• BIST 96.817
  • Altın 221,922
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : -4 °C
  • İzmir : 7 °C

Aziz Yeniay'ın Çekmecesi

20.02.2014 15:53
Harun Arslan / Beylikdüzü Muhabiri

Harun Arslan / Beylikdüzü Muhabiri

Geçen salı sabahı kahvaltıda konuştuğumuz Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay’ın anlattıkları, yaptıkları, Türkiye genelinde her belediye başkanının hayalini süsler nitelikteydi. Doğrusunu isterseniz, dünyaya sosyal demokrat pencereden bakan bir Küçükçekmeceli olarak içimi ferahlattı; “İyi ki varsın başkan” dedirtti.

İlçenin, hatta İstanbul’un en büyük sorunu olarak görülen trafik sorunu için, hayata geçirilen ve yapılması düşünülenlerin en fazla iki yılda Küçükçekmece’de sona ereceğine şahsen beni inandırdı. Geçtiğimiz 20 ayda bunun üzerinde çalışıldığını ve artık eyleme geçildiğini bir bir anlattı. Örneğin Toplu Konutlar’ın altından Konut Birlik’e giden 25 metrelik ve Konut Birlik önünden başlayıp Toplu Konut 1.Etap’ta ki yola bağlanan 40 metrelik yolların ihalelerinin yapıldığını söyledi. Bu yollar bir yılda bitecek yollar diye garanti verdi.

Basın Ekspres Yolu’ndan çıkıp Toplu Konutlar’a giden kavşakların avam projesi uygulama proje aşamasında olduğunu belirtti. Güneşli Kavşağı’ndan çıkıp gümrüğe gidecek 30 metrelik yolu söyledi. Bu yolun, Ziraat Mektebi ve Oyak Sitesi arasından ve yer altından göl kenarından gümrüğe çıkışını anlattı. İhalesi 4 Mart’ta yapılacak dedi. Bu projelerin tamamının kendi projeleri olduğunu söyledi. Yani başka bir projenin devamı olmadığını, özgünlüğünü vurguladı.

Bu yola, İnönü, Halkalı, Kanarya ve Söğütlüçeşme Mahalleleri de bağlanacağı için, merkeze uğramadan ilçe dışına nasıl rahatlıkla çıkılabileceğinin bilgilerini verdi.

Altınşehir’den başlayıp Aşık Veysel’e ve Kanarya’dan geçen yol ihalesinin de 4 martta yapılacağını müjdeledi. Havaray proje çalışmasının hızlandığını anlattı.

Trafik rahatlayınca Küçükçekmeceli’nin ilçede kalmasının nasıl sağlayacağını ve endişesini açıkladı. İlçe Merkezi’yle irtibatı kalmayan vatandaşın Küçükçekmeceli olabilmesi için, sosyal, sportif ve kültürel etkinliklere katılmasının gerektiğinin bilinciyle yapılacaklardan bahsetti.

İşte Aziz Yeniay’ın en taktir ettiğim yanı bu. Seçilir seçilmez ilk meclis toplantısında Kültür ve Spor için müdürlük yetkisi alması olmuştu.

İlçenin yağmur suyu projesinin bittiğini ve ihalelerinin yapıldığını övünerek anlattı ve ekledi “Baharla birlikte Küçükçekmece şantiye alanına dönecek. Geleceğimiz için bunu zorunlu olarak yapacağız.”

Sokaklar için , otopark alanları belirlenmiş çok güzel caddelerin ortaya çıkacağını iddia etti. İhalesi yapılmış ve ikisinin başladığı 11 adet kapalı spor salonunun bir yıl içinde biteceğini söyledi.

Büyükşehir’e yaptırılan salonların 11 e çıkmasının başarısı Aziz Yeniay’a aittir. Yakinen biliyorum ki Büyükşehir’in projesinde Küçükçekmece en fazla iki adet olarak yer almıştı. Okulların bahçelerinde yapılan bu salonlar öğrenci ve sivil gençlerin spor çalışmalarını yoğulaştıracak ve enerjilerinin doğru yerde kullanmalarını sağlayacaktır. Emeği geçen herkese şükranlarımı sunarım.

Bunların dışında Halkalı’da başlayan salon yapımı 6 ayda bitmiş olacak ve altında 350-360 araç alabilecek oto parkıda bulunacaktır.

Göl kenarında GS Kürek Takımı ile gümrük arasında bulunan 60 bin metrekarelik alana maç ve antreman sahaları yapılmaktadır.

Sahil yolunda 3750 metrelik yürüme yolu,  dinlenme yerleriyle,  göl kenarı İstanbul’un en güzel yerlerinden biri oluyor. Boğazı aratmayacak güzellikteki gezi yeri bu yaz hizmete giriyor.

İstanbul’un en büyük hastanesi ( 800 yataklı ) Yarımburgaz’a yapılıyor. Toplu Konut 2.etap karşısında bulunan hastane yeri, ulaşım, trafik yoğunluğu ve diğer fiziksel özellikler nedeniyle Yarımburgaz’a kaydırılmış bulunuyor. Bölge dışından İstanbul’a hitap edeceği düşünülerek kaydırılan (Altınşehir Kimsesizler Mezarlığı hizasında) hastane için TEM’in Güvercintepe paralelinde yonca yaprağı çıkışlarıyla bağlantıları yapılıp giriş çıkışlarının düzenli olması sağlanacaktır. Bezirganbahçe’de bitmiş ama henüz açılışı yapılmamış 400 yataklı hastaneyi de hesaba katarsak, sağlık fakiri olan Küçükçekmece’nin birden sağlık zengini olduğunu apaçık görürüz. Eski hastane yeri olan Toplu Konut karşısındaki 60 dönümlük yer, bölgenin mesire yeri olarak düşünülmektedir.

Cennet Mahallesi’nde kültür merkezi projesi bitmek üzere. Gültepe Mahallesi için mahkeme kararı bekleniyor. Tevfikbey Mahallesi Maslak Çeşme Kültür Merkezi projesi bitti. Toplu Konut Kültür Merkezi tadilatı bitti - bitecek durumda ve İstanbul’un en güzel tiyatro salonu oldu. Mart ayında yoğun bir tiyatro - sinema şöleni izleyeceğiz. Toplu Konut 1. Etap’ta yüzme havuzu için küçük bir pürüzün olduğunu söyleyen Aziz Yeniay, havuzun mutlaka yapılacağını bastıra bastıra söyledi. Sefaköy yüzme havuzu projesinin bu ay biteceğini de ekledi.

Vallahi yazmaktan yoruldum. Kuzeydeki 60 bin konuttan, başlanılan statlardan ve diğerlerinden köşem yetmediği için yazamıyorum. Hele Büyükşehir’in eski Halkalı çöplüğü üzerine yaptığı 15 bin metre karelik Türkiye’nin tek botanik bahçesi ilçeye neler kazandıracak tahmin edersiniz.

Aziz Yeniay, “eskiyle kıyaslama yapın” denilince “şaşırdığını” söylüyor. “Eskiden bunların hangisi vardı ki, neyle kıyaslayalım?” diyor. Yerel seçimlerde seçmenin çok bilinçli davrandığını söyleyen ve örnek olarak Kadıköy’ü, Şişli’yi gösteren Küçükçekmece Belediye Başkanı Yeniay, “halkımız doğru değerlendirme yapacak kapasiteye sahiptir” diyor.

Aziz Yeniay çok dobra bir insan olarak karşımıza çıkıyor. Yerel yönetim - kentleşme konusunda çağdaş - devrimci portresi çiziyor. Köhne başkan anlayışını yıkmış , kararlı ve günümüzün batılı kent anlayışını yakalamak üzere olduğunu hissettiriyor.

Ne diyelim ?

Kolay gelsin Başkan. 

(UYGUR EROL'un yazısıdır)

Bu yazı toplam 1006 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim