• BIST 96.817
  • Altın 222,078
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : -4 °C
  • İzmir : 7 °C

“Ayrıksı Otları”

23.12.2013 22:32
Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Ahmet Antmen’in SES Yayınları arasında çıkan “Ayrıksı Otları” adlı şiir kitabını okuyup bitirdiğimde, “Anılarınızın Elleri” adlı şiiri yeniden okudum. Bir de siz okuyun.
“zaman bulutların üstünde mor / annenizin ölü elleriydi başımda dolanan / ... / ölü çocukluğunuzdum / geldim bir akşam... kış / dudaklarımda şarkınız / ... / kaldırımlarda buldum / kırıntılarını hayatınızın / ... ) şimdi kalbinizin derinliklerinde gizem / unutulmuş yalınlıkları okşayan / ... / ... bekliyorum / yüreğimde güzdüşümleri / ışısında filizlendiğiniz kucak / ... / belki iş dönüşü / postaneden geçer yolunuz / kart atın / adres: kundakta heyecanlar / posta kodu: ilkokul numaranız / ...  / kargodan paket var size / içinde önlük simsiyah / nasıl da ısınıverir içiniz / yalan yanlış günlerin ayazında / arayın beni sorun / ... / gözlerimde silüeti ilk aşkınızın / başımda ölü annenizin elleri!”
Bu şiiri sevdim. Bir süre sonra okuduğumda kitabı, bir başka şiiri sevebilirim. Zaten şiirin güzelliği de buradadır. İlk okuyuşta üzerinde pek durmadığınız bir şiir, daha sonraki zamanlarda sizi kıskıvrak yakalayabilir. Bir de Behçet Necatigil’in dediği gibi, asıl şiirler / bekler bazı yaşları...
Kitabın iç kapağından bir not:
“Bu kitap, Edebiyatçılar Derneği’nin katkılarıyla, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikacı Onur Üyeleri Behçet Aysan, Ayşenur Şimşek ve Necati Aydın adına düzenlenen SES 5. Kültür Sanat Ödülleri yarışmasında Şiir Dalı Birincilik Ödülü almıştır.”
Ahmet Antmen’in bana sıcak gelen şiirlerinden biri de “SEN İM” adını taşıyor:
“sel tutunur kaşlarımın göğüne / kırık bir istasyon olur günler / raylarımda içki sofraları” dizeleriyle başlayan ve bir yerde, “kırık bir istasyonda... / yoktur, ne misafirim / kendimden başka!”  dizelerine ulanan şiirin başına eklenen dörtlük ise Behçet Aysan’dan:
“bir gün çekip gideceğim ben bu şehirden / geride hiçbir anı bile bırakmadan / bindiğim trenler belki hiç bilmeyecek / bir küçük istasyonda nasıl indiğimi”

Bu yazı toplam 700 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim