• BIST 101.742
  • Altın 228,421
  • Dolar 5,2893
  • Euro 5,9968
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : -1 °C
  • İzmir : 7 °C

Bağımsız olduğumuz söylenebilir mi?

05.08.2014 16:07
Ahmet Durmaz / Esenyurt Haber Muhabiri

Ahmet Durmaz / Esenyurt Haber Muhabiri

Başlığa bakıp bazıları, "Bu da nereden çıktı? Belli bir toprağımız var. Bayrağımız ve istiklal marşımız var. Başka türlü bağımsızlık nasıl olur?" diyebilirler. İlk bakışta böyle söyleyenler haklı gibi görünebilirler. Klasik olarak bağımsızlık belli bir toprağı, bağımsızlığın simgesi bayrağı ve egemenliğin olması ile tarif ediliyordu. Millet tarifinde ise dil, din ve gaye birliği ön plana çıkıyordu. Zamanla bu tarifler kendi içinde değişikliğe uğramaya başladı. Öyle bir noktaya gelindi ki, artık belli bir toprak parçasına sahip olunmak, bayrağının bulunması, hatta kendi askeri gücünün bulunması bile bağımsızlık için yeterli olmaz oldu. Söz gelimi bir Afganistan ve Irak'ın egemen ve bağımsız bir devlet olduğunu söylemek mümkün olabilir mi? Bu dev letlerin BM'ye üye olmaları bile fazla bir anlam ifade eder mi?

Biraz daha ileri gidersek ekonomik olarak bağımsız olmayan, ekonomik kararlarını kendisi alamayan bir ülkenin bağımsızlığından söz edilebilir mi? Söz edilse bile böyle bir bağımsızlığın tartışılması gerekmez mi?

Diyelim ki, ülkemizde yıllardan beri ekonomide IMF proğramları uygulanıyor. Bir bakıma ülkemiz için IMF neyi uygun görüyorsa o uygulanıyor. IMFyatırım, çalışanlara ve emeklilere maaş ve ücret artışı yapmayın diyor ve iktidarda bulunanlar da bunun aksine bir tavır sergileyemiyorlarsa böyle bir ülkenin bağımsız olduğunu söylesek bile inandırıcı olabilir miyiz?

Bunun için şu günlerde öncelikli olarak tartışılması gereken husus ülkemizin bağımsızlık ve egemenliğidir. Tam bağımsız ve egemen bir ülke haline gelemediğimiz sürece ortaya koyacağımız tüm uygulamalar bize ait olmaktan çok ülkemiz üzerinde hesap ve planları olanların işine yarayacak demektir.

Ülkemizin içine yuvarlandığı borç batağı ise felaket habercisi durumundadır. Bu gerçeği görmeden bir takım sloganlarla günü idare etmeye çalışmanın felaketi önlemek hususunda hiçbir faydası olmayacaktır.

 

Hergün yayınlanan çeşitli raporlar ülkemizin bir felaketin içine sürüklendiğini gösteriyor. Aileler dağılıyor, fuhuş artıyor, her türlü ahlâksızlık ve yolsuzluk artık sıradan olaylar haline geldi. İnsanımızın geçmişte sahip olduğu değer yargılarına bugün sahip olduğunu söylemek imkansız gibi.

Toplumun önemli bir kesimi geçim derdine düşmüş, ayakta kalma mücadelesi veriyor. Bu mücedeleyi verenler çoğunluğu oluşturuyor. Buna karşılık sayıları birkaç bini geçmeyen bir azınlık ise lüks ve sefahat içinde yaşıyor ve bunları toplumda sıkıntı çekenler hiç mi hiç ilgilendirmiyor. Benim çocukluğumun zenginleri çevrelerindeki fakirlerin derdini dert edinir, onların sıkıntılarını gidermeyi kendileri için bir görev bilirlerdi. Bir başka ifade ile zengin kendi varlığında fakirin hakkı olduğu şuuruna sahipti. Şimdi ise gemisini kurtaran kaptan mantığı geçerli.

Bunun için bir ülke tam bağımsızlığa sahip olmadan o ülkenin ayağa kalkması, insanının rahat nefes alması mümkün değildir. Bağımsızlık için, bağımsız ekonomi şarttır.

Ekonomide bağımsız olunmalı ki bağımsız karar verilebilsin, insanımızın istek ve ihtiyaçları dikkate alınabilsin. Bu yapılamadığı sürece uygulanan ekonomik politikaların öncelikli hedefi devlete borç verenlerin alacağı faiz ve taksitlerinin ödenmesi haline gelecektir. Bir bakıma para sahiplerinin daha da zengin olması için gereken yapılırken, geniş kitleler için altta kalanın canı çıksın politikası isteyerek ya da istemeyerek geçerli hale gelecektir.

Bugün uygulanan ekonomik politikaların bundan farklı olduğunu söylemek mümkün mü?Böyle bir ortamda da tam bağımszılıktan nasıl söz edeceğiz?

Bu yazı toplam 999 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim