• BIST 102.814
  • Altın 226,891
  • Dolar 5,3152
  • Euro 6,0312
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : -1 °C
  • İzmir : 6 °C

Basında Sansürün 99. Yıldönümü Kutlandı

13.12.2013 13:28
Basında Sansürün 99. Yıldönümü Kutlandı
Ak Parti Büyükçekmece İlçe Başkanlığı basın sansürünün 99. yıldönümünü kutladı.

Ak Parti Büyükçekmece İlçe Başkanlığının düzenlediği 24 Temmuz Basında Sansürün kaldırılışı ile ilgili kutlama yemeği Gürpınar Kaptan-ı Derya Restaurant’ ta, bölgemizde görev yapan yerel ve ulusal basın mensupları AK Parti Büyükçekmece İlçe ve belde başkan ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra Büyükçekmece Ak Partili belediye başkanlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

 

AK Parti Büyükçekmece İlçe Başkan Yardımcısı Tanıtım –Medya Birim Başkanı Zerrin Çağlar, yaptığı açılış konuşmasında, İkinci Meşrutiyet döneminde 1908’de anayasanın yeniden yürürlüğe girmesinin ertesinde çıkan gazetelerin sansür memurlarına gösterilmeden yayınlandığını, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin de 1950 yılında sansürün kaldırıldığı 24 Temmuz’u Basın Bayramı ilan ettiğini ifade ederken, “Bölgemizdeki başarılarımızın vatandaşa yansıtılmasında gösterdiğiniz ilgi ve alakaya ayrıca 22 Temmuz seçimleri sürecinde  yapmış olduğunuz tarafsız haberlerinize İlçe Teşkilatım adına teşekkür ediyorum” dedi. Basın Bayramı dolayısıyla, bölgemizdeki basın mensuplarına yönelik gerçekleştirilen organizasyonda, basında sansürün kaldırılmasının 99. yıldönümü kutlanırken, yerel basının sıkıntıları da gündeme taşındı.

 

Programda tüm belediye başkanları birer konuşma yaptılar. Yakuplu Belediye Başkanı Şanver Çolak konuşmasında basın camiasının 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutlayarak, "Basınımızda sansürün kaldırılmasının yıldönümünde, bu günün ülkemize, milletimize hayırlar getirmesini niyaz ediyorum. Tüm basın görevlisi arkadaşlarımızın bu kutlu günü, aileleriyle birlikte huzur içerisinde geçirmelerini diliyor, bizim de gerek görevli gerekse bir arkadaş olarak bu günlerde bir araya gelmek dileğiyle, hepinizin Basın Bayramı kutlu olsun diyorum" dedi.

 

“Basın halkın yükselen sesidir”

Kıraç Belediye Başkanı Hamit Öncü ise basın mensuplarına hitaben yaptığı konuşmada, ülkemizin çok önemli bir süreçten geçtiğini belirterek, "Seçimin, barış ve huzur içerisinde geçerek dünyaya karşı verilmiş bir ders olduğunu söylemek isterim. Bu süreçte basına çok önemli görevler düştü. Basın mensuplarımızda, özellikle bölgemizdeki yerel basınımız üzerlerine düşen görevi hakkıyla yerine getirdiler" diye konuştu. 

Öncü, konuşmasının devamında, basının halkın yükselen sesi olduğunu ifade ederek, "Ülkemizde pek çok özel gün var. Bugün de onlardan bir tanesi, ama önemli ve sevindirici olan hepimizin birlik ve beraberlik içerisinde burada bu yemekte bir araya gelebilmesidir. Bu nedenle organizasyonu gerçekleştiren İlçe Başkanıma ve yönetimine teşekkür ediyor, siz basın mensuplarımızın da bayramını kutluyorum" açıklamasında bulundu.

 

“Halka rağmen basın olmaz”

Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu da, basın mensuplarının bayramını kutlayarak başladığı konuşmasında, "Bugün sansürün kaldırılmasının yıldönümü, yani özgürlük ve demokrasi adımlarının gelişmeye başlaması için atılan adımın yıldönümüdür. O dönemde basın zamanın yönetimine karşı bir adım atmış fakat, günümüzde güçlü ve ayakları sağlam basan bir basın olması gerekirken, bugün tam anlamıyla o aşamaya ulaşamadığını görüyoruz. Ama bugün burada ki ortam gösteriyor ki, bu yolda iyi bir şekilde ilerleniyor" tespitinde bulundu. 

 

Kadıoğlu konuşmasının devamında, "Basınımız da kendini iyi tahlil etmeli” şeklinde konuşarak, “Son dönemlerde halka rağmen basın gördük. Artık basınımız bazı şeyleri iyi etüd etmeli. Halka rağmen basın olmaz. Hepimizin bunu iyi algılaması gerekiyor. Bu sebeple aleyhimize de olsa, ülkemize katkıda olsa kaleminizi özgürlüklerden yana, demokrasiden yana kullanmanız dileğiyle hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Hepinizin Basın Bayramı kutlu olsun" dedi.
“Doğruysa doğru, yanlışsa yanlış yazın”

Tepecik Belediye Başkanı Rafet Yıldız, yine Basın Bayramı dolayısıyla bir kutlama gününde bir araya geldiklerini belirterek, "Geçen seferde bu kutlamayı Esenyut' ta yapmıştık. Zaman çabuk geçiyor ve diliyorum ki böyle kutlamaları yine hep beraber yaparız" dedi. Yıldız, "Basının sesi ne kadar gür ve yüksek çıkarsa, hedefi o kadar iyi bulur. Ben değerli basın mensubu arkadaşlarımdan doğru gördükleri her şeyi doğru, yanlış gördükleri her şeyi de yanlış yazmalarını rica ediyorum. Tüm ailenizle birlikte nice bayramlar geçirmeniz dileğiyle sevgi ve saygılarımı sunuyorum" diye konuştu.

 

 “Bir zincirin bağımsız çalışan halkalarıyız”

AK Parti Büyükçekmece İlçe Başkanı İlker Gürbüz de, katılımlarından dolayı tüm basın mensuplarına teşekkür ederken, ” 24 Temmuz 1908 yılında meşrutiyetin ilanıyla birlikte basında sansürün kaldırıldığı günü basın bayramı olarak kutluyoruz. 99 yıldır beraber kutladığımız ve daha nice yıllar kutlamak temennisiyle teşkilatım ve şahsım adına hepinizin bayramını kutluyorum” temennisini dile getirdi. 

 

Gürbüz, konuşmasının devamında, ”Bugün aramızda sizlerle birlikte görev yapan siyasi arkadaşlarımız, sizlerle birlikte görev yapan pek çok arkadaşımız var. İşinizin ne kadar zor olduğunu, sizi ne kadar yıprattığını biliyoruz. Ancak bu zor süreçte size çalışma azmi katma adına bu duyarlı katılımı yaratma adına, duyarlı bir kamuoyu yaratma adına, bölgesinde yapılan faaliyetler ve gelişmeler adına bilgili bir toplum yaratma adına vermiş olduğu bu mücadeleden dolayı hepinize çok teşekkür ederim.” diye konuştu.


Karayün; Özgürlüğümüzün önünde engel olmayın

Ak Parti Büyük çekmece ilçe teşkilatının düzenlemiş olduğu yemeğe, üyeleriyle birlikte katılan Yerel basın birliği başkanı Nezir Karayün, başkanların “basının sesi gür ve yüksek çıkmalıdır, kalemini özgürlükten ve demokrasiden yana kullanmalıdır” sözlerine karşı, kendilerinin yalnızca basın bayramında veya bir arada iken hatırlandıklarını belirterek, “Özgürlüğümüzün ve gücümüzün önünde engellerimiz var, en büyük engelimiz ise doğruları yazdığımız zaman bizleri dışlayan sahip çıkmayan, gerçekleri örtmeye çalışan belediye başkanlarıdır. Bu gün her alanda haber kaynaklarımızı önü kapatılmakta, her geçen gün belediyelerin kendi çalışmalarını yanlı olarak anlatan ve objektif olmayan yayınlar çıkarılmaktadır. Bugün devletin halka hizmet sunduğu bir kamu binasına, yine halkın seçtiği bir belediye başkanı tarafından gazetemiz alınmamaktadır. Bazı belediyeler 1-2 yerel basın dışında diğer gazeteleri görmezden gelmektedir. Bizler yalnızca bu ödün değil her gün hatırlanmak istiyor, doğru, tarafsız, objektif haberciliğimizden ödün vermeden kamu hizmeti yapan her kurum ve kuruluşa özgürce girmek istiyoruz” dedi.

 

“Türkiye ve Büyükçekmece’de kazandık”

Basın mensuplarının, çok saygın, çok anlamlı ancak bir o kadar da zor olan bir süreci müdafaa ettiğini ve onu hayata kazandırmaya çalıştıklarını belirten Gürbüz, “Bazen biz siyasileri ikaz eden, bazen eleştiren bazen yaptığı çalışmalardan dolayı onore eden bir çok programda beraber oluyoruz. Bunlar bir çok arkadaşımızı motive eden, yeni çalışmalara teşvik eden anlamlı sözler oluyor. Bu anlamda biz siyasiler sizlerle bir çok alanda kesişiyoruz. Bizler zincirin birbirinden bağımsız çalışan birer parçasıyız. Bizler ne kadar güçlü olursak toplum o kadar güçlü, insanlar o kadar bilgili ve kendi sürecine, kendi yaşadığı alana sahip çıkan birer birey ve toplum oluşturmuş oluyor. Sizinle bu kesişmelerimizden birini de geçen hafta yaşadık. Sizler basın bayramını kutlarken, bizlerde seçimde hem Türkiye hem de Büyükçekmece’de birinci parti olarak bayramımızı kutladık. Bizim için bunun anlam ve önemi büyüktür. Önümüzde de bir seçim süreci olacak. Bu süreçte de çalışmalarımızı sizlerle beraber yürüteceğiz. Yaptığımız çalışmaların içerisinde katılımcı olmanız, bizi doğruluğa yönlendirmeniz, daha iyi projeler yapma adına, daha bilgili bir toplum oluşturma adına bizi desteklemeniz en büyük temennimiz olacaktır. Bizim yüzde 47 oy almamızın en büyük nedeni yapmış olduğumuz çalışmaları sizler vasıtasıyla halkımıza iyi anlatabilmemizdir. Teşkilatım, başkanlarım ve şahsım adına bayramınızı kutluyor ve nice bayramlara diyorum” dedi.


Düzenlenen yemeğe AK Parti Büyükçekmece İlçe Başkanı İlker Gürbüz, İl Yönetim Kurulu Üyesi İlham Abdülkerim Kahraman, Kıraç Belediye Başkanı Hamit Öncü, Yakuplu Belediye Başkanı Şanver Çolak, Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, Tepecik Belediye Başkanı Rafet Yıldız, AK Parti Büyükçekmece ilçe başkan yardımcıları ve yönetim kurulu üyeleri, belde başkanları ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Bu haber toplam 887 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim