• BIST 103.186
  • Altın 227,406
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 10 °C

Batılaşma, demokrasi ve seçim aldatmacası

06.01.2014 21:27
Buket Seven / Yazar

Buket Seven / Yazar

Yanlış anlaşılmasın.Yazım bu seçimle ilgili degil.Seçim sonrası gündelik politikanın toz-dumanından uzak,demokrasi ve seçim aldatmacasına derin bir açıdan bakarak toplumu ve insanı değerlendirmek.
Batılı bir medeniyet tarihçisi hatıralarında”...Osmanlı medeniyetini incelemek için kaldığım 2 yıl içinde iki tane vaka-i adiyeye rastladım.Müslümanlarla diğer milletleri,nezaketlerinden,yardımlaşmalarından, adil ve şefkatli olmalarından ayırırdım...” diyor.
88 yıldır(27 yılı tek partili,61 yılı çok partili sistem olmak üzere) demokrasi ile yönetiliyoruz.Sonuç?
* * * * * * * * * * * * * *
Millet,kültür ve inancının şekillendirdiği insan tipinden uzaklaşmış.Zenginliğimiz,imkanlarımız artmış, ama insani duygularımız azalmış.Erdem ve hoşgörü duygularını yitirmişiz.Bunlar yaldızlı laflar olarak kalmış. Biri diğerini ötekileştirmiş.Boşanmalar sıradanlaşmış.Esrarkeşler,balliciler çogalmış.İnsanımız önünde işlenen cinayeti engellemek yerine,şahit olmamak için kaçar ve perdesini kapatır hale gelmiş.Kazı kazan,toto,loto gibi şans oyunlarına kaderini bağlamış on milyon insanımız var.Gelecekte toplumun yöneticileri olacak bir kısım üniversite öğrencilerinin ücra kampüs köşelerinde yaptıkları ilim tahsil edenlerin ağırlığıyla bağdaşmayacak nitelikte.Eşini sokak ortasında gözünü kırpmadan öldüren,kurbanlarını testereyle kesen, kargoya veren insanlar türemiş.Kapkaççılık,beyaz kadın ve zehir ticareti,gasp ve hırsızlık sıradan hale gelmiş.
Seçim ve demokrasi amaç değil,insanın mutluluğu için araçtır.İnsanı mutlu etmeyen her şey laf-ı güzaftır.Şapkamızı önümüze koyup nerede yanlış yaptığımızı düşünmemiz lazım. Yayınladığı çıplak fotoğrafın “cesur poz” olarak nitelenmesi,çoğu dizide gayri ahlaki ilişkilere yer verilmesi “basın hürriyeti” adı altında milletin tarihi misyonuyla şekillendirdiği inancı yerine toplumu batı kültür ve ahlakıyla şekillendirmenin planlı çabasıdır.Milletin neden bu hale geldiği sorusunun cevabı buradadır.
Kültür ve inancıyla tarih boyu şekillenen millet yapısı kokuşuyorsa insanımızı mutlu edemiyorsak; erdem ve ahlaki duygular olmadan sadece seçim ve demokrasi var diye övünmenin anlamı var mı?
* * * * * * * * * * * * * *
Kaldı ki;Türkiye'deki seçim ve demokrasinin dünya aktörlerinden,konjoktöründen ve global düzenden bağımsız düşünülmesi de mümkün değil.
Anayasayı -şu ana kadar- millet yapmadı.Anayasayı ve kırmızı kaplı kitabı kendini devletin asli sahipleri (beyaz) sayan seçkinci batılı aydınlar belirledi. Onlara göre üstten baktıkları, cahil ikinci sınıf (zenci) halk elbette Anayasa yapamaz (!) İhtilal komiteleri nasıl uygun görürlerse Millet öyle yönetilir.
Onlar seçimde;belirlediğimiz kurallara göre kim idare etsin?diye sorarlar.Millete sadece parlemento seçtirilir.Halk böylece tatmin edilir.Zavallı halk “beni seçtiklerim yönetiyor”zannederek avunur.Ama devletin parlementodan ibaret olmadığını,devlet organlarından sadece birisi olduğunu bilmez.Hatta “ben seçtim,suç bende”diye kendini suçlar.Batı tipi demokrasinin milli irade aldatmacasıyla halkı, halka rağmen yönetmek demek olduğunu bilmez.
Hatta bu aydınlar diktikleri elbise halka dar gelince “elbise mükemmel.O halde şişman olan millettir. Elbiseyi genişletmek değil, Mlletin sırtını yontmak gerekir.” mantığıyla çözüm üretirler.
Yani rayı ihtilal komiteleri döşer. Millete, bu rayda sarı tren mi, yeşil tren mi, kırmızı tren mi yolcu taşısın diye sorulur.?O rayda gittikten sonra vagonun rengi farkeder mi?Fark etmiyor zaten!...
İşte size seçim. İşte size demokrasi.
12 haziran seçimleri ve sonuçları millete hayırlı olsun...
 

Bu yazı toplam 393 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim