• BIST 103.186
  • Altın 227,073
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 1 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 5 °C

Başlarken

26.02.2014 20:29
Buket Seven / Yazar

Buket Seven / Yazar

Gelişmelerin sınır tanımadığı bilgi çağında, değişim rüzgârlarının etkisi yaşamımızın her boyutunda kendisini hissettirmektedir. Bütün bu değişimlere rağmen, değişmeyen ve her geçen gün önemi daha da artan bir gerçek vardır ki o da bireyin ve toplumun güvenlik ihtiyacıdır. Bireyin ve toplumun güvenliğini tehdit eden unsurların başında madde bağımlılığından kaynaklanan güvenlik tehditleri gelmektedir. Madde bağımlılığı önemli bir sağlık sorunu olmakla birlikte, toplumsal sonuçları da olan bir aile hastalığıdır.   

Yüksek boyutlarda ki uyuşturucu kullanımı; şiddeti ve suçu körüklemekte, önü alınmaz hastalıkların yaygınlaşmasına yol açmakta, aile kurumunun parçalanmasına ve toplumsal yıkıma sebep olmaktadır. Bu konuda yapılan çalışmalar mala ve cana karşı işlenen suçlarda, madde bağımlılarının önemli bir yer tuttuğunu tespit etmektedirler. Madde bağımlılığı yanında alkolün de toplumsal ve aile içi şiddet ve suç fillerinde önemli bir etken olması bu iki konunun birlikte değerlendirilmesi gereğini ortaya koymaktadır.

Cenab-ı Hak vücut binası yapımı ve işleyişinde eksiklik bırakmadan en mükemmel bir şekilde yaratmıştır. Yüce Allah’ın bize bahşettiği bu nimete en büyük ihanet insanın iradesini kötüye kullanarak madde bağımlısı olmasıdır.

İnsanın dimağını, düşüncelerini yok eden, sağlıklı düşünmeyi ve hayatı sekteye uğratan madde kullanımı, kişiyi kendisine, ailesine, çevresine, ülkesine ve insanlığa zararlı hale getirmektedir. Uyuşturucu maddeler, kullanan kişilerin bedensel, ruhsal ve sosyal hayatlarını yok etmekte, onu tüm insani değerlerden uzaklaştırmakta ve Allah’ın kendisine vermiş olduğu nimete karşı gelmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle anılan kişiler kendilerini, dünyada ateşe atmakta, acılar içinde kıvranmakta ve ahretlerine de mahvetmektedirler.     

Geleceğimiz olan çocuklarımızı bu maddelerden koruma, ancak kendine güvenen ve işbirliği içinde çalışan koordineli, derinlemesine planlı ve bilinçli projelerin yürütülmesiyle mümkün olacaktır. Bu bağlamda sistemli çalışan Madde Bağımlılığı ile Mücadele Derneğini’nin (UMUD) eğitim çalışmalarından olan “Bir Tutam Sevgi” nin kahramanı Meral’in, kötülüklerle mücadele ve madde bağımlılığından arkadaşlarını kurtarmada gösterdiği çaba takdire şayandır. “KÖTÜ ARKADAŞ EDİNME. ONDAN UZAK DUR. KAÇ; KÖTÜ ARKADAŞ SENİ YOLUNDAN ŞAŞIRTIR”.

Yazar eserinde madde bağımlılığı ile mücadelenin her boyutunu çok güzel işleyerek bu alandaki hassasiyetini ortaya koymuştur. Kendisini kutluyorum. Ayrıca, eserin telif haklarını derneğimize verdiği için kendisine teşekkür ediyorum.  Yazarla derneğimizi ve şahsımı buluşturan üstadımız gönül insanı Van Üniversitesi eski Rektörü (emekli) Prof. Dr. Seyit Mehmet ŞEN’e şükranlarımı arz ederim.

Madde bağımlılığı ile mücadele konusunda maddi manevi desteklerini esirgemeyen ve bu eserin basılmasını sağlayan; Ebu Eyüp El-Ensarinin torunlarından M.Birol Ensari’ye  teşekkürü bir borç bilirim. Bundan sonraki çalışmalarımızda bize Eyüp Sultan Hazretlerinin (Ebu Eyüp El-Ensari) manevi himmetlerinin bizimle olacağına inancım tamdır. Siz değerleri okurların bu eserden azami derecede istifade etmeniz temennisiyle saygılar sunarım.

Sabri YAKAR

Bu yazı toplam 873 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim