• BIST 99.677
  • Altın 219,937
  • Dolar 5,3371
  • Euro 6,0634
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 11 °C

Başbakan Erdoğan’ın bazı yurt dışı gezileri üzerine yorumlar

23.07.2014 23:38
Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

BAŞBAKANIN BOSNA HERSEK GEZİSİ: Bilindiği gibi Osmanlı devleti Kanuni Sultan Süleyman zamanında Viyana kapılarına kadar dayanmıştı. Dolayısı ile Balkanlar ve eski Yugoslavya toprakları tamamıyla Osmanlı sınırları içindeydi. Vaktiyle bu topraklar; Türkün hoşgörü ve medeniyet anlayışı ile yoğrulmuştur. Ancak şu veya bu sebeple, yani çok yönlü geri kalmışlığın kurbanı olarak elimizden çıkmıştır. Bugün yurt dışındaki Ata yadigârı Türk- İslam kültür ve medeniyet eserlerinin varlığı bize hep ecdadı ve onların torunlarını hatırlatıyor. İster istemez o topraklar üzerinde yaşayan toplumlara sevgi ve muhabbet duymamıza vesile oluyor. 

 

Eski Yugoslavya’nın dağılmasından sonra Radovan Karaziç gibi daha birçok Sırp canileri, katilleri, kasapları başta Bosna Hersek olmak üzere; Kosova ve Makedonya’da terör ve büyük toplu katliamlar yapmışlardır. Bu topraklardaki Müslüman- soydaş ve kardeşlerimizi soy kırıma tabi tutmuşlardır. Bu katliam döneminde verdiği mücadele ile göz dolduran Bosna Hersek’in lideri büyük insan Aliye İzzet Begoviç’i minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz.

 

İşte böyle bir topraklara, böyle bir ülkeye gitmiştir Sayın Başbakanımız. Buraya dostluk ve barış mesajları getirmiş, bazı temaslarda bulunmuş ve yeni kurulan modern bir üniversitenin açılışını yapmıştır. Nerede bir ezilen, horlanan ve sömürülen mazlum bir toplum yâda millet varsa; Türkiye onun yanındadır. Ey mazlum milletler! Türkiye güçlendikçe sizler yalnız değilsiniz! 

 

Bugün Türkiye, Erdoğan hükümetiyle her yönüyle gelişme ve kalkınma yolunda bir mecraya girmiştir. Bu kutlu yolun önünü millete rağmen bazı askeri cuntacılar, yargı ve muhalefet kesmektedir. Ne diyeyim; Allah, bunlara akıllar versin. Milletimize de sabır. Ancak rahmetli necip Fazıl’ın da bir veciz sözünde belirttiği gibi; milletimizin gücüyle, desteğiyle; ‘Surda bir gedik açılmıştır.’ Bu ülke; kalkınma, gelişme yolunda ilerlerken; aynı zamanda çete, mafya, derin devlet, jitem; kısacası Ergenekon terör örgütü gibi yasa dışı şer örgütlerden temizlenip; temiz topluma er geç mutlaka kavuşacaktır.

 

BAŞBAKANIN FRANSA GEZİSİ: Üniversite yıllarımda ve öğretmenlik hayatım boyunca almış olduğumuz edep, terbiye ve kültür ve medeniyet anlayışı ve aşkıyla; gerek Türkiye ‘de ve gerekse yurt dışında yaşayan soydaşlarımızın yabancı kültür erozyonundan uzak tutulmasını; yaşadıkları ülkenin toplumuyla uyum içinde, adapte yani entegre olmalarını; ancak kesinlikle asimile olmamaları için evrensel insan hakları çerçevesinde tutarlı milli devlet politikaları izleyerek bu vatandaşlarımıza sahip çıkılması gerektiğini söyler dururduk. 

 

İşte Sayın Erdoğan da hemen her yurt dışına gidişte ve en son Fransa’ya gidişinde de birçok konuya değindiği gibi, bunları da dile getirmiştir. Buradaki vatandaşlarımıza hitap etmiş, dertlerini dinlemiş ve sorunlarını Fransa gündemine taşımıştır. Sayın Erdoğan; her ülkeyle olduğu gibi Fransa ile de iyi niyet ortamında dostluk ve barış köprüleri kurmaya çalışmaktadır. Bu yaklaşımla Cumhurbaşkanı Sarkozy’i ülkemize davet etmiştir.

Bu yazı toplam 1086 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim