• BIST 103.186
  • Altın 227,406
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 10 °C

Başbakan'dan Satılık Topraklar!

21.02.2014 21:23
Emre Güngör / Spor Yazarı

Emre Güngör / Spor Yazarı

AKP iş başına geldiği 3 yıl içinde ülkeyi nasıl hangi zihniyetle yönettiğini tamamen rakam ve gerçeklerle devamlı yazıyoruz. Yönetmelerinin asıl temel yapısını devamlı sıcak para gelmesi teşkil ediyor. Yerli, yabancı hangi amaç ve gaye hiç önemli değil. Para gelsin de kimden ne şekilde hangi amaçla gelirse gelsin. Bu amaçla topraklarımız yabancıların alması için satışa sunuldu. Kapanın elinde kalıyor. Başbakan'da bundan büyük keyif alıyor. Neymiş üzerimize yabancıların güveni artmış ve bu yüzden yabancı sermaye akışı başlamış.

Hatay da yabancılara toprak satımı durduruldu. Çünkü şehrin yüzölçümünün binde 20 si yabancıların eline geçti. Başta Suriyeliler olmak üzere Almanlar, Lübnanlılar, Brezilya, Ürdün, İran, Avusturya, ABD, İngiltere, Yunanistan, İsviçre Hatay'da toprak alarak ülkemizde toprak komşumuz olmuştur.

Mardin ilimizde de sayış sınırı aşıldığı için toprak satışı durduruldu. Aynı satın alma tablosu burada da mevcut. Alarm veren, her an satışı durdurulacak illerin başında

Kilis, Gaziantep, Muğla, İstanbul, Adana ve İzmir gelmektedir.

Yıllarca bir çakıl taşımızı kimse alamaz diye efelendiğimiz ve öğündüğümüz bize ne oluyor. Ne hale geldik ve getirildik. En ufak bir tepki, üzüntü ve reaksiyon yok. Bu paralar nereye gidiyor belli değil. Kimlere pompalanıyor belli değil. Belli olan tek şey gittikçe üniter devlet yapımız tehlikeye doğru gitmekte.

Başbakan'ın tek yaptığı köprü aç, kavşak aç, tok kanalıyla ev yap. Bu işleri yaptırdıkları kişi ve kurumlar hep aynı. Genelde Albayraklar. Her taşın altındalar. Bir nevi yandaşlara para pompalanmaktadır. Boşuna mı AKP'li büyüklerimiz birer birer oturdukları mahallelerden yalı ve malikhanelere birer birer taşınıyorlar.

Ancak yanıldıkları nokta bu koltukların sanki devamlı kendilerine daim olacaklarını zannetmeleri. Gün gelecek yargıda bunlar tek tek sorulacak. O zaman para gelsin diye bu toprakları ayaklarına serdikleri kişiler ülkeler dahi bunları kurtaramayacak.

Zapsu Gizli Başkan'mı?

AKP iktidarını ve Başbakan Erdoğan'ı en fazla yıpratan, hiç bir devlet deneyimi ve tecrübesi olmadığı halde hangi sıfatı taşıdığı dahi bilinmeden her işe kalkışan her taşın altından çıkan Cüneyt Zapsu'yu geçtiğimiz hafta başbakan kimlerle çalışıyor adlı yazımda ele almıştım. Bu şahsın geçmişi aile yapısı biliniyor. Ancak başbakan indinde çoğu AKP milletvekillerinden daha kıymetli, müteber ve sözü geçer durumda. Kürt Teali Cemiyeti kurucusu Abdülaziz Zapsu'nun torunu, PKK'nın akıl hocası Musa Anter'in hanımı Zapsu'nun halası.

Zapsu başbakan için ABD'ye kullanın bu adamı harcamayın derken başbakan'dan tık yok. Lafı kabullendi ve hazmetti neden?

Zapsu bir günde Alman, ABD, İngiliz Elçileriyle ve İsrail yetkileriyle görüşüyor. Başbakan bu görüşmelerden haberinin olmadığını açıklıyor ve kişisel görüşmelerdir diyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin sonuçları ne hükümeti ilgilendirir ne de hükümeti bağlar diyerek tepkisini ortaya koyar. Ardından Abdullah Gül ve Dışişleri Sözcüsü gelişmelerden haberdar olmadıklarını ve basından konuyu öğrendiklerini açıkladılar. Tüm bu tepkilere karşın Zapsu görüşme taleplerinin elçilerden geldiğini söyler ve elçiler hemen bunu yalanlarlar. Tam bir yalan curnanası. Yalan devlet yönetilir mi?

Yıllarca Dışişleri'nde çalışan bürokratlar kenara itiliyor, hiç bir işten anlamayan, sevilmeyen güvenilmeyen kişi ülke kaderiyle oynuyor, oynamasına fırsat veriliyor. Başbakan'la buna sahip çıkıyor, olanlara seyirci kalıyor. Hatta en yakın çalışma arkadaşı Abdullah Gül'ü harcıyor, Zapsu'nun arkasına iteliyor.

Birleşmiş Milletler'in terörü destekleyen listesinde bulunan Yasin El Kadı'yı Başbakan Erdoğan'la tanıştıran yine Zapsu. 1992 yılında Zapsu evinde zamanın belediye başkanı ERdoğan'la El Kadı'yı buluşturup tanıştırdı.

ZAPSU'nun Emniyet Genel Müdürlüğü'nün özel hareket daire başkanlığını ziyareti tam kafaları karıştıran bir ziyaret. Çünkü ne olduğu, hangi görevde olduğu belli değil. Resmi Başbakan değil, kadrosu yok, resmi personel değil.

Zapsu'nun el attığı yer karışıyor. En son Karadeniz insanının baş geçim kaynağı olan fındık fiyat ve alımına el attı, ortalık karıştı. İnsanlar mağdur oldu, yollar kapatıldı, gösteriler olaylara dördü ve bir emniyet müdürü açığa alındı.

Şimdi bir düşünün kabinenin üzerinde gibi çalışan, başbakan yardımcılarının dahi gaileye almayan Başbakan'ı kullanın talimatını veren bu kişi halen büyük bir pişkinlikle ortalarda dolaşmaya devam ediyorsa buna resmen Başbakan üstü, gizli başkan denmezde ne denir?  

Bu yazı toplam 723 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim