• BIST 99.677
  • Altın 219,937
  • Dolar 5,3371
  • Euro 6,0634
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 11 °C

Avrupa Tiyatrosu

13.12.2013 19:38
Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Sanatın teknoloji ile içiçe geçtiği bir dönemi yaşıyoruz. Özellikle Avrupa şehirlerinde sahne sanatlarında kullanılan teknolojik unsurlar izleyenleri büyülüyor. Sanal gerçekliğin internet semalarında yoğun yaşandığı bu zamanlarda Avrupa da sahnelerde yepyeni gerçeklikler yaratılmaya ve yaşanmaya devam ediyor. Gerçeğin ötesinde bir gerçeklik nerede ise yaşanan. Etkileyici, çarpıcı, sürükleyici ancak kesinlikle sanal değil.

    Depremler yaşanıyor tiyatro sahnelerinde, devasa canavarlarla savaşan kahramanlar, büyük yangınlar var... Sahne değişimleri bir kaç saniye içerisinde gerçekleşirken ,seyirci koltuklarından hayret çığlıkları yükseliyor. Bir yanda replikler savruluyor, diğer yanda oyuncular uçuyor, yüzüyor sahnelerde ve bunlar nerede ise hemen hemen her gece yaşanıyor Avrupa sahnelerinde.

    Avrupa kıtasında bir çok farklı millet ve dolayısıyla kültür bulunuyor. Bu gerçeklikten yola çıkaracak ''Avrupa Tiyatrosu'' başlığı altında geleneksel ve evrensel örneklemelere yer vermek istiyoruz sayfalarımızda. Sahnelenen oyunlar,yönetmenler, ilgi gören oyunlar... Kısaca Avrupa Tiyatrosunun nabzını tutmaya çalışacağız hep birlikte. Yukarıdaki satırlarımızda sözettiğimiz gibi Avrupa Tiyatrosunun kullandığı teknoloji ağırlıklı olarak yeralacak sayfalarımızda. Metni unutmayacağız elbette, klasikleşmiş oyunları, bu oyunların en yepyeni yorumlarını... Avrupa tiyatro yazarlarından, yönetmenlerine kadar merak ettiğiniz her tür ayrıntıyı sunmaya çalışacağız sizlere....

    Yanıbaşımızda tiyatro adına neler yapılıyor? Farklı kültürleri ortak paydada birleştiren en önemli ve reddedilemez gerçek teknoloji... Peki biz bu gerçeklik içerisinde nerede bulunuyoruz. Değişik örneklerle bu sorumuza cevap aramaya çalışacağız.

'İnsanı insana insanla anlatan bir sanat tiyatro' diye söylenip durur yıllarca...
Herşey büyük bir hızla değişirken ve bizler internetin semalarında kilometrelerce ötedeki dostlarla bir adım mesafede gibi söyleşirken sadece insanı insana insanla anlatmak yetmeyecek bizlere....

Bu yazı toplam 328 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim