• BIST 102.715
  • Altın 224,151
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 7 °C

Başkan’ın Karacasu savunması

12.04.2014 13:39
Başkan’ın Karacasu savunması
Karacasu Beldesinin belediye sınırları içine dahil edilmesi ile ilgili olarak açıklamalar yapmaya devam eden Başkan Yılmaz bu kez muhtarlara hitap etti ve “Karacasu’nun artık köy olmaktan kurtulması lazım” dedi.

Bolu Belediye Meclisi tarafından Ocak ayında alınan Karacasu beldesinin de aralarında olduğu 19 yerleşim yerinin Bolu Belediyesi sınırları içine dahil edilmesi kararını bahse konu köy muhtarları ile yaptığı toplantıda değerlendiren Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; “Yaptığımız bu çalışmalar ile imar planlarımızın içinde olan Bolu’yu geleceğe taşımaya her konuda hazırız. Bolu halkı yıllar sonra bizi anlayacak. Biz Bolu’da sağlıksız bir bütünleşme istemiyoruz. Biz günümüze bakmıyoruz, hep ileriye bakıyoruz” dedi.


Karacasu Beldesi halkının verdiği tepkiye de anlam veremediğini söyleyen Başkan Yılmaz; “Karacasu beldemizin iyi planlanması gerekiyor. Köyden artık şehir olması gerekiyor. Karacasu’yun daha iyi hizmet alması ve bir kent olması için, Bolu’nun gücüne ihtiyacı var. Biz bu gücü verelim diyoruz, onlar olmaz diyor. Bunu da anlamış değilim” diye konuştu. 


Başkan Yılmaz muhtarlarla bir araya geldi


Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; Bolu Belediyesi Meclisi tarafından Ocak ayında alınan Karacasu beldesinin de aralarında olduğu 19 yerleşim yerinin Bolu Belediyesi sınırları içine dahil edilmesi kararını bahse konu köy muhtarları ile yaptığı toplantıda değerlendirdi. 18 köy muhtarı ve Belediye Başkan Yardımcılarının hazır bulunduğu toplantıda Başkan Yılmaz, alınan karla ilgili muhtarlara bilgi verirken, muhtarların konuyla ilgili sorduğu sorulara da açıklık getirdi.


“Bu tamamen teknik çalışmadır”


Muhtarlarla gerçekleştirdiği toplantı sonrası basın mensuplarıyla bir araya gelen Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; alınan karar ve yapılan toplantıyla ilgili açıklamalarda bulundu.


Alınan kararın tamamen teknik bir çalışma olduğunu ve bu çalışmanın da Mecliste bulunan iki gruptaki Üyeler tarafından yürütüldüğünü belirten Başkan Yılmaz; “Bu karar tamamen teknik çalışmaydı. Mühendis seviyesinde olan birçok insanın görüşü alınmıştır ve Bolu Belediyesi’nin Şehircilik Uzmanı Danışmanının da fikirleri alınarak bir yıllık çalışma neticesinde bu ortaya çıktı. Meclis’te bulunan iki parti grubundan oluşan İmar Komisyonu tarafından yürütülen bu çalışmanın en son toplantısına Beni de davet ettiler. Onlar 29 dokuz yerleşim biriminin Belediyeye katılmasını öngörmüşlerdi ve benim isteğimle bu sayı 19 birime düşürülerek Komisyon tarafından Meclise sunuldu. Komisyondan oy birliği ile gelen teklif de Meclisimizce de oy birliği ile kabul edildi. Şunu da hatırlatmak isterim ki; iki guruptan oluşan Meclisimizde oy birliği ile alınan karar sayısı çok fazla değildir” dedi.


“Buralar istemesek de zaten şehir olacak”


Yılmaz; “Bu teknik bir çalışmadır ve bu çalışmamızın amacı; gelecekte Bolu turizm kenti ve modern bir şehir olacak. Belediyede bunu bu noktaya doğru taşımak durumundadır. Üniversitemiz batıda olması sebebiyle batıya doğru gelişmesi kaçınılmaz. Kuzeye doğruda genişliyor zaten. Karacasu; turizm kenti olacak ilimizde olmazsa olmaz cazibe merkezi konumundadır. Bu yerleşim birimleri şehrin geleceğinde şehir olacağından, bu bölgeler istesek de istemesek de şehir olacaktır. Zaten birçoğu da şehir bünyesinde kaldığı için biz böyle bir teknik çalışmayı başlattık” diye konuştu.
“Katılımın zamanını kestirmek zor”


Meclis’te alınan 19 yerleşim biriminin Bolu Belediyesi hudutlarına katılması kararının ardından sürecek yasal prosedürün de uzun bir süreç olduğuna dikkat çeken Başkan Yılmaz; “Bu alınan karar; biz karar verdik, artık buralar şehir oldu anlamı taşımıyor. Biz sadece kanuni prosedür gereği bir dilekçe yazmış olduk. Bu dilekçe önce alt yapısı doldurularak İçişleri Bakanlığı’na gidecek. Orada da Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünce konu incelenecek. Alınan kararın doğru veya yanlış olduğu incelenecek. Belki tamamı belki hiç birisi olmayacak. Oradan da Danıştay’a gidecek. Danıştay da hukuki açıdan bakıp kabul edecek. Bu arada yargı süreçleri başlayacak. Danıştay’da evet derse gene iş bitmiyor. Bakanlar Kurulu son kararı verecek. Tüm bu işlerin de ne zaman olacağını da kestirmek mümkün değil” ifadelerini kullandı.


“Karacasu Belediye Başkanını ikna edemedim”


Yürütülen çalışmadan Karacasu Belediye Başkanı İsmail Erkoç’un da haberi olmadığını ve Meclis kararının ardından bilgi sahibi olduğunu vurgulayan Yılmaz; “Böyle bir teknik çalışmanın ardından kamuoyundaki siyasi partilerin, muhtarların ve bilhassa Karacasu Beldesindeki insanlarımızın fevri çıkışları olduğunu gördük. Bu konuda aldığımız kararın doğru olduğuna inanıyorum. Ama Ben, bu kararın doğru olduğunu, Karacasu Belediye Başkanına bile anlatamadım. Karacasu Belediye Başkanının bu katılım sonrası çok büyük kaybı olacak. Çünkü bu karar çıkarsa, bir sonraki seçimde aday olamayacak” şeklinde konuştu.


“Karacasu’yun kaybı olmayacak”


Karacasu’da vatandaşların verdiği tepkiyi anlamadığını belirten Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; “Burada, Karacasu’yun hiçbir kaybı olmayacak. Zaten belediyeydi, yine belediye olacak. Karacasu beldemizin iyi planlanması gerekiyor. Köyden artık şehir olması gerekiyor. Karacasu’yun daha iyi hizmet alması ve bir kent olması için, Bolu’nun gücüne ihtiyacı var. Biz bu gücü verelim diyoruz, onlar olmaz diyor. Bunu da anlamış değilim. Yaptığımız bu çalışmalar ile imar planlarımızın içinde olan Bolu’yu geleceğe taşımaya her konuda hazırız. Bolu halkı yıllar sonra bizi anlayacak. Biz Bolu’da sağlıksız bir bütünleşme istemiyoruz. Biz günümüze bakmıyoruz, hep ileriye bakıyoruz. Şu anda geçici olarak Bolu Belediyesi bendedir. İleride Biz olmayacağız ama burada hep birileri olacak. Geçmişle mücadelem yok, Biz geleceğe bakıyoruz. Bizim bütün çalışmalarımız buna yöneliktir” dedi.
“Katılan köylerde vatandaşların kaybı olmayacak”


Özellikle köylerde vatandaşların başta hayvancılık ve su konusunda zarara uğrayacakları noktasında bazı çekinceler olmasına karşılık, bu konuda herhangi bir zararın yaşanmayacağını belirten Yılmaz; “Hayvancılık konusunda kayıplar olacağı söyleniyor ama şu an Bolu Belediyesi sınırları içinde hayvancılıkla uğraşan mahallelerimiz var. Su konusunda da yeni katılacak yerleşim alanlarında farklı fiyat uygulaması mümkün. İmar planı açısından hiçbir fark zaten yok. Muhtarlarımız referandum yoluna gitmemizi istiyorlar. Ama bunun içinde kendilerinin Valiliğe teklifte bulunmaları gerekiyor. Onlar bu teklifi yapsınlar, Ben sonuna kadar destekleyeyim. Biz işin teknik tarafına bakıyoruz” ifadelerini kullandı.


“Yıllarsa sonra keşke diyeceğiz!”


Alınan kararda tek sorumlunun kendisi olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz son olarak; “Burada tamamen hissi ve siyasi tepki var. Bunu da hoş görmek zorundayız. Bu kararlara farklı yorumlar gelecektir. Bolu’nun geleceği için her şeye göğüs germeye hazırız. Karar Meclisten oy birliği ile çıkmasına karşılık alınan kararda sorumlu ne Meclis ne de başkasıdır. Bu karardaki tek sorumlu benim. Yasal olarak işleyecek süreç sonunda bu karar olumsuz çıksa bile, yıllar sonra keşke olumlu çıksaydı diyeceğiz” dedi.

Bu haber toplam 1027 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim