• BIST 103.186
  • Altın 227,778
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İzmir : 11 °C

Atatürk'ü övmek/ Atatürk'ü yermek

02.10.2013 22:04
Şiir Adam / Twitter Yazarı

Şiir Adam / Twitter Yazarı

Bir şey söyleyeyim mi, mesela Atatürk’ü seven ve sevmeyen iki kitle olsun ama aşırı değiller, kimse sevmek zorunda da değil zaten. 

Şimdi, mesela Atatürk’ü sevmeyen taraf, Atatürk’ü yermekte aşırıya kaçarsa ne olur? Ortalama düzeyde seven insanlar da aşırıya kaçar. Bunu, bir noktanın sağındaki ve solundaki (siyasi terim olarak düşünme) çizgiler olarak düşün. Bir taraf eksi yönde ne kadar aşırıya kaçarsa diğer taraf da dengelemek için artı yönde o kadar aşırıya kaçar.

Ör: 1) Yeni akit gazetesi ve Sözcü gazetesi 
2) Atatürk’ün resimlerinin çöpte bulunması, heykellerinin yıkılması ve Atatürk resimli Türk bayrağı, profillerdeki T.C. kısaltması. (Pek dengeli gözükmedi, fark ettim.)

Bu yüzden bu seçim öyle bir hâl aldı ki, iki aşırı uçtan birini seçmek zorundasın.

Ya tamamen reddedeceksin; Batı değil, Atatürk Osmanlı’yı yıktı, yüzlerce kişiyi idam etti, sarıklı cüppeli masum hocaları öldürdü, katliamlar yaptı, ecdadımızın dilini bile bilmiyoruz vs. ya da Atatürk’e insanüstü değerler verip, 57 yıllık yaşamını sıfır hata ile tamamladığını, her şeyin en iyisini yaptığını söyleyeceksin.

Ya ölümüne seveceksin ya da ölümüne düşman olacaksın.

(Okudukları kitapları göz önüne aldığımızda; bir taraf; kitabını, kendisi araştırarak alır; diğer taraf cami çıkışlarında 1 tl’ye satın alır veya cemaatlerden bedavaya alır.)

Not: Ben; kendini arayan adam kitabını da okudum, Komünist manifesto kitabını da; 1984’ü, Hayvan Çiftliği’ni ve Fethullah Gülen’in bir kitabını da okudum, Fransa’da Sınıf Mücadeleleri kitabını ve Bu Dinciler O Müslümanlara Benzemiyor kitabını da okudum. Kendimi körü körüne bir düşünceye hapsetmediğim için, içim rahat.

 

Bu yazı toplam 1086 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim