remzi Ay ile yoluna devam ediyor. 10 yıldır yapılan “EN”lerde bunun meyvesi olsa gerek. Bu çalışmayı yapanları kutluyorum.


Belediyeler, Kamu kurum ve kuruluşları sağlıklı nesiller için ve gençliğin kötü alışkanlıklardan uzak durması adına ASKF’ye ve spora daha çok destek vermesi gerekir.


Bu noktada gerek Gençlik hizmetleri Genel Müdürü, hemşerimiz Mehmet Baykan’a, gerekse Bakan Suat Kılıç’a çok iş düşmektedir. İnanıyorum ki, onlar görevlerini en iyi şekilde yapacaktır. Bunun çabası içinde olduklarını ASKF’nin 10. “EN”ler toplantısında ve Kapalı spor salonlarının ve Kapayı yüzme havuzu ve sosyal tesisin açılmasında bakan Suat Kılıç’ın konuşmalarında gördüm.
Bakan Kılıç’ı bakan olsmasıyla basından takip ediyordum.Ancak Konya’da gördüm ki, koltuğun gereğini ve hakkını veren bir kişilik. Anlatımı, dinamizmi, gençliği Türk halkının istediği ölçülerde. Kendisinin Türk sporuna ve Türk gençliğine çok büyük katkı yapacağını umar ve Konya’nın böylesi insanlara ihtiyacı olduğunu belirtmek isterim.

Bu yazı toplam 381 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim