• BIST 103.186
  • Altın 227,406
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 10 °C

Arpa boyu yol aldık

21.12.2013 22:08
Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Yatırımcıları ilimize çekmek, yeni yeni iş sahaları açmak için girdiğimiz 5084 sayılı yasadan şu ana kadar bir arpa boyu yol aldık.

İnsan ister istemez üzülüyor. Üzüntünün sebebi ise, tek başına iktidarda olan Adalet ve Kalkınma Partisinin temellerinin atıldığı bir ilin 5084 sayılı yasadan yeterince yararlanamaması.

Tabi ben bu yazıyı yazarken birilerini suçlamıyorum. Benim kahrolduğum işlemlerin çok yavaş gidişidir. Özellikle Ankara kanadında yapılan çalışmalar neredeyse kaplumbağa hızında gerçekleşiyor.

Dün yine milletvekilimiz Sait Açba'dan yazılı açıklama geldi. Açıklamasında 3 yatırımcıya daha yer tahsisi yapıldığı yazılıyordu.

Halbuki projesini teslim eden yatırımcı sayısı o kadar çok ki, bizlere 3 tahsis yeterli gelmiyor. Bu nedenle her geçen gün yatırımcının zararına olan, yatırımcıların boş ver yatırımı falan dediği bir durumda kalınıyor.

2004 yılı denildi, büyük bir fiyasko ile kapandı. 2005 yılı temel atma yılı denildi, maalesef 2005'de boşa gitti. 2006 yılına gelince, işte Mayıs ayına girdik. Yani inşaat sezonu tamamen açıldı. Benim düşüncemi sorarsanız 2006 yılında da bir arpa boyu yol alınacak.

Ben yatırımcının sadece yaptığı yatırımda vatandaşlarımıza iş verecek diye düşünmüyorum. İnşaata bir başlanılsa çok sayıda meslek guruplarının işleri açılacak diye düşünüyorum.

Benim için inşaatın başlaması bile bir istihdamdır.

Ama görüyoruz ki, hala tahsislere saplanmış ve geldi gelecek laflarıyla avutulup gidiyoruz. Mayıs ayını bir tarafa bırakın. Haziran, Temmuz aylarını da geçin, gelin Ağustos ayına, yani ilimizin kurtuluşunu kutladığımız Zafer Haftasına. Başbakan mı gelir, yoksa Cumhurbaşkanımı gelir, temelleri ardı arkasına Zafer Haftasında attıralım.

Ama o tarihe kadar tahsisleri bitirelim, yatırımcı ön çalışmalarını yapsın. İşte o zaman bizlerde 5084 sayılı yasa kapsamından faydalandığımızı bilelim ve inanalım. Bu kapsamda kaplumbağa gibi değil, tavşan gibi veya tazı gibi koşalım. Var mısınız?

Bu yazı toplam 376 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim