• BIST 93.148
  • Altın 224,484
  • Dolar 5,4091
  • Euro 6,1664
  • İstanbul : 1 °C
  • Ankara : -1 °C
  • İzmir : 1 °C

Albay Talat Aydemir’in yeğeni

11.01.2014 23:36
Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Affeder mi bilemem. Aylar önce bir sosyal paylaşım sitesinde tesadüfen tanışmıştık. Bir zamanlar birbirimizden habersiz, aynı kurumda çalıştığımız meslek büyüklerimden emekli THY uçuş hostesi. 

1960 askeri ihtilalinden sonra iki kez darbe teşebbüsünde bulunup idam edilen Albay Talat Aydemir’in yeğeni olduğunu yazmıştı bir mesajlaşmamızda. Konu AKP Hükümeti’ydi. Türkiye’nin koyu bir despotik rejime doğru gittiğini ve ülkede bu gidişata dur diyebilecek güçler üzerinde bir korku imparatorluğu kurulduğunu anlatıyordu. Ben ise safça buna karşı çıkıyor, örgütlenmenin, derneklerin, STK’nın, demokratik gösteri ve toplantıların hala etkin olabileceklerini savunuyor, insanların beni de tutuklarlar mı veya başıma bir iş gelir mi endişesi ile en doğal ve basit demokratik tepkilerini bile göstermekten korkar hale gedikleri görüşüne ise hiç katılmıyordum. 

Beni daha önce de birkaç kez eleştirmişti; ‘Sen yurtdışında yaşıyorsun, dışarıdan öyle rahat konuşmak kolay, burada insanlar acaba dinleniyor muyuz diye artık evlerinde bile rahatça konuşamıyorlar’ demişti. Doğrusu bu eleştirilerinin üzerinde pek durmamıştım. 

Oysa, internetteki bu son yazışmamızda sanki beni eleştirmiyor adeta saldırıyordu. Ya da ben öyle algılamıştım. Tam olarak aynı olmasa da, ‘Amerika’dan vatan kurtarmak kolay, sıkıysa gel burada, aramızda mücadele et’ manasına gelecek bir şeyler yazdı. İşte orada koptum. Haksız yere üstüme geldiğini ve beni küçümsediğini, alay ettiğini düşündüm. Darıldım O’na, küstüm. Sosyal paylaşım sitesindeki arkadaş listemden de çıkardım.

Ancak, zaman Albay Talat Aydemir’in yeğenini haklı çıkardı. Bugün AKP Hükümeti yüzde ellinin desteğini aldım diye, dilediği gibi her yanda at koşturup, hemen her kesime egemen olan korku ve baskı fırtınaları ile halkı sindirmiş durumda. 

Örnek mi istersiniz; savcılar ve yargıçlar halkın değil AKP’nin ve işbirlikçisi sermayenin hizmetinde değil mi? Peki ya mütareke basınını aratmayan yandaş medya ve imamın ordusu? Bürokrasi, üniversiteler AKP’nin dediğinden çıkıyorlar mı? 
Geriye ne kaldı? Ben söyleyeyim; Orgenaral Necdet Özel’le birlikte inşallah! ‘özel’leşecek’ Türk Ordusu da yakında tamamen AKP’nin hizmetine girerse demokrasiden arta kalacak ‘okrasi’ kökünün başına demokrasinin çanına tıkanan ‘ot’ kelimesi eklenince ‘otokrasi’ rejimi!

Başta ifade ettiğim gibi, Albay Talat Aydemir’in yeğeni, özür dilesem beni affeder mi bilemiyorum ama zaman O’nu haklı çıkardı. İşte ben bu gerçeği şimdi çok iyi biliyorum…

Bu yazı toplam 483 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim