• BIST 94.571
  • Altın 210,280
  • Dolar 5,3365
  • Euro 6,1092
  • İstanbul : 13 °C
  • Ankara : 13 °C
  • İzmir : 19 °C

Atatürk ve Din

05.01.2014 00:35
Esra Kardelen / Yazı İşler

Esra Kardelen / Yazı İşler

Din insan ve insanlık için en gerekli bir sistemdir. Bir inanç meselesidir. Dinsiz insan olabilir. Dine ihtiyacı olmadığını belirten kimseler olabilir. Ancak Dünya kurulduğundan bu güne kadar ilkel de olsa, batılda olsa bir din olgusu var olmuş ve bir ilkel ve ilahi dinler insanlar üzerinde etkili olmuş, toplum ve insanlar dini inanış ve davranışlarını bu dine göre düzenlemişlerdir.

Dini inancımıza göre bir rivayete göre dünya kurulduğundan günümüze ve Hz. Muhammed’e kadar 124 bin, bir rivayete göre ise 224 bin peygamber gelip geçmiştir. Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerimde ise ismi geçen 28 isim vardır. Bunlardan 24’ü peygamber diğer 4 ü ise Peygamber mi, veli mi tartışta yapılmıştır.

Son Peygamber Hz. Muhammed, ill peygamber ise Hz. Adem’dir. İslam dini ise en tekabül etmiş dindir. Muhammed’den sonra Peygamber, İslam dininden başka da din gelmeyecektir.
Türk Milleti olarak tarih boylarınca liderlerinden dine yakın olmaları istenmiş ve bu noktada dine yakın olanlar da halk arasında sevinmiş, başarılı olmuşlardır.
Selçuklu da ve Osmanlı’da hakan, bey ve padişahlar dine hep yakın olmuş, dinin gelişmesi için çalışmışlardır. Osmanlı imparatorluğunda Padişahlar halife bile olmuşlardır.
Yeni Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Atatürk’e dine büyük sevgi ve hürmete bulunmuş olmasına rağmen bazı çevreler Atatürk’ü din düşmanı gibi göstermişler ve hatta dinsizlikle, inançsızlıkla itham etmişlerdir.

Ancak bu zavallı beyinler Atatürk’ün özellikle dine bakış açısını bilmediklerinden, İstiklal ve Çanakkale Savaşlarında askerlerine dini objeleri öne çıkartmış ve askerlerin manevi yönlerini güçlendirmiştir.

Atatürk düşmanları ve Atatürk’ü anlayamayanlar Atatürk’ü dinsizlikle suçlamışlardır. Halbuki eğer Atatürk lider olmasaydı, Atatürk ile birlikte silah arkadaşları bu ülkeyi kurtarmasalardı acaba bugün Atatürk’ü dinsizlikle suçlayanların adı ne olurdu, milliyeti ne olurdu?

Dünya’da lider yetişmiyor. Atatürk tüm dünyanın hayranlıkla izlediği bir liderdir ve mazlum milletlere Atatürk’ün verdiği kurtuluş mücadelesi örnek olmuştur. Eğer Atatürk iyi bir lider olmasaydı, insanları başaklandırsalardı ulus, millet olur muyduk?   Onun için büyük millet, büyük devlet adamlığı adına “Ne mutlu Türk’üm diyene” demiştir. Elbette bugün Atatürk’e “dinsiz, din düşmanı” diyenler olduğu gibi, Türk olmaktan, Türklükten rahatsız olanlarda vardır. Onlar istediği gibi düşünsün.

Elbette Atatürk’de insan olmanın yanı sıra bazı hataları olmuştur. O işin bir başka yönüdür.

Atatürk vefat edeli tam 73 yıl geride kaldı. Ancak tüm karalamalara rağmen halkın sevgisi çığ gibi büyümüştür. Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyet ilelebet payidar olacaktır.
Atatürk dinimiz için “ Dinimiz akla, mantığa ve hakikate uygun bir dindir” demiştir.

Yine Atatürk iyi bir komutan, iyi bir devlet adamı olmasının yanında, araştıran, inceleyen ve çağındaki bilimsel gelişmeleri yakından izleyen iyi bir aydındır. Okuyup incelediği kitaplar arasında başta Kur’an ve hadis kaynakları olmak üzere İslam dini ile ilgili eserlerde önemli bir yer yekun tutmaktadır.
Atatürk’ün Kur’ana olan ilgisinin yanında Hz. Peygambere olan takdir ve hayranlığı bilinen bir gerçektir. Cumhuriyetle birlikte kendisine hedef olarak seçtiği, ülkeyi çağdaş medeniyet düzeyine ulaştırmak için çaba sarf ederken de dine ve din hizmetlerine olan ihtiyacı göz ardı etmediğini görmekteyiz.

Cumhuriyetin ilk kurumlarından olan Diyanet İşleri Başkanlığının kuruluşu sırasında ve yine TBMM’ce özel ödenek ayrılmak suretiyle Kur’an-ı Kerim tefsiri ve hadis tercümeleri yaptırma kararı alınırken, Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı makamında oturduğunu hatırlarsak Atatürk’ün dine olan desteği ve dini inancını daha iyi anlamış oluruz. Ancak Deve kuşunun kafasını kuma soktuğu gibi etrafımıza bakmaz ve Hz. Mevlana’nın dediği gibi insan görmek istediğini görürse ne yazarsak boşunadır.

Bu yazı toplam 361 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim