• BIST 103.186
  • Altın 227,073
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 3 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 6 °C

Basına Saldırı

09.01.2014 23:59
Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Demokrasilerde olmazsa olmazlardan birisi halkın haber almasını sağlayan basın, medyadır.
Taraflı, tarafsız olsun, yanlı, yansız olsun ama, basın daima haber vermiş ve halkı taraflı bile aydınlatsa, içinde bazı gerçekleri görmek isteyenler görecektir ve basında böylece halkın haber alma hakkını verecektir.

Medya sektörü içinde yanlı, yansız, taraflı, tarafsız kurumlar olabilir. Ancak kimse peşin fikirli olmamalıdır ve ön şartla habere bakmamalıdır.


Haber tarafsız olmalıdır, yorum ise hür yapılmalıdır.


Konya basını gerek Osmanlı döneminde, gerekse Cumhuriyet döneminde üzerine düşen halka haber verme işini daima tarafsız, daima gerçek ve daima halktan yana, demokrasiden yana, cumhuriyetten yana yapmıştır.


Haber ve haberci kutsaldır. Çünkü sadece haber vermek için canla başla çalışan ve emeğinin, bileğinin halkını arayan kişiler ve yüreklerinden doğruluk akan kimseler haberci olmaktadırlar.

Habercinin zaman zaman en yakın arkadaşı meslekte rakibidir. Bir haberi en güzel, en doğru şekilde okuyucusuna veya dinleyicisine sunabilmek, servis edebilmek için gözünü kırpmadan, kar, kış, soğuk, rüzgar demeden olay yerine gider ve yukarıdaki ilkeler doğrultusunda olayı tüm çıplaklığı ile göz önüne serer.


Habercilik bir anlamda Peygamber mesleğidir de, Çünkü Peygamberlik de doğruları halka tebliğ ve duyurmaktır.

Zaman zaman basın mensuplarına saldırılar, gerçekleri saptırması için, gerçeklerin su yüzüne çıkartılmamasını engellemek için saldırılar yapılmaktadır. Hatta öyle ki, zaman zaman haberci canı, kanı pahasına ve mesleğinin verdiği irade ve kutsallıkla görevini yapmak için görevini yerine getirmek için çalışır, çabalar. Siz haberi beğenirsiniz, yada beğenmezsiniz. Eksik, fazla bulabilirsiniz. Bu da sizin en doğal hakkınızdır. Ancak beğendiğiniz, beğenmediğiniz, eksik, fazla bulduğunuz o haber, size ekrandan, gazeteden servis edilirken çabanın, çalışmanın ne büyük olduğunu, ne kadar kutsal olduğunu bilmeniz ve o emeğe saygı duymanız gerekir.


Ne yazık ki, bugün bizim kemeraman- muhabir arkadaşımız İsmail Uğurlu işte böylesi bir görevi yerine getirmek üzere gittiği Konya Şeker Fabrıkasında saldırıya uğradı ve hem tartaklandı, hem elindeki kamera parcalandı. Bunlar maddi işlerdir. İsmail Uğurlu burada bir görevi yerine getirmek ve sadece haber yapmak, sadece kamuoyuna haber sunmak için oradaydı ve bu saldırılar karşısında, kamerasının parçalanması sırasındaki attığı çıklık çok düşündürücü ve saygı duyulması gereken bir sözdü.


Şeker Fabrikasında bir haberi takip, bir açıklamayı size yansıtmak üzere orada bulunan arkadaşım İsmail Uğurlu aynen şöyle diyordu:


“Ne yapıyorsunuz. Hangi hakla benim kameramı parçalıyorsunuz. Benim ekmeğime nasıl haraket edersiniz”


Evet, şeker Fabrıkasının güvenlikçisi buradan bende soruyorum. Saldırı, tartaklama belki af edilebilir, ama, sen hangi hakla bu arkadaşımın ekmeğine el uzatıyorsun. Senin görevin olay çıkartmak, basın mensubunun görevini engellemek değil, onun işini kolaylaştırmak ve olayı önlemektir. Size verilen üniforma ve silah bunun için verilmiştir.


Yok sen, başkalarının kurgulamasıyla yapman gereken değil de, yapmamanın gerekeni yapıyorsan, u zaman senin aklından ve idrakinden şüphe ederim.


Burada birkaç sözde buranın en tepesinde bulunan insan olan Recep Konuk’a sesleniyorum. Kim ne istiyorsa, kim ne yapacak ve neyi denetlemek ve bilgi almak istiyorsa, eğer bir sıkıntınız yoksa neden engelleyici davranıyorsunuz. Sizin bilginiz dışında sinek bile burada uçamayacağına göre davranışınız sizi daha da zor durumlarda bırakacaktır. Kapıya koyduğunuz sözde güvenlikçi olan kişilere lütfen insana nasıl davranılacağını, bilgi almanın yasal olduğunu hatırlatırsanız, gelecek günlerde başınız daha az belaya girecektir. Buda size bir dost tavsiyesi. Eğer yaptığınız işlerde pis koku çıkıyorsa, eğer hesap veremeyeceğiniz işler varsa işte o zaman sıkıntı var demektir. Belki burada bazı işlerinizi maddi gücünüzle engellersiniz ama, güneş balçıkla sıvanmaz ki. Bu dünyanın birde altı var. Biliyorum ki, siz inançlı birisiniz. Bunlardan vaz geçin. Yaptıklarınız veya yaptırdıklarınız size hiç yakışmıyor.

Bu yazı toplam 448 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim