• BIST 99.677
  • Altın 219,992
  • Dolar 5,3394
  • Euro 6,0659
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 12 °C

BAKIŞ AÇISI - Siyasi yarış şimdi başlıyor

10.01.2014 18:48
Emre Güngör / Spor Yazarı

Emre Güngör / Spor Yazarı

Edirne milletvekili adaylarının üçe düşmesi herkes de bir hayal kırıklığı yaratsa da milletvekili adaylarının belli olmasıyla seçim heyecanı başlıyor. Siyasi Partiler için bugünden itibaren zorlu bir viraja giriliyor. Artık Türkiye çapında mitingler ve milletvekili gezileri seçime kadar her yeri gezecekler. Vatandaşa projelerinden bahsederek oy isteyecekler. Her şey çok güzel ama, gerçekten başta Türkiye sonra Edirne için çalışabilecek, projeler üretilebilecek kişilerin kazanması çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu açıdan gerçekten vatana, millete, yaşadığı şehre faydası olabilecek kişilere oy verilmesi gerektiğini savunuyorum.

AK Parti'de büyük bir sürpriz yaşanarak, beklenen aday listesinin dışına çıkılarak birinci sırayı Edirne'nin sorunlarından uzak bir isme verildiği görülüyor, Mehmet Müezzinoğlu, ikinci sıra Tuna Bekleviç o Edirneli biri ama bu şehirde yaşamadığı için vatandaşlara uzak isimlerden biri olarak öne çıkıyor, üçüncü sıradan ise Keşanlı Fatma Aksal yer alıyor. Bu listeye göre AK Partinin Edirne'de zorlanacağı gözüküyor.

CHP ise milletvekili adaylarını parti üyelerine oylayarak seçti. Demokratik açıdan güzel bir seçim yaşandı. Birinci sırayı Recep Gürkan alırken, ikinci sırayı Keşan'dan Kemal Değirmendere, üçüncü sırayı eğitimci olan yine Keşan'dan Abdulbaki Topal aldı. Ön seçimin demokratik olduğunu söyledik ama, vatandaş bundan sonra icraata bakacak. Bildiğimiz gibi CHP Edirne ve Trakya'da güçlü bir parti, bu yüzden milletvekili adayları milletvekili koltuklarında oturmayı çantada keklik olarak görmeyerek, çalışmaları gerekir.

MHP bence sıralamada nokta atışı yaptı diyebiliriz. çünkü parti içinde ve vatandaşın içinde sevilen ve güvenilir kişiler sıralamada dikkat çekti. Birinci sırayı şu an ki milletvekili olan Cemalettin Uslu, ikinci sırayı Dr. Gürsel Şimşek, üçüncü sırayı da Doğuş Şimşek aldı.

Yukarıdan yapılan atamalarla seçilen milletvekili adayları şehrin dört bir yanında boy gösterecek, Edirne için projelerini anlatacak. Vatandaşın dikkatini çeken bir konuya değinmek istiyorum.

Hangi parti olursa olsun, milletvekili adaylarından yarın milletvekili olduklarında seçildikleri yerleri unutmayarak, oralara hizmet götürmeleri ve ziyaretlerini eksik etmemeleri gerekiyor. Vatandaşın en çok üzerinde titizlikle durduğu konu olarak öne çıkıyor. Zaten bunu gerçekleştirdiğinde halkın gönlünü kazanan biri olarak tekrar seçilme şansını artıyorlar.

Tüm Türkiye ve Edirne için seçim sürecinin kavgasız, gürültüsüz, demokratik bir topluma yakışır şekilde geçmesi dileğiyle...

Bu yazı toplam 397 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim