• BIST 106.239
  • Altın 161,321
  • Dolar 3,8713
  • Euro 4,5671
  • İstanbul : 14 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 10 °C

Barış Grubu açlık grevinde

20.01.2014 00:38
Barış Grubu açlık grevinde
2. Barış ve Demokratik Çözüm Grubu Sözcüsü Haydar Ergül, PKK lideri Abdullah Öcalan'a verilen idam kararının onanmasının, iki halkın bütünleşmesinin önünde büyük bir engel yarattığını belirterek, Grup üyelerinin bu kararı protesto etmek amacıyla 27 Kasım

Halen, Kartal ve Gebze cezaevlerinde tutuklu bulunan 2. Barış ve Demokratik Çözüm Grubu sözcüsü Haydar Ergül avukatları aracılığıyla yaptığı açıklada, PKK lideri Öcalan'a verilen idam cezasının onanmasının, Türkiye'nin gelecek yüzyıldaki kaderini de belirleyeceğini vurgulayarak, barış şansının ve gelecek yüzyılın kaybedilmemesini istedi. 

Öcalan'a verilen idam kararınının ardından tüm cezaevlerinde başlatılan açlık grevine 2. Barış ve Demokratik Çözüm Grubu'nun da 27 Kasım tarihinden itibaren katıldığını belirten Ergül, "aydınlık bir gelecek" için Türk ve Kürt halkının görev ve sorumluluklarını zaman geçirmeden yerine getirmeye çağırdı. 

'Yeni bir başlangıç yapılsın' 

Öcalan ve PKK'nin attığı adımlarla Kürt Avrupa yakası escort ve Türk halklarının önünün açılarak, Türkiye'nin demokratikleştirilmesinin sağlanacağını bildiren Ergül şöyle dedi: "Devlet, olumlu bazı adımlar atsa da, bunlar dönemin ihtiyaçlarına cevap vermemiş, gerekli yasal değişikler yapılmamıştır. Yargıtay idamı onamıştır. Dolayısıyla dava hukuki prosedürü tamamlayıp siyasi bir merciye taşınmıştır. Bundan sonrasının Türkiye'yi yönetenlerin politik tutumlarına bağlı olarak gelişeceği açıktır" 

İdam kararının, bir kişinin idam kararı olmayıp, onun şahsında milyonlarca Kürt'e verilmiş bir karar olduğunu söyleyen Ergül, atılacak yanlış bir adımın Kürt ve Türk halkı arasında hiç kimsenin tasvip etmeyeceği bir kopuşu yaratacağı uyarısında da bulundu. 

2000'li yıllara girilirken yeni bir başlangıç yapılması gerektiğini de belirten Ergül, bunun şartının da cumhuriyetin asli kurucu unsurlarından biri olan Kürtlerin temel haklarının teslim edilmesi ve PKK lideri Öcalan hakkında verilen idam kararının ortadan kaldırılması olduğunu ifade etti. 

Aksi takdirde hakların karanlığa itileceğini söyleyen Ergül şöyle devam etti: "Başta Türkiye'yi yöneten siyasal çevreler olmak üzere herkesi sağduyuya davet ediyoruz. Sorunun üzerinde daha derinlikli ve hassasiyetle düşünmeye çağırıyoruz." 

Kadın güneşin sıcaklığıyla kendini buldu 

2. Barış ve Demokratik Çözüm Grubu'nun Gebze Cezaevi'nde bulunan kadın üyeleri Aysel Doğan, Dilek Kurt ve Aygül Bidav tarafından, "Ulusal onurumuz, özgür geleceğimiz, güneşimize" başlığıyla yapılan açıklamada PKK'nin 21. kuruluş yıldönümü kutlanarak, "Adsız ve dilsiz halk gerçekliğinden, ilk defa insan sayılan biz kadınların, tarihsel çıkışla birlikte Özgürlük Güneşimizden aldığımız büyük güç ve büyük emekle özgür yaşamın yolunu görebilme cesaretimiz gelişti. Güneş'e uluşma çabasında, donan yüreğimiz, bilincimiz Güneş'in sıcaklığıyla sevgiyle, toprakla buluşarak kadın kendini buldu, özüne döndü. bilincimize ve yüreğimize ekilen özgürlük tohumları geri dönüşün gemilerini yakıyor" denildi. PKK'nin 21. kuruluş yıldönümününe yakın bir tarihe denk gelen idam kararının kabul edilemeyeceğini de belirten grup üyeleri açıklamaların şöyle bitirdi: "Dirilişimizin çıkış tarihine denk getirilen ölüm fermanımız, yüreğimize hançer gibi saplı ve öyle kalacak. Bu acı, körlüğe ve dilsizliğe değil, gökkuşağına dönüşerek özgür ortak vatanda Güneşimizin görkemliliğiyle Mani'nin sevgi ve sabrı, Sokrates'in tarihi olgunluğu ve Kemal Pirlerin gülüşüyle yaşamsallaşarak yaşayacaktır. Ya Güneş'le aydınlık özgür bir yaşam ya da hiç olmayacaktır." 

GRUP SÖZCÜSÜ HAYDAR ERGÜL: 

Kartal cezaevinde bulunan 2. Barış ve Demokratik Çözüm Grubu sözcüsü Haydar Ergül, PKK'nin 21 yıllık kahramanlık ve emeklerle yüklü mücadelesini geride bıraktığını ve 22'inci mücadele yılına "Demokratik Cumhuriyet Projesi" ile girildiğini ifade etti. PKK'nin 21 yıl önceki resmi çizgisi ve programının esas anlamda rolünü tamamladığını vurgulayan Ergül, 7. Kongre ile birlikte yeni bir programla demokratik ve siyasal mücadeleyi esas alan ve kendisini buna göre yeniden yapılandıran bir dönemin içine girildiğini kaydetti. Dünyada, bölgede ve esas olarak da Kürt toplumunda yaşanan değişim ve dönüşümün Türkiye toplumu ve devlet bünyesinde de değişimler yarattığını dile getiren Ergül, yeni dönemin yarattığı bu dönüşümlerin yeni mücadele biçimlerini zorunlu kıldığını buna bağlı olarak da silahlı mücadelenin yerine siyasal mücadelenin temel biçim olarak seçildiğini aktardı. 

(Özgür Bakış - ARŞİV)

Bu haber toplam 943 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim